همشهری آنلاین: طلای جهانی پس از رشد حدود دو درصدی در معاملات روز گذشته، روز چهارشنبه ۱۷ شهریورماه به افزایش ادامه داد و در بالاترین سطح سه هفته اخیر ایستاد.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات چهارشنبه 17 شهريورماه بازار سنگاپور ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۱۳۵۲.۶۵ دلار رسید.

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر ۰.۱ درصد افزایش یافت و در ۱۳۵۵.۸۰ دلار قرار گرفت. بهای معاملات این بازار روز سه‌شنبه ۲۷.۳۰ دلار یا ۲.۱ درصد افزایش یافت و در ۱۳۵۴ دلار بسته شد.

طلا پس از انتشار گزارشی افزایش یافت که نشان داد فعالیت بخش خدمات آمریکا در ماه گذشته به پایین‌ترین سطح در شش سال و نیم اخیر کاهش پیدا کرده است. این گزارش کندی روند رشد اقتصاد آمریکا را منعکس کرد و به دورنمای افزايش نرخهای بهره لطمه زد.

این فلز ارزشمند پنج‌شنبه گذشته به دلیل نگرانی بازار از نزدیک بودن زمان افزایش نرخهای بهره آمریکا به ۱۳۰۱.۹۱ دلار سقوط کرده بود که پایین‌ترین قیمت در دو ماه اخیر بود اما پس از انتشار آمار اشتغال بخش غیرکشاورزی آمریکا که ضعیف‌تر از حد مطلوب بود، بهبود پیدا کرد.

طلا به افزایش نرخ‌های بهره فوق‌العاده حساس است زیرا نرخ‌های بهره بالاتر هزینه نگهداری دارایی‌های بدون بازده مانند این فلز را افزایش داده و از سوی دیگر با پشتیبانی ارزش دلار، قیمت طلا را تحت فشار بیشتری قرار می‌دهد. آمار اقتصادی جدید آمریکا و هر گونه اظهارنظر مقامات بانک مرکزی این کشور برای دریافت نشانه‌هایی از زمان افزایش نرخها به دقت از سوی بازارها دنبال می‌شود.

جیمز گاردینر، معامله‌گر گروه ام کی اس در باره وضعیت بازار طلا گفت: اگر طلا به بالای ۱۳۵۰ دلار صعود کند می‌تواند روند صعودی جدیدی را آغاز کند.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران انتظار دارند بازارها تا زمان برگزاری نشست سیاست پولی بانک مرکزی اروپا در روز پنج‌شنبه آرام باشند.

دلار پس از کاهش بیش از یک درصدی در روز سه‌شنبه، در معاملات روز جاری بازارهای آسیایی تحت فشار ماند در حالیکه بازارهای سهام آسیایی به بالاترین سطح در یک سال اخیر صعود کردند.

ذخایر صندوق "اس پی دی آر گولد تراست" که بزرگترین صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز سه‌شنبه ۱.۵۲ درصد افزایش یافت که بزرگترین رشد یک روزه از پنجم ژوییه بود و به ۹۵۲.۱۴ تن رسید.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری اندکی کاهش پیدا کرد و به ۲۰.۱۳ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۳ درصد رشد کرد و به ۱۱۰۳.۳۰ دلار رسید. هر اونس پالادیم بیش از یک درصد رشد کرد و ۷۰۸.۴۰ دلار معامله شد.

کد خبر 345722

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار