همشهری آنلاین: مطالعات نشان می‌دهد تفاوت‌های ژنتیکی موروثی ممکن است موجب افزایش ریسک ابتلا به سرطان چشم شود.

ارتباط ژن‌ها با ریسک ابتلا به سرطان چشم

چشم روشن

به گزارش خبرنگار مهر، طبق یافته محققان دانشگاه ایالتی اوهایو، برخی تفاوت‌های خاص ژنتیکی نظیر «ملانوم یوئیل»، شکل نادری از ملانوم است که از سلول‌های رنگی تعیین کننده رنگ چشم نشات می‌گیرد.

داده‌های کلینیکی قبلی بیان می‌کردند که ملانوم یوئیل بسیار در افراد ساکن منطقه قفقاز و افراد دارای رنگ چشم روشن متداول است. با این حال مکانیسم‌های ژنتیکی تاثیرگذار بر ابتلا به این سرطان بسیار ناشناخته بودند.

در این مطالعه، دانشمندان اولین شواهد ارتباط قوی بین ژن‌های مرتبط با رنگ چشم و ابتلا به ملانوم یوئیل را گزارش کرده و بیان کردند که فاکتورهای ژنتیکی موروثی مرتبط با رنگ چشم و پوست می‌توانند موجب افزایش ریسک ابتلا فرد به ملانوم یوئیل شوند.

محمد عبدالرحمن، عضو تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «مطالعه ما نشان می‌دهد که در ملانوم چشمی، تفاوت رنگدانه‌ها نقش مستقیمی در بروز سرطان دارد و ارتباطی به محافظت در مقابل نور خورشید ندارد.»

محققان در این مطالعه، نمونه‌های بیش از ۲۷۰ بیمار مبتلا به ملانوم یوئیل را بررسی کردند. از آنجائی که ارتباط بالینی مشخصی بین ملانوم چشم و سرطان پوست وجود دارد، محققان درصدد تشخیص این موضوع برآمدند که آیا فاکتورهای ژنتیکی مشترکی هم بین این دو بیماری هست.

تیم تحقیق ۲۹ جهش ژنتیکی موروثی مرتبط با ملانوم پوستی را بررسی کردند تا به ارتباط آنها با ریسک ملانوم یوئیل پی ببرند.

این تحقیق نشان داد ۵ جهش ژنتیکی ارتباط قابل توجهی با ریسک ملانوم یوئیل داشتند. سه مورد از قابل توجه‌ترین ارتباطات ژنتیکی در منطقه‌ای ژنتیکی روی می‌دهد که تعیین کننده رنگ چشم است.

کد خبر 344005

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

دیدگاه خوانندگان