همشهری آنلاین: فعالیت معادن در حریم غار - دژ اسپهبد خورشید یکی از آثار تاریخی بی‌نظیر و مشهور به تخت جمشید مازندران متوقف شد.

Cave

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سامان توفیق سرپرست پروژه غار - دژ اسپهبد خورشید با اعلام این خبر افزود: سرانجام تلاش و مداومت پیگیری‌ها برای توقف فعالیت‌های مخرب معادن و شکست محاصره سنگین بلندترین طاق طبیعی تاریخی جهان به نتیجه رسید.

وی افزود: جلسات متعدد همراه با پیگیریها و اقدامات رسانه‌ها در ماه‌های گذشته منجر به توقف فعالیت معادن در حریم اثر "غار - دژ اسپهبد خورشید" واقع در منطقه دوآب جاده فیروزکوه شد.

وی گفت: در نشست مسوولان اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، اداره کل صنعت، معدن و تجارت و استانداری مازندران تصمیم گرفته شد که فعالیت معادن در حریم اسپهبد خورشید تا اطلاع ثانوی متوقف و نسبت به جابجایی معادن توسط اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان مازندران اقدامهای لازم صورت گیرد.

  • پلمب معادن

به گفته وی در پی این تصمیم یگان حفاظت میراث فرهنگی همراه با نیروی انتظامی شهرستان سوادکوه به منطقه اعزام و نسبت به ابلاغ دستور توقف و پلمب معادن واقع در حریم از جمله معادن "فلوئورین" در بالا دست غار دژ اسپهبد خورشید و معدن "پروچشمه" واقع در پایین دست آن اقدام کردند.

توفیق تصریح کرد: همزمان با اقدامهای پژوهشی، مکاتبات و پیگیری‌ها و بازدید خبرنگاران از منطقه و تأکید بر ضرورت جابجایی معادن که تاکنون ادامه داشت و به ثمر نشست سرانجام محاصره دهها ساله غار - دژ اسپهبد خورشید توسط معادن و تخریب آن پایان یافت.

پروژه غار دژ اسپهبد خورشید زیر نظر پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با محوریت بررسی‌های باستان‌شناسی و ساماندهی برای رفع تهدیدات اثر توسط سامان توفیق از مهر ماه 1394 شروع شده است.

خبرنگاران رسانه‌ها یک ماه پیش ضمن بازدید از این اثر تاریخی اقدام به تهیه خبرها و گزارش‌های متعددی کردند و در آنها ضمن هشدار در مورد تهدید جدی این اثر تاریخی و همچنین محیط زیست منطقه بر ضرورت تعطیلی معادن تأکید کردند.

گفتنی است که معادن حریم غار - دژ اسپهبد خورشید و معادن متعدد دیگر منطقه که یکی از زیست‌گاه‌های حفاظت شده مازندران است نابودی محیط زیست، آلودگی آب، نامرغوب شدن محصولات کشاورزی، تهدید سلامتی مردم، کاهش تراکم درختان و ... را به همراه داشته است.

غار - دژ اسپهبد خورشید از منحصر به فرد‌ترین استحکامات دفاعی ایران بشمار رفته و شاهکاری از ساختار معماری دوره ساسانی است.

این طاق طبیعی با دهانه 85 در 95 متر به عنوان بلندترین طاق طبیعی دنیا بعد از طاق شیبتون در چین است.

ساختار طبقات پلکانی شامل 17 پله، قوس‌های گهواره‌ای، بقایای ورودی شاه‌نشین، قوس‌های مستحکم دوران ساسانی، راهروهای منتهی به انبارها، بقایای 6 اتاق، اتاق‌های نگهبانی و ... از آثار معماری به جای مانده در اسپهبد خورشید است.

کد خبر 339035

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار