همشهری آنلاین: قیمت نفت خام سبک و سنگین ایران در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ١٠ ژوئن (٢١ خردادماه) حدود دو دلار افزایش یافت و بیشترین رشد را در میان نفت خام‌های شاخص به خود اختصاص داد.

به گزارش ایرنا از اداره امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت، قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به ١٠ ژوئن با یک دلار و ٩٣ سنت افزایش به ٤٧ دلار و ٥٨ سنت برای هر بشکه رسید، این در حالی است که میانگین قیمت نفت خام سبک ایران از ابتدای امسال تاکنون ٣٥ دلار و ٥٤ سنت برای هر بشکه ارزش داشت.

قیمت نفت خام سنگین ایران با یک دلار و ٩٥ سنت افزایش به ٤٥ دلار و ٥٤ سنت برای هر بشکه رسید، میانگین قیمت نفت سنگین ایران امسال تاکنون ٣٣ دلار و ١٢ سنت برای هر بشکه بود.

قیمت سبد نفتی اوپک نیز در هفته مورد بررسی، به ٤٧ دلار و ١١ سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته پیش از آن، یک دلار و ٧٧ سنت افزایش نشان می‌دهد.

هر بشکه نفت خام دابلیو.تی.آی آمریکا در هفته منتهی به ١٠ ژوئن با یک دلار و ١٣ سنت افزایش، ٥٠ دلار و ١٨ سنت برای هر بشکه معامله شد.

قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال با یک دلار و ٣٦ سنت افزایش به ٤٩ دلار و ٨٩ سنت برای هر بشکه رسید.

همچنین قیمتهای نفت خام شاخص دوبی و عمان به ترتیب با یک دلار و ٤٥ سنت و یک دلار و ٦٨ سنت افزایش به ٤٧ دلار و ٤٧ سنت و ٤٧ دلار و ٨٢ سنت برای هر بشکه رسید.

به گزارش ایرنا، تداوم ناامنی در نیجریه و حمله شورشیان به پایانه‌های صادرات نفت و اخبار منتشر شده درباره کاهش ذخیره‌سازی‌های نفت خام آمریکا باعث افزایش قیمت نفت خام شده است.

همچنین بحران سیاسی در ونزوئلا و کاهش تولید این کشور، نیز سبب نگرانی درباره روند عرضه نفت و در نتیجه افزایش قیمت‌ها شده است.

میزان صادرات نفت خام ایران در خردادماه جاری بین دو تا 2.1 میلیون بشکه در روز است.

کد خبر 337550

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار صنعت و تجارت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha