دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۵:۴۵

همشهری آنلاین: کاوش‌های باستان‌شناسی در تپه پوستچی شهر شیراز پیشینه شکل‌گیری این شهر را به ۶ هزار و ۵۰۰ سال پیش رساند.

Shiraz

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علیرضا سرداری با اعلام این خبر گفت: کاوش‌های باستان‌شناسی در تپه پوستچی واقع در جنوب بلوار رحمت شهر شیراز، منجر به کشف و شناسایی آثار و شواهدی از دوره‌های پیش از تاریخ و تاریخی منطقه شده است.

به گفته سرداری این محوطه فرهنگی - تاریخی که در حال حاضر در محدوده‌ای به مساحت 12 هکتار در کنار بلوار رحمت قرار گرفته، درواقع وسعتی بیش از این داشته و متأسفانه بر اثر ساخت و سازهای مسکونی در سال‌های اخیر، حدود نیمی از آن تخریب و نابود شده است.

وی با بیان اینکه شواهد اولیه حاصل از بررسی‌ها و کاوش‌های باستان‌شناسی، نشان‌دهنده وجود لایه‌های فرهنگی از دوره باکون در هزاره پنجم پیش از میلاد، دوران آغاز تاریخی و تاریخی (اشکانی) است، گفت: این شواهد پیشینه شکل‌گیری شهر شیراز را به شش هزار و پانصد سال پیش منسوب می‌کند.

سرداری افزود: در واقع به نظر می‌رسد که دشت میانکوهی شیراز با دربرداشتن محوطه‌ها، تپه‌ها و آثار تاریخی متعدد از دوران پیش از تاریخ، قابلیت سکونت از زمان نوسنگی داشته و با درنظر داشتن وسعت زیاد این محوطه در دوره باکون، این احتمال وجود دارد که تپه پوستچی یکی از بزرگ‌ترین استقرارهای این دوره است که می‌تواند در استان فارس کم‌نظیر باشد.

به گفته این باستان‌شناس یافته‌های مکشوف از کاوش، شامل قطعات سفال‌های منقوش و ساده، مهره‌ها، ابزارهای سنگی و آثار معماری است که علاوه بر شناخت فرهنگ‌های قدیم در دشت شیراز، نحوه تعاملات و تبادلات اقتصادی و تجاری منطقه را در محدوده‌ای گسترده‌تر تا دره رود کر و دشت‌های دیگر استان فارس نیز روشن می‌سازد.

وی افزود: این درحالی است که با برشی که در سال‌های گذشته در نتیجه خاکبرداری و تخریب از وسط تپه فوق صورت گرفته، آثاری تا عمق شش متر را آشکار ساخته است و به نظر می‌رسد که چنانچه این کاوش‌ها تا لایه‌های پایین‌تر ادامه یابد، شواهدی از دوران قدیمی‌تر تا نوسنگی نیز یافت شود.

به گفته سرداری این مطالعات می‌تواند منجر به شناسایی آثار گسترده و قابل توجهی در محوطه شود که با ساخت سایت - موزه در محل، به طور دائمی در معرض نمایش عموم قرار گیرد.

برنامه کاوش تپه پوستچی براساس توافق پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه هنر شیراز به سرپرستی مشترک دکتر علیرضا سرداری از پژوهشکده باستان‌شناسی و دکتر حسنعلی عرب از دانشگاه شیراز انجام شده است.

مجوز کاوش‌های باستان‌شناسی تپه پوستچی شهر شیراز توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

کد خبر 334023

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار