همشهری آنلاین: رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: براساس آمار و تحقیقات در تنباکوهای معطر تا ۵۰ برابر حد مجاز سرب وجود دارد و برهمین اساس این تنباکوها، قطعا سرطانزاست.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از وبدا، دکتر خسرو صادق نیت، در برنامه نبض شبکه خبر با اشاره به ترکیبات سرطانی موجود در قلیان‌های معطر میوه ای تاکید کرد: کیفیت تنباکوهای قلیان بسیار پایین است و آب موجود در قلیان نمی‌تواند مواد مضر را در خود حل کند زیرا ترکیبات این مواد حلال در آب نیست و عملا فضا را برای استنشاق بیشتر این مواد آماده‌تر می‌کند.

دکتر صادق نيت از «بنزن» به عنوان خطرناك‌ترين حلال صنعتي در تنباكوهاي اسانس‌دار نام برد و افزود: بنزن، مهمترين عامل در بروز سرطان خون است.

وی گفت: دود قلیان از طریق پوست نیز قابل جذب است، لذا کودکان نباید در معرض دود سفید قلیان قرار بگیرند.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با انتقاد از اينكه مصرف قليان در كشور خانوادگي شده است، ادامه داد: مصرف يك وعده قليان برابر با دود كردن 100 نخ سيگار و به عبارتي 5 پاكت سيگار است.

دکتر صادق نیت افزود: افزایش سرطان ریه در جامعه بدون شک مربوط به مصرف سیگار و قلیان است، و در کشورما سالانه 10 هزار میلیارد تومان برای خرید مواد دخانی مانند سیگار و قلیان خرج می‌کنند و 20 هزار میلیارد نیز سالانه صرف درمان این افراد می‌شود.

وی یادآور شد: در اماکن عمومی قریب به 28 استان کشور قلیانی عرضه نمی‌شود، اما متاسفانه در تهران و چند استان دیگر شاهد عرضه مستقیم قلیان در اماکن عمومی هستیم.

کد خبر 345296

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها