سه‌شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: شرکت "زاپ اند گو" باتری جدیدی به بازار عرضه کرده که تا ۲۷۰ سال می‌توان روزی یک بار آن را شارژ کرد.

باتری که ۲۷۰ سال عمر می‌کند

به گزارش ایرنا، این باتری جدید 10 تا 100 هزار بار شارژ می‌شود بنابر این اگر هر روز این باتری را یک بار شارژ کنید 270 سال طول می‌کشد که عملکرد آن دچار زوال شود. این باتری از ابرخازن گرافنی بهره‌مند است.

علاقه‌مندان تلفن همراه در نمایشگاه موبایل شانگهای، شاهد یک باتری جدید بودند که شاید بتوان آن را رقیب جدی فناوری یون لیتیم قلمداد کرد. این باتری جدید که به سرعت شارژ می‌شود محصول شرکت Zap & Go است که می‌تواند نسل جدیدی در ساخت باتری‌ها باشد. این باتری از ابرخازن‌های گرافنی بهره‌مند است و می‌تواند جایگزین میلیاردها باتری یون لیتیم در ادوات الکترونیکی باشد.

آنچه که شگفت‌آور بود این است که این باتری قادر است در مدت کم‌تر از 5 دقیقه شارژ شود؛ چنین ویژگی می‌تواند چالشی برای باتری‌های یون لیتیم فعلی باشد.

مزیت این باتری فقط سرعت بالای شارژ آن نیست بلکه مشکل رایج دیگری که در باتری‌های یون لیتیم وجود دارد در این باتری‌ها حل شده است. اثرحافظه معمولاً باتری یون لیتیمی را بعد از 500 تا 1000 بار شارژ/ دشارژ شدن، از پای در می‌آورد. دلیل این امر آن است که فرآیند شارژ/دشارژ یک واکنش شیمیایی است. اگر روزی یک بار، باتری یون لیتیم شارژ شود، بعد از دو سال کاملاً عملکرد خود را از دست می‌دهد. این در حالی است که این باتری جدید بین 10 هزار تا 100 هزار بار شارژ شدن را تحمل می‌کند بنابر این، اگر هر روز آن را شارژ کنید 270 سال طول می‌کشد تا دچار زوال شود.

گرافن ماده جالب توجهی است به طوری که از آن در فناوری ذخیره انرژی استفاده می‌شود. شرکت زاپ اند گو معتقد است که با این ماده می‌تواند مشکلات حوزه ذخیره‌سازی انرژی را حل کند.

ایمنی از دیگر مسائل موجود است که زاپ اند گو آن را حل کرده است. باتری‌های یون لیتیم زمانی که کاملاً تخلیه شوند، ناپایدار می‌شوند. بنابر این، گرم شدن باتری می‌تواند سرآغاز یک فاجعه باشد.

این باتری جدید کاملاً ایمن است به طوری که تمام عناصری كه باتری‌های یون لیتیم را خطرناک کرده‌اند در این باتری حذف شده‌اند. این درحالی است که ابعاد هر دو باتری یکی است.

در حال حاضر این شرکت روی نسل جدید این محصولات کار می‌کند تا قیمت و انعطاف‌پذیری آن را بهبود دهد.

کد خبر 342638

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha