همشهری آنلاین: زلمای خلیل زاد سفیر پیشین آمریکا در عراق و افغانستان با تاکید بر رویکرد مثبت سعودی ها به روابط با اسرائیل گفت که سعودی‌ها اعتراف کرده‌اند از دهه شصت قرن گذشته میلادی تاکنون از گروه‌های تندرو و افراطی حمایت می‌کنند و هدف اصلی آنها ایران بوده است.

زلمای خلیل زاد: سعودی ها به حمایت از گروه های تندرو اعتراف کرده اند

به گزارش ایرنا، روزنامه های لبنانی السفیر و الاخبار روز جمعه نوشتند که خلیل زاد در مقاله ای که در نشریه « پولیتیکو» منتشر شده است، افزود: یکی از مسئولان ارشد سعودی برای من فاش کرد که کشور متبوعش از تندروی در جهان حمایت می کند و نگاهش به اسرائیل بسیار مثبت است.

خلیل زاد که به تازگی به سعودی سفرکرده است، در مقاله خود اضافه کرد: در این سفر با مقامات سعودی مانند « سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه،« محمد بن نایف» ولیعهد و « محمدبن سلمان» جانشین ولیعهد ملاقات های متعددی داشته است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مسئولان ارشد سعودی به من گفت که کشورش از اوایل دهه شصت میلادی و با هدف مقابله با ناصریسم مصر که خطری برای سعودی به شمار می آمد و به بروز جنگ بین دو کشور در مرزهای یمن منجر شد، از افراط گرایی و تندروی حمایت کرده است.

سفیر پیشین آمریکا در عراق و افغانستان نوشت: سعودی ها بعداز موفقیت به این نتیجه می رسند که می توانند از اسلام گراهای تندرو(تکفیری های وهابی) به عنوان ابزاری مفید در سطحی وسیع استفاده کنند.

خلیل زاد ادامه داد: مسئولان سعودی توضیح دادند که حمایت آنها از افراط گرایی شیوه ای بود برای ایستادگی در برابر اتحاد جماهیر شوروی که - عمدتا با همکاری ایالات متحده - در جاهایی مانند افغانستان در سال 1980 صورت گرفت.

وی تاکید کرد: این شیوه موفق سعودی ها ( حمایت از تندروها) بعدها در چارچوب رقابت های ژئوپولتیک بین ایران و سعودی وعلیه جنبش های شیعی مورد حمایت ایران به کارگرفته شد.

سفیر پیشین آمریکا در عراق و افغانستان تصریح کرد: به مرور زمان سعودی ها دیدند حمایت آنها از افراط گری به ضرر خودشان و به یک تهدید واقعی علیه حکومت آنها و غرب تبدیل شده است و متوجه شده اند این موجود وحشی ایجاد شده توسط خودشان ، حالا می خواهد خود آنها را هم ببلعد.

زلمای خلیل زاد به نقل از مسئول سعودی نوشت: بعد از حوادث 11 سپتامبر در نیویورک به این مساله اعتراف نکردیم چون می ترسیدیم دست از حمایت ما بردارند یا مانند دشمن با ما رفتار کنند، برای همین حتی منکر این قضیه شدیم.

وی افزود: مقامات سعودی رویکردی مثبت در قبال اسرائیل دارند و ایران را تهدید برای خود می دانند بنابراین معتقدند دشمنی قدیمی بین آنها نباید مانع از همکاری بیشتر دو طرف شود.

سفیر پیشین آمریکا در عراق و افغانستان تاکید کرد: سعودی ها به صورت غیر مستقیم گفتند که به اسرائیل دیگر به چشم دشمن نگاه نمی کنند و حکومت سعودی طرحی برای مقابله با اسرائیل در دست ندارد.

زلمای خلیل زاد خاطرنشان کرد: سعودی ها تاکید داشتند که در قضیه فلسطین باید پیشرفت هایی حاصل شود اما لحن آنها در این قضیه مانند گذشته عاطفی نبود.

وی ادامه داد: سعودی درصدد است تا نسبت به گذشته به یک قدرت بزرگ در منطقه تبدیل شود تا بتواند توازن و تعادل با ایران برقرار کند.

سفیر پیشین آمریکا در عراق و سوریه تصریح کرد: یک تغییر واقعی در سیاست سعودی و پایان حمایت آن از گروه های تندرو( تکفیری ها) می تواند نقطه تحولی در تلاش ها برای شکست آنها باشد.

کد خبر 346500

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =