مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: در ۲۰۰ سال گذشته، مقادیر زیادی کربن وارد جو شده و عواقب فاجعه ‌باری برای آب ‌و هوای جهانی داشته است. اکنون یک شرکت هندی جوهر و رنگ‌هایی تولید کرده که کاملا از آلودگی هوا تشکیل شده‌اند.

ساخت جوهر از آلودگی هوا

به گزارش ایسنا، محصولات شرکت Air Ink شامل قلم‌ها، رنگ‌های روغنی و رنگ اسپری است که رنگدانه‌های آن‌ها از دوده کربن ساخته شده است.

هر قلم معادل 30 تا 50 دقیقه آلودگی هوای تولید شده توسط اگزوز خودرو است. این محصولات با همکاری 9 هنرمند در شهر هنگ‌کنگ که به آلودگی هوا مشهور است، آزمایش شد و آن‌ها با استفاده از این جوهرها و رنگ‌ها توانستند نقاشی‌های زیبایی را ایجاد کنند.

سازندگان سال‌ها قبل طی گفت‌وگوهایی که با گروه رابط سیالات مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) داشتند، به این ایده دست یافته بودند و آن را در نشست INK 2013 ارائه کردند. ‌آن‌ها در سه سال اخیر به انجام تحقیق بر روی فرایندهای شیمیایی لازم برای استخراج کربن از انتشارات خودرو و بازیابی آن به شکل یک جوهر قابل استفاده پرداختند.

فرایند تولید جوهر از اینجا آغاز می‌شود که ابتدا باید با استفاده از یک دستگاه استوانه‌ای، دوده کربن را از اگزوز خودرو استخراج کرد. سپس این دوده تحت فرایند تصفیه برای حذف فلزات سنگین و مواد سرطان‌زا قرار می‌گیرد. در نهایت، دوده کربن تصفیه شده با مواد دیگر برای تبدیل به یک رنگ یا جوهر ترکیب می‌شود.

سازندگان پس از دریافت مجوز، کار تولید این قلم‌ها را برای استفاده تجاری آغاز خواهند کرد.

کد خبر 343525

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار