همشهری آنلاین: نتیجه مطالعه محققان استرالیایی نشان می‌دهد تنها در ۲۰ سال گذشته، انسان‌ها ۱۰ درصد اراضی بکر جهان را از بین برده‌اند و اگر اقدام حفاظتی انجام نشود، وضعیت وخیم‌تر خواهد شد.

انسان‌ها در ۲ دهه ۱۰ درصد اراضی بکر جهان را از بین بردند

به گزارش ایرنا، نویسندگان این مطالعه نوشتند کاهش فاجعه‌بار مناطق بکر جهان در دو دهه معادل 1.27 میلیون مایل مربع و به عبارتی دو برابر مساحت آلاسکا است.

بر اساس این گزارش، بیش‌ترین منطقه آسیب‌دیده آمازون است که از اوایل دهه 1990 میلادی 30 درصد از منطقه بکر و دست‌نخورده آن از دست رفته و در آفریقای مرکزی 14 درصد از کل مناطق بکر از بین رفته است.

این مطالعه که روز پنجشنبه در مجله کارنت بایولوژی Current Biology منتشر شد، تازه‌ترین سند دال بر تاثیر اقدام‌های تخریبی انسان بر جهان طبیعی است.

جیمز واتسون رهبر تیم تحقیق و از اساتید دانشگاه کوئینزلند استرالیا یافته‌های این تحقیق را متحیرکننده و همسان با انقراض گونه‌ها توصیف کرد و گفت: زمانی که آخرین نمونه جمعیت یک گونه از بین می‌رود، یعنی آن گونه منقرض شده است.

سرزمین‌های بکر هم همین طور است اگر از بین بروند، به معنی انقراض یک سیستم تحول یافته در مدت چند میلیون سال است.

واتسون و تیم همکارش برای این تحقیق، نقشه جدیدی از مناطق بکر سراسر جهان تهیه و آن را با نقشه مشابه مربوط به اوایل دهه 1990 مقایسه کردند.

محققان دریافتند دامنه از بین رفتن مناطق یاد شده تقریبا دو برابر تلاش‌های حفاظتی فعلی است و این امر از ضرورت تهیه و اجرای سیاست‌های بین‌المللی برای درک ارزش مناطق بکر و تهدیدهای بی‌سابقه فراروی این مناطق نشان دارد.

تهیه‌کنندگان مطالعه، "مناطق بکر" را به عنوان سرزمین‌هایی تعریف کردند که به لحاظ بیولوژیکی و اکولوژیکی به طور عمده دست‌نخورده هستند و اغلب دست انسان به آنها نرسیده است.

بر اساس این مطالعه، امروزه تنها حدود 23 درصد سرزمین‌های جهان شامل اراضی دست‌نخورده و بکر هستند که بیش‌تر این اراضی نیز در آمریکای شمالی، شمال آسیا، شمال آفریقا و استرالیا قرار دارد.

در تازه‌ترین گزارش واتسون از سازمان ملل و سایر سازمان‌ها خواسته شده است در موافقتنامه‌های زیست محیطی آینده، مناطق بکر و دست‌نخورده مهم را به رسمیت بشناسند.

به گفته واتسون، اگر امروز اقدام نشود، تمامی مناطق بکر جهان از بین می‌رود و چنین رخدادی برای وضعیت آب و هوایی و نیز جوامع انسانی آسیب‌پذیر یک فاجعه خواهد بود.

وی تاکید کرد: وظیفه داریم برای فرزندان خود و برای فرزندان آن‌ها اقدام کنیم.

کد خبر 345918

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار