همشهری آنلاین: محققین انگلیسی با انجام مطالعات بر روی مغز حلزون‌ها متوجه شدند که این نرم‌تن در تصمیم‌گیری‌های خود از دو سلول مغزی استفاده می‌کند.

فرایند تصمیم‌گیری در مغز حلزون

به گزارش مهر، محققین دانشگاه Sussex انگلیس با بررسی بر روی مغز حلزون‌ها متوجه شدند که تصمیم‌گیری در مغز آن‌ها فقط با دو سلول انجام می‌گیرد.

زمانی که حلزون‌ها گرسنه باشند، یک سلول در مغز این فرمان را صادر می‌کند و به هنگام روبرو شدن با غذا سلول دیگر این فرمان را ایجاد می‌کند. محققین انگلیسی با استفاده از الکترود به فعالیت مغزی این نرم‌تن به هنگام جستجو برای غذا پرداختند.

به گفته پروفسور "جورج کیمنز"، سرپرست این تیم تحقیقاتی، از این یافته می‌توان در طراحی مغز روبات‌ها استفاده کرد.

این تحقیق برای اولین بار نشان می‌دهد که چگونه فقط دو نورون (یاخته عصبی) می‌تواند در مغز یک حیوان، مکانیزمی را طراحی کند که به وسیله آن بتوان امور مربوط به تصمیم‌گیری را بهینه کرد.

همچنین این مطالعه تصریح می‌کند که چگونه حلزون‌ها با این مکانیزم مغزی می‌توانند در مدیریت میزان استفاده از انرژی مورد نیاز تصمیم‌گیری کنند.

محققین دانشگاه Sussex بر این باور هستند که نتیجه تحقیقات آن‌ها می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا دیگر سیستم‌های نورونی مغزی را شناسایی کنند که فرآیند تصمیم‌گیری مشابهی دارند.

نتیجه این تحقیق در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

کد خبر 336112

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار