همشهری آنلاین: معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران و آندرا روپ رشتر وزیر کشاورزی اتریش سند اجرایی در زمینه‌های زیست محیطی امضاء کردند.

ایران و اتریش در زمینه‌های زیست محیطی سند همکاری مشترک امضاء کردند

به گزارش ایرنا، این سند شامل تبادل اطلاعات و فناوری در عرصه‌های پژوهشی در عرصه محیط زیست، محیط دریایی و محیط زیست انسانی و همچنین همکاری در موضوع تغییر آب و هوا و اجرایی کردن توافقنامه پاریس که به عنوان بزرگ‌ترین سند موجود برای مقابله با پدیده گرمایش جهانی و تعیین یک نگاه نوین برای زمان پس از سال 2020 از دیگر مواردی است که در این سند توافق‌نامه اجرایی امروز قرار گرفت.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان پس از امضاء این سند اجرایی گفت: وزیر محیط زیست اتریش سال گذشته سفری به تهران داشتند که ما در آنجا نیز یک تفاهم‌نامه کلیه همکاری‌های محیط زیستی را امضاء کردیم و در پی آن برای تنظیم عمل مشترک یعنی سند اجرایی که صورت گرفت آن را امروز در وین به امضاء رساندیم.

وی با اشاره به ابعاد همکاری‌های مشترک بین ایران و اتریش تصریح کرد: در ارتباط با انتقال تجربیات، آموزش و پژوهش خصوصا آموزش در زمینه مسئله حفاظت در مناطق ملی و پارک‌های حفاظت شده در قالب دوره‌ای هم اکنون اجرایی شده است در کنار آن دور دوم آموزش محیط بانان در اتریش نیز در حال اجرا است.

ابتکار خاطر نشان کرد: ما زمینه‌های مختلفی را تعیین کردیم هم در بعد همکاری‌های دولتی و هم در ابعادی که می‌تواند زمینه‌ساز باشد برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در موضوعات مرتبط با محیط زیست، زمینه‌هایی مانند مدیریت پسماند، بحث‌های انرژی‌های نو زمینه‌های همکاری است که در این سند اجرایی به طور مشخص به آن اشاره شده است.

وی ابراز امیدواری کرد: همانطور که این موضوعات همکاری را شروع کردیم بتوانیم در زمینه‌های دیگر نیز این همکاری را داشته باشیم.

آندرا روپ رشتر وزیر کشاورزی و جنگل‌بانی محیط زیست و آبخیزداری نیز در خصوص امضاء سند اجرایی بین ایران و اتریش و زمینه‌های مخلتف همکاری طرفین گفت: ما سال گذشته در ایران یک سند همکاری را در خصوص محیط زیست امضاء کردیم . امروز نیز یک برنامه اقدام مشترک را برای اجرایی کردن بسیاری از زمینه‌های همکاری محیط زیستی و همچنین موضوعات ملی که ایران تجربه‌های گسترده‌ای در این زمینه دارد و نیز مدیریت آب و فاضلاب و پسماندها و همچنین ایجاد کارخانه‌های زباله‌سوزی در ایران را به امضاء رساندیم.

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران برای دیدار با وزیر کشاورزی اتریش دوشنبه وارد وین شد. خانم ابتکار به دعوت رسمی آندرا روپ رشتر وزیر کشاورزی و محیط زیست اتریش برای دیدار و گفتگو به اتریش سفر کرده است. 

کد خبر 346368

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha