یکشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۵:۲۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: پرورش ابر زنبورهای تغییریافته ژنتیکی با توانی فوق‌العاده آنچنان که در برخی فیلم‌های علمی و تخیلی نمایش داده می‌شود در حال تحقق است.

زنبورها قدرتمند می‌شوند

به گزارش مهر، جمعیت زنبورها در سراسر جهان به شدت در حال کاهش است. عوامل مهمی نظیر تخریب زیستگاه‌های طبیعی، تغییرات جوی و استفاده از حجم قابل توجه آفت‌کش‌ها موجب شده تا در ۹ سال گذشته بخش قابل توجهی از جمعیت زنبورهای جهان نابود شوند.

دانشمندان کانادایی معتقدند افزایش تلفات در میان زنبورها تأثیر مستقیمی بر کشاورزی و تأمین غذای بشر دارد زیرا این دسته از حشرات نقش غیرقابل انکاری بر گرده‌افشانی و افزایش جمعیت گیاهان دارند.

این دانشمندان برای جلوگیری از نابودی زنبورها، پروژه‌ای را آغاز کرده‌اند که در نهایت به نجات نسل این حشرات منجر خواهد شد.

در این پروژه دو ساله تحت عنوان Bee Omics Project پرورش زنبورهایی دنبال می‌شود که در مقایسه با نمونه‌های فعلی از سطح سلامت بالاتری برخوردار بوده و در عین حال نسبت به بیماری‌های مختلف مقاومت بالاتری دارند. از آن گذشته زنبورهایی که به این روش پرورش داده می‌شوند در محیط‌هایی که شرایط آب و هوایی و زیستی سختی دارند کارایی مؤثرتری خواهند داشت.

دانشمندان دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا در پروژه اخیر خود ابر زنبورهای تغییریافته ژنتیکی تولید می‌کنند. مقاومت این نوع زنبورها در برابر آفت‌کش‌ها و انواع بیماری‌ها قابل توجه عنوان شده است.

زنبور پیوند نزدیکی با انسان‌ها داشته به طوری که محققان تاریخچه این نزدیکی را به دوران مصریان باستان نسبت می‌دهند. 

کد خبر 335260

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha