همشهری آنلاین: اعتصاب سراسری در فرانسه بر ضد اصلاحات در قانون کار روز پنج شنبه گسترده‌تر شد. سوخت در پمپ بنزین‌های بخش‌هایی از فرانسه به سختی پیدا می‌شود.

France Nuclear strike

بیش از ۴ هزار پمپ بنزین بطور کامل و یا در بخش‌هایی تعطیل شده اند، وضعیتی که نتیجه اعتصاب عمومی در اکثریت پالایشگاه‌ها و انبارهای سوخت است. فعالیت‌های پنج پالایشگاه از هشت پالایشگاه در فرانسه مختل شده است.

مانوئل والس نخست وزیر فرانسه صبح پنجشنبه در گفتگو با شبکه تلویزیونی فرانسوی «ب ام اف» گفت: «لایحه قانون کار به سنا خواهد رفت، در آنجا اکثریت با جناح راست است و آنها پروژه خودشان را پیشنهاد خواهند کرد که آشکارا با آنچه ما پیشنهاد کرده‌ایم و همچنین با انتظارات معترضان در تضاد است. ما به هیچ وجه مسیرمان را تغییر نمی‌دهیم اما هنوز هم امکان تغییر و بهبود در این متن وجود دارد.»

اعتصابات روز پنجشنبه به نیروگاه‌های هسته‌ای نیز گسترش یافت. در مجموع ۱۹ نیروگاه هسته ای فرانسه به اعتصاب رای داده اند و حدود ده نیروگاه هسته ای از چهارشنبه شب، فعالیتهایشان را کاهش دادند. با این حال این اعتصاب هنوز تاثیر عمده ای روی شبکه برق نداشته است.

علاوه بر این تجمع معترضان نیز در نقاط گوناگون کشور ادامه دارد. پل نرماندی روز پنجشنبه نیز مانند دیروز بسته باقی ماند. یکی از معترضان گفت: «راه سازش با دولت بلافاصله با توسل آنها به بند ۳ اصل ۴۹ قانون اساسی بسته شد. این ما نبودیم که با دولت مقابله کردیم، این دولت بود که بزور و با توسل به این ماده قانونی لایحه را پیش برد. واقعا متاسفیم. این کار دولت نشانه فقدان دموکراسی و مذاکره با حقوق بگیران است.»

سندیکاهای کارگری معتقدند که متن اصلاحی قانون کار ارائه شده توسط دولت مانوئل والس حقوق کارگران را تضعیف می‌کند.

برغم مختل شدن فعالیت پالایشگاهها و کمبود سوخت در بسیاری از پمپ بنزین ها در مناطقی از فرانسه، بر اساس یک نظرسنجی ۶۲ درصد فرانسوی ها این اعتراضات را قابل توجیه ارزیابی کرده اند و این وضع را ناشی از خطای دولت می‌دانند.

کد خبر 335018

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار