دوشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۵:۴۸
۰ نفر

همشهری دو - آزاده باقری: چند سالی است که ساکنان پایتخت وقتی می‌خواهند به یک برنامه تفریحی آخر هفته‌ای فکر کنند در ذهنشان پل‌طبیعت و ۲پارک طبیعی که از طریق این پل به هم متصلند تداعی می‌شود.

بوستان آب و آتش

تپه‌هاي عباس‌آباد اين روزها براي مردمي كه مي‌خواهند اندكي از دود و دم ماشين‌ها و گرمي هوا دور شوند يك انتخاب عالي است؛ جايي كه علاوه بر 2پارك آب‌وآتش‌ و طالقاني، پل زيباي طبيعت هم كمك كرده كه زيبايي‌هاي اين منطقه دوچندان شود. به همين بهانه ما هم سري به پل‌طبيعت و بوستان‌هاي آب‌و‌آتش و طالقاني زديم تا با مردمي كه خانوادگي يا با گروه دوستان براي تفريح به اين مكان آمده‌اند هم كلام شويم و از حال و احوال خوش‌شان در اين فضا بپرسيم.

  • تا دوستانم نديدند باور نكردند

با ورود به پارك حتما تعداد زيادي اسكيت‌سوار، دوچرخه‌سوار، بدمينتون‌باز و... خواهيد ديد كه با چنين ورزش‌هايي خود را سرگرم كرده‌اند. خانواده‌ها و افرادي كه براي استفاده از فضاي بوستان به اينجا آمده‌اند هم گوش تا گوش بوستان نشسته‌اند. صدرا يكي از كساني است كه چون خانه‌اش در نزديكي پارك قرار دارد چندسالي است به بوستان آب‌و‌آتش مي‌آيد و حتي بسياري از دوستانش را هم دعوت كرده كه براي گذراندن اوقات فراغتشان دلي به آب‌و‌آتش بزنند؛ «اوايل، بوستان آب‌و‌آتش را خيلي‌ها نمي‌شناختند. براي همين وقتي به دوستانم مي‌گفتم اينجا يك پارك است و خيلي درست و حسابي است فكر مي‌كردند چون نزديك خانه خودمان است دارم اين حرف‌ها را مي‌زنم تا اينكه بالاخره خودشان آمدند و با چشم‌هايشان ديدند كه حرف من واقعيت دارد. الان هم كه پل‌طبيعت را ساخته‌اند اگر واقعا بخواهم تفريح كنم اينجا را به هرجاي ديگري ترجيح مي‌دهم. با دوستانم هم كه قرار مي‌گذارم خودشان پيشنهاد مي‌دهند قرارمان را در بوستان بگذاريم. در حقيقت اينجا الان تبديل به پاتوق تفريحي من و دوستانم شده است.»

  • تفريح با لباس اضافه

خانم اميني هم با 2فرزندش به پارك آمده است. او با بچه‌هايش منتظر است كه فواره‌هاي بوستان به‌كار بيفتد تا بچه‌هايش را براي بازي بفرستد داخل آنها. با لباس‌هاي اضافه‌اي كه همراهش آورده معلوم است فكر همه‌‌چيز را از قبل كرده است. خانم اميني مي‌گويد: «ما اين پارك را خيلي دوست داريم. روزهايش زيباست و شب‌هايش هم عالي است. بچه‌ها در اينجا خيلي سرگرم مي‌شوند. همين كه در اين فضا انرژي‌شان تخليه شده و در ايام تابستان كمتر بهانه‌گيري مي‌كنند براي من و همسرم خيلي خوب است. تقريبا اگر مشكلي پيش نيايد 2هفته يك‌بار يا حداكثر ماهي يك‌بار به اينجا مي‌آييم. خود من كه عاشق پل‌طبيعت و فضاي پارك آب‌و‌آتشم».

  • جايي براي پياده‌روي طولاني و لذتبخش

«گشت‌و‌گذار در اين پارك جان مي‌دهد براي آدم‌هايي كه عشق پياده‌روي دارند يا مي‌خواهند با دوچرخه لابه‌لاي درخت‌ها و آدم‌ها چرخي بزنند»؛ اينها حرف‌هاي مهدي است و مي‌گويد كه هر وقت مي‌خواهد به اين بوستان بيايد از ونك پياده‌روي مي‌كند و از پل‌طبيعت مي‌گذرد و خودش را به پارك طالقاني مي‌رساند. در آنجا هم آنقدر مي‌دود كه ديگر خسته خودش را به ايستگاه متروي حقاني مي‌رساند؛ «من عاشق اينجا هستم. هميشه با همسرم يا دوستانم و يا به‌تنهايي به اينجا مي‌آيم. همسرم هم مثل من عاشق پياده‌روي است. با هم ابتدا قدم‌زنان راه مي‌افتيم و تا نزديكي‌هاي غروب كه هوا خنك‌تر مي‌شود خودمان را به پارك مي‌رسانيم. بعد از آن روي پل‌طبيعت با ديدن مناظر كيف مي‌كنيم و خودمان را به پارك طالقاني مي‌رسانيم. بعضي وقت‌ها هم اگر بخواهيم ولخرجي كنيم به يك رستوران مي‌رويم و شام مي‌خوريم وگرنه براي شام به خانه مي‌رويم.»

  • پلي براي عبور از زندگي شهري

پلي 3طبقه و 296متري كه بين پارك طالقاني و ميدان ورودي پارك آب‌و‌آتش قرار گرفته آنقدر طرفدار پيدا كرده است كه ديگر كمتر كسي پيدا مي‌شود اين پل را نشناسد يا سري به آن نزده باشد. همانطور كه پيش‌بيني مي‌شد خيلي سريع اين پل به نماد ديگري از پايتخت بدل شد؛ پلي كه از عرض بزرگراه مدرس مي‌گذرد و مهر‌ماه سال 92 افتتاح شده است. با توجه به اينكه پل‌طبيعت در نقطه‌اي واقع شده كه تمامي شاهراه‌هاي پايتخت مانند بزرگراه مدرس، همت، حقاني و رسالت از بالاي آن به خوبي ديد دارد، جايي است كه اكثرا حداقل از راه دور هم كه شده آن را ديده‌اند. مهديه روي پل ايستاده و به تماشاي مناظر مشغول است و مي‌گويد: «مناظر رو به شمالي كه از پل‌طبيعت قابل‌رؤيت است واقعا زيباست. بار اولي كه روي پل آمدم و به كوه‌هاي شمال نگاه كردم احساس كردم جايي غير از ايران آمده‌ام. مناظر، بسيار زيبا و دل‌انگيز هستند». دوستش نيز با او موافق است و مي‌گويد: «پل‌طبيعت، به‌خصوص مسيري كه به پارك طالقاني مي‌خورد به پاتوق من و دوستانم تبديل شده است. فضاي بسيار خوبي براي تفريح و دل كندن از فضاي شهري است».

  • به اندازه يك سفر براي ما لذتبخش و انرژي‌زاست

به‌نظر بسياري، پل‌طبيعت در شب به‌دليل نورپردازي‌هايي كه دارد بسيار دل‌انگيز مي‌شود. حامد از دوستداران پل‌طبيعت در شب است؛ «با وجود آنكه شب‌هاي پل‌طبيعت شلوغ است اما هر بار كه به اينجا مي‌آيم برايم تازگي دارد و دوست داشتني است؛ مخصوصا در اين روزها كه در آن بيشتر از قبل گلكاري كرده‌اند.» خانواده‌اي 5نفره نيز براي تفريح به اينجا آمده‌اند. پدر خانواده مي‌گويد: «من، همسرم، 2دختر و يك پسرم عاشق سفر و تفريح هستيم. تا جايي كه بتوانيم پس‌انداز مي‌كنيم تا در سال حداقل يك‌بار به يكي از نقاط كشور سفر كنيم اما از وقتي كه اينجا افتتاح شده است آنقدر عاشقش شده‌ايم كه هربار به اينجا مي‌آييم به اندازه يك سفر به ما خوش مي‌گذرد و انرژي مي‌گيريم. حتي برخي روزها از ظهر تا شب به اينجا مي‌آييم. يكي از تفريحات ما در شب، لذت بردن از نورپردازي پل‌طبيعت است كه رنگ به رنگ مي‌شود».

  • پاركي براي ورزشكاران و كباب دوستان

پارك طالقاني هم طرفداران خودش را دارد كه اكثرا يا ورزشكار هستند و يا كباب‌دوست. اين محدوده به‌دليل آنكه روي تپه قرار گرفته و حالت مارپيچ، سربالايي و سرپاييني دارد براي كساني كه مي‌خواهند ورزش كنند، بدوند و ريه‌هايشان را پر از اكسيژن كنند مكان ايده‌آلي است. از سوي ديگر چون پارك طالقاني ازجمله پارك‌هايي است كه در آن گونه‌هاي مختلف گياهي و درختان سرسبز متنوع كاشت شده است، بنابراين طبيعت‌دوستان زيادي به اين بوستان مي‌آيند. در اينجا براي كباب‌دوستان هم مكان‌هايي مانند باربيكيو درنظر گرفته شده تا آتش را در آنجا روشن كنند كه براي درختان و فضاي سبز خطرآفرين نباشد. ناصر كه با همسر و دختر كوچكش به پارك طالقاني آمده‌اند مي‌گويد معمولا روزهاي تعطيل به اينجا مي‌آيند؛ «پارك طالقاني جاي خوبي براي تفريح است. من خودم بعضي وقت‌ها صبح زود براي ورزش مي‌آيم و خيلي جالب است كه ورزشكاران تيم‌هاي ملي را هم در اينجا زياد مي‌بينم.» هانيه نيز صبح‌هاي تعطيل معمولا با مادرش به اينجا مي‌آيند، پياده‌روي مي‌كنند و صبحانه مي‌خورند؛ «مادرم كمي تنگي‌نفس دارد و دكتر گفته است بايد از فضاي باز بدون دود و دم بهره ببرد. براي همين من روزهايي كه سركار نمي‌روم او را به اينجا مي‌آورم. هم با هم تفريح مي‌كنيم و هم اينكه ريه‌هاي مادرم با تنفس در ميان اين فضاي سبز جان دوباره مي‌گيرد.»

بوستان‌هاي آب‌و‌آتش و طالقاني به يمن بودن پل‌طبيعت آنقدر طرفدارانشان زياد شده‌ كه پاتوق بسياري از خانواده‌ها و گروه‌هاي دوستي هستند. اگر شما جزو معدود كساني هستيد كه تا به حال گذرتان به پل‌طبيعت و اين 2بوستان خوش آب‌و‌هوا نيفتاده به شما پيشنهاد مي‌كنيم حتما اين تجربه دل‌انگيز سبز و آبي را در اين پايتخت خاكستري رنگ از دست ندهيد.

  • چطور برويم و چه ببينيم؟

براي رسيدن به پل‌طبيعت يا بايد از بوستان آب‌و‌آتش بگذريد و يا از بوستان طالقاني. بوستان آب‌و‌آتش كه نام ديگرش بوستان حضرت ابراهيم است در شمال مجموعه تفريحي اراضي عباس‌آباد، در ضلع جنوبي بزرگراه شهيد حقاني، در فاصله بين چهار‌راه جهان‌كودك و ايستگاه متروي شهيدحقاني قرار دارد. اين بوستان 2‌در ورودي دارد كه يكي از اتوبان شهيد حقاني است و ديگري از كوچه كنار بوستان، در ضلع غربي آن دالاني با سقفي چوبي وجود دارد كه در تابستان با گل و گياه پوشيده مي‌شود و مي‌توانيد بعد از عبور از اين دالان وارد پارك شويد. بوستان آب‌و‌آتش نسبت به ساير بوستان‌هاي پايتخت داراي امكانات تفريحي متفاوتي است؛ ازجمله پل ابريشم كه پيوند بوستان بنادر و بوستان نوروز است، چادر فلزي ۷۰۰ متري با روي گردان ۳۷۰نفري كه در محيط آن مي‌توانيد مشغول بازي‌هايي مانند اسكيت‌سواري، بدمينتون و... باشيد. در لانه‌كبوتر هم مي‌توانيد رستوران‌هاي زنجيره‌اي مختلف را ببينيد. الان كالسكه‌‌سواري هم در آنجا وجود دارد. آموزش راپل و حركت با يك طناب و قرقره در پارك آب‌و‌آتش هم جايي در حوالي برج فانوس درنظر گرفته شده تا هيجان معلق ماندن ميان زمين و هوا را تجربه كنيد. آبنما و فواره‌هاي آبي كه معمولا بعداز‌ظهرها آنها را به‌كار مي‌اندازند يكي از لذتبخش‌ترين تفريحات بچه‌ها و بزرگ‌ترهايي است كه هنوز كودك درون‌شان زنده است. برج آتش از ديگر ديدني‌هاي پارك است كه در برخي شب‌ها آنها را روشن مي‌كنند و تا ارتفاع زيادي نزديك به 10متر شاهد فوران آتش خواهيد بود، همچنين آلاچيق و محيط‌هاي سبزي وجود دارد كه قابل استفاده براي همگان است. حتما كساني كه تجربه رفتن به پارك آب‌و‌آتش را دارند 7پرده داستان حضرت ابراهيم را هم ديده‌اند كه دورتا دور بوستان قرار گرفته شده و نقال‌ها در برخي روزها در جايگاه مقابل آمفي‌تئاتر مي‌روند و پرده‌خواني مي‌كنند كه بسيار لذتخش است.

کد خبر 341090

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار مهارت‌های زندگی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha