همشهری آنلاین: خبرگزاری اقتصادی بلومبرگ در مطلبی با انتشار چهار نمودار اقتصادی نوشت: یک سال پس از توافق هسته ای، صادرات نفتی ایران افزایش یافته ، توافق های کاری با شرکت های جهانی امضا شده ، تورم مهار شده و اقتصاد ایران در حال ترمیم است.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری بلومبرگ با بیان این مطلب افزود: این خبر خوبی برای رئیس جمهوری ایران در سال پایانی ریاست جمهوری او است.
بلومبرگ در ادامه این گزارش با درج چهار نمودار به بررسی عملکرد اقتصادی ایران در یک سال گذشته پرداخت.

  • صنعت نفت، نقطه روشن کارنامه دولت

بلومبرگ خاطرنشان کرد تحریم نفتی سلاح اصلی غرب علیه ایران بود اما اکنون شش ماه پس از لغو تحریم‌ها، ایران روزانه 3.8 میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کند که دو میلیون بشکه آن صادر می‌شود.

این رسانه اقتصادی به نقل از «محسن قمصری» مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران افزود: ایران با پافشاری بر موضع خود در سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) موفق شد 80 درصد از سهم خود از بازار نفت را پیش از آغاز تحریم‌های نفتی در سال 2012 پس بگیرد.

«رابرت پاول» مدیر بخش خاورمیانه و آفریقا در بخش اطلاعات اقتصادی نشریه اکونومیست به بلومبرگ گفت: صادرات نفت ایران آشکارا فراتر از انتظارات بوده است.

وی افزود: با این حال به علت کاهش قیمت نفت پیش‌بینی می‌شود که درآمد نفتی ایران کمتر از نیمی از درآمد نفتی این کشور در سال 2011 باشد.

  •  مهار تورم

بلومبرگ در ادامه این گزارش نوشت: به لطف نظم و انضباط مالی و پولی، اکنون قیمت‌ها در ایران نسبت به هر زمان دیگری در ربع قرن اخیر کمتر افزایش می‌یابد. تورم در ماه ژوئن تک رقمی شد و به این ترتیب هدف مشخص شده بانک مرکزی و یکی از وعده‌های روحانی محقق شد.

به گزارش بلومبرگ، یک کارشناس خاورمیانه در اندیشکده «شورای روابط خارجی اروپا» در این خصوص گفت: رئیس جمهوری ایران کارنامه بدون عیب و نقصی در زمینه مبارزه با تورم دارد اما در زمینه مبارزه با بیکاری موفقیت او تا این اندازه نیست.

به گفته پاول، هر چند مقام‌های ایران انتظار دارند رشد اقتصادی ایران در سال جاری تا ماه مارس 4.5 درصد باشد اما هدف روحانی برای رسیدن به رشد سالانه هشت درصدی مستلزم تغییرات مهمی است.

وی افزود: تسریع در برنامه خصوصی سازی موجب باز شدن اقتصاد و فراهم شدن شریکان شفاف برای سرمایه گذارها می‌شود اما رقیبان روحانی احتمالا با چنین برنامه‌ای مخالفت می‌کنند.

بازار 80 میلیونی ایران جاذبه زیادی برای شرکت‌های بزرگ دارد؛ از این رو از توافق ماه ژوییه سال گذشته تا کنون دهها تن از مدیران شرکت‌ها عازم تهران شده اند.

  • افزایش سرمایه گذاری خارجی

بلومبرگ نوشت: سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران در سه ماهه اول سال جاری میلادی در قالب 26 پروژه به 4.5 میلیارد دلار افزایش یافت که بیشترین میزان افزایش سرمایه گذاری در مدت بیش از یک دهه گذشته به شمار می‌رود. این میزان سرمایه‌گذاری در عین حال کمتر از میزان مورد نظر دولت است که اعلام کرده قصد جذب سرمایه گذاری 30 تا 50 میلیارد دلاری را در سال دارد.

  • صعود بورس در ایران

بر اساس گزارش بلومبرگ ، با اعلام قراردادهای سرمایه گذاری به نفع تولیدکنندگان داخلی مانند شرکت ایران خودرو، ارزش در بورس تهران نیز صعود کرده و تا ماه مارس شور و هیجان زیادی در بورس تهران بود.

بلومبرگ خاطرنشان کرد که با تمام پیشرفت‌ها و موفقیت های اقتصادی در ایران ، همچنان مشکلاتی در روابط بانکی وجود دارد و برخی از بانک‌ها به دلیل تحریم‌های باقی مانده آمریکا و تهدیدهای کنگره آمریکا برای اعمال محدودیت‌های تازه، نسبت به کار کردن با ایران تردید دارند.

این رسانه نوشت: در مجموع، موفقیت‌های اقتصادی خیلی انتظارها را برآورده نکرده و شاید دلیل این موضوع آن بوده که برخی در ایران انتظار تحولات بسیار زیادی را در مدت بسیار کوتاهی داشتند.

کد خبر 341313

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار