چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: به دلیل رهاسازی بخشی از آب ذخیره شده در دریاچه این سد با توجه به افزایش ۳۵۰ درصدی حجم آب مخزن سد کرخه نسبت به شهریور پارسال لازم است ساکنان پایین دست از حریم رودخانه فاصله بگیرند.

فریدون صالحی فر

به گزارش ايرنا، فریدون صالحی فر صبح چهارشنبه گفت: با توجه به آورد بسیار خوب رودخانه کرخه در سال جاری آبی و تامین حقابه مناطق پایین دست، دبی رودخانه کرخه به حالت ترسالی باز می‌گردد.

وی افزود: رهاسازی آب با استفاده از نیروگاه از امروز آغاز شده و تا پایان شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

مدیرعامل سد و نيروگاه کرخه افزود: هم اکنون تراز آب سد کرخه 215 متر از سطح دریا و حجم آب ذخیره شده در مخزن آن نیز 4.5 میلیارد مترمکعب است که نسبت به شهریورماه پارسال 350 درصد افزایش دارد.

وی گفت: بخشی از آب سد کرخه برای بهبود وضعیت آبی هورالعظیم و همچنین با توجه به ضرورت کنترل‌های معمول و متداول سد و بالانس مخزن، به صورت کنترل شده و ایمن رهاسازی خواهد شد.

صالحی فر گفت: در این رهاسازی حجم عبوری از کرخه حداکثر تا سه برابر دبی فعلی افزایش خواهد یافت.

وی از ساکنان حریم رودخانه کرخه خواست با توجه به احتمال آبگرفتگی از حریم این رودخانه فاصله بگیرند.

وی گفت: خشکسالی سال‌های اخیر موجب کاهش دبی رودخانه کرخه شده و عده‌ای به صورت غیر قانونی به حریم این رودخانه تجاوز کرده و از آن بهره‌برداری کردند.

وی شرایط کنونی سد کرخه را مطلوب و کنترل شده دانست و افزود: با توجه به وضعیت مطلوب کنونی و بازگشت به حالت مناسب ترسالی، احتمال می‌رود با رهاسازی آب این افراد در حریم رودخانه خساراتی را متحمل شوند.

مدیرعامل سد و نیروگاه کرخه تاکید کرد: عمده آب رهاسازی شده وارد هورالعظیم می‌شود و این حجم آب سبب گسترش هورالعظیم خواهد شد.

سد کرخه یکی از بزرگ‌ترین سدهای خاکی دنیا و بزرگ‌ترین سد خاکی ایران و خاورمیانه است که بر روی رودخانه کرخه در 22 کیلومتری شمال غربی اندیمشک در استان خوزستان ساخته شده است.

عملیات اجرایی این سد در سال 1370 آغاز و در سال 1380 به پایان رسید.

آب 160 هزار هکتار از اراضی پایین دست و نیز 400 روستای استان خوزستان از سد کرخه تامین می‌شود.

کد خبر 334263

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha