مدیر پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید با اشاره به‌وجود کارخانه آرد در محوطه نقش‌رستم در حریم درجه۲ این مجموعه جهانی گفت: این پایگاه تمام جنبه‌های حقوقی این موضوع را تا کسب نتیجه دلخواه و رفع تعرض به حریم تخت‌جمشید و نقش‌رستم با جدیت پیگیری می‌کند.

مسعود رضايي منفرد اعلام كرد: اين پايگاه چالش پيش رو را با تدابيري كه به تأييد شوراي فني اين پايگاه رسيده، دنبال مي‌كند.وي با اشاره به ارزيابي محدوده طرح عمراني كارخانه آرد نقش‌رستم افزود: كاوش‌ها در حريم درجه2 محوطه ميراث جهاني تخت‌جمشيد براي ارزيابي محوطه‌هاي محدوده طرح عمراني كارخانه آرد نقش‌رستم آغاز شده است.

رضايي منفرد افزود: اين كاوش در پي توقف ساخت‌وساز سيلوهاي بتني ذخيره گندم در محدوده حريم درجه2 محوطه ميراث جهاني تخت‌جمشيد و نقش‌رستم انجام شده تا محوطه‌هاي محدوده طرح به‌صورت دقيق مورد ارزيابي و شناسايي قرار گيرد.

به گزارش ايرنا، وي ادامه داد: براي حل مشكل ايجاد شده در گام نخست با عمليات ژئوفيزيك كه يك برنامه پيشرفته باستان‌شناختي است، بدون خاكبرداري يا كاوش، تصاوير مورد نياز از لايه‌هاي مختلف منطقه ثبت و ضبط مي‌شود.

به گفته رضايي منفرد، پيش از اين و بدون توجه به قوانين مصوب حريم‌ها و محوطه‌ها و تذكرهاي مكرر مأموران يگان حفاظت، ساخت 2واحد از سيلوها با ارتفاعي افزون بر20متر و قطر حدود 17متر در حالي انجام شد كه براساس ضوابط، ارتفاع مجاز ساخت‌وساز در اين منطقه 8.5 متر تعريف و تعيين شده است.

رضايي منفرد گفت: با توجه به اينكه ارتفاع اين سيلو بيشتر از 20متر بود و منظر تخت‌جمشيد و نقش‌رستم را تحت‌تأثير قرار مي‌داد، ادامه ساخت آن براي تصميم‌گيري نهايي و قضايي متوقف شد.

کد خبر 342231

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی