همشهری آنلاین: یک مرجع تقلید عربستان را فاقد لیاقت برای اداره حرمین شریفین و مدیریت حج دانست و از ارائه طرحی در این زمینه به علما و اندیشمندان جهان اسلام خبر داد.

مکارم

به گزارش ايسنا،آیت‌الله مکارم شیرازی، در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم با بیان این که امسال مسلمانان ایران بر اثر کارشکنی سعودی‌ها موفق به حج نشدند، گفت: من بارها گفته و تاکید کرده‌ام اداره حرمین شریفین نباید بر عهده عربستان سعودی باشد.

وی ادامه داد:  امسال هیچ مساله‌ای جز مساله سیاسی مانع حج ایرانیان نشد، آنها در عراق، یمن و سوریه شکست خوردند، می‌خواهند انتقام آن را در حج می‌خواهند بگیرند، شرایطی می‌گذارند که از نظر ما قابل قبول نیست.

این مرجع تقلید خطاب به مقامات سعودی خاطرنشان کرد: مگر حرمین شرفین، کعبه، مکه و مدینه ملک شخصی شما است که این گونه رفتار می‌کنید؟ این اماکن مقدسه متعلق به عموم مسلمانان است.

آیت‌الله مکارم شیرازی از انجام مطالعاتی در زمینه مدیریت حرمین شریفین خبر داد و گفت: در این زمینه مطالعاتی انجام شده و اساسنامه‌ای در حال تکمیل و درصدد ارائه به علما و اندیشمندان جهان اسلام است تا ان‌شاءالله این وضع نابسامان سامان پیدا کند.

این مرجع تقلید با بیان دلایل این امر اظهار کرد: اولین دلیل اینکه حرمین شریفین متعلق به همه مسلمانان است، علمای اسلام اجماع کنند و گروهی که واقف به مسائل حج باشند را تعیین و حج و عمره و اداره حرمین شریفین را مدیریت کنند.

وی با یادآوری آیه‌ای از قرآن کریم، تصریح کرد: همه در بیت‌الله مساوی هستند، این نص صریح قرآن است، از نظر منطق قرآن باید مدیریت به همه تعلق داشته باشند؛ چه آنهایی که ساکن هستند و چه آنهایی که از دیگر نقاط و سایر کشورها اعزام می شوند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم وقوع حوادث غم‌بار و خونین را دومین دلیل بر بی‌لیاقتی سعودی‌ها در اداره حرمین شریفین دانست و گفت: تجربه نشان داده عربستان به تنهایی قادر به اداره حرمین شریفین و مراسم حج نیست. حوادث مرگ‌بار سال گذشته را همه به یاد داریم، چرا باید این همه کشته بدهیم.

این مرجع تقلید گفت: در مراسم راهپیمایی اربعین که چندین برابر جمعیت می‌روند به دلیل مدیریت خوب، اتفاقی نمی‌افتد، اما در مراسم حج که از نظر تعداد جمعیت قابل قیاس نیست، شاهد حوادث دردناکی بودیم.

آیت‌الله مکارم شیرازی افزود: البته بی‌تدبیری سعودی ها تنها منحصر به سال گذشته نبود و در گذشته نیز به کرات شاهد وقوع رخدادهای تلخی بوده‌ایم؛ ما تاکید می‌کنیم که مدیریت سعودی‌ها به هر دلیلی قادر نیست این کار را انجام دهد.

وی تاکید کرد: باید این مساله در جوامع اسلامی مطرح شود که مدیریت حج و حرمین شریفین باید بر عهده همه مسلمانان باشد تا جلوی این عوارض نا مطلوب را بگیرند.

آیت‌الله مکارم شیرازی در ادامه سخنان خود بر ضرورت تکیه به ظرفیت‌های درونی تاکید کرد و گفت: ملتی که وابسته به اغیار باشد همیشه سر به زیر است.

وی با تاکید بر این که مسلمانان باید همیشه روی پای خود بایستند، تصریح کرد: اگر یک مملکت و ملت روی پای خود بایستد، همیشه سرفراز و عزیز است، اما اگر محتاج دیگران شدند عزت نخواهند داشت.

آیت‌الله مکارم شیرازی در ادامه سخنان خود با بیان نکات اخلاقی، بر لزوم پناه بردن به قرآن و آموزه‌های دینی تاکید و تصریح کرد: این روزها مسائل اخلاقی در معرض خطر است، رسانه‌های فاسد و مفسد، فضاهای مجازی منجلاب مانند جوانان را آلوده می‌کنند؛ در چنین شرایطی باید هم خودمان مراقب باشیم و هم دیگران را هشدار دهیم.

این مرجع تقلید خواستار توجه بیشتر اساتید حوزه به بیان نکات خلاقی شد و گفت: بیان نکات اخلاقی در دروس باید به یک سنت عمومی در حوزه تبدیل شود، استادان محترم به این مساله توجه کنند و در هفته روزی را به نکات اخلاقی اختصاص دهند.

آیت‌الله مکارم شیرازی در پایان ضمن دعا برای حل مشکلات جهان اسلام تاکید کرد: امیدوارم خدای متعال ریشه کسانی که با مقدسات اسلامی بازی سیاسی می کنند را قطع بفرماید.

کد خبر 345748

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار