یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۶:۳۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به ثبت ۱۹طلاق در هر ساعت در کشور گفت: باید با همکاری سایر دستگاه‌ها در کاهش طلاق اقدامات جدی انجام دهیم.

به گزارش ايسنا، ولی الله نصر در نشست خبری با اصحاب رسانه آذربایجان غربی گفت: باتوجه به امارهای ثبت احوال در سال 93 و شش ماهه اول سال 94 در هر ساعت 19 طلاق به ثبت رسیده و برای جلوگیری از شیوع این بحران باید چاره اندیشی کرد.

وی با بیان اینکه 5 درصد طلاق ها در سال اول زندگی و 50 درصد طلاق ها در 5 سال اول زندگی اتفاق می افتد گفت: عامل این اتفاق، طبق نظر تحلیل‌گران اجتماعی شکاف بین نسلی ایجاد شده و تغییر ساختار شناختی خانواده ها است و گوشزدی به مسئولین فرهنگی است تا فعالیت خود را گسترش دهند.

نصر گفت: طبق آخرین آمار 11 میلیون نفر جوان در آستانه ازدواج قرار دارند که بنا به دلایل اقتصادی و توقعات بالا قادر به تشکیل خانواده نیستند و این موجب کاهش 5 درصدی ازدواج در جامعه و به دنبال آن افزایش بروز مشکلات در جامعه شده است.

مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: آسیب های ناشی از طلاق و افزایش کودکان تک سرپرست سازمان بهزیستی و دیگر ارگان ها را به این فکر وا داشت تا همایش ملی طلاق را برگزار کند تا با بررسی علل و ارائه راه کار قدمی در کنترل این معضل اجتماعی داشته باشد.

وی با اشاره به نقش رسانه های فرا ملی و شبکه های مجازی در تشدید طلاق و ضعف رسانه ملی در جلوگیری از آن گفت: با تکنولوژی روز نمی توان مقابله کرد بلکه باید با تعامل سازنده با تکنولوژی و جاری کردن فرهنگ آن در جامعه به نفع خود استفاده کنیم و از ظرفیت‌های رسانه در جهت آموزش صحیح به خانواده ها ستفاده کنیم.

وی ادامه داد: رسانه های فراملی و از جمله ماهواره با برنامه ریزی هایی که انجام داده اند قبح بسیاری از مسائل از جمله طلاق را در جامعه ما از بین برده اند و این می طلبد تا با سرمایه گذاری در رسانه داخلی سبک زندگی سالم در قالب اسلام را به خانواده ها آموزش دهیم.

نصر گفت: در حال حاضر 23 هزار کودک بدسرپرست و بی سرپرست در مراکز بهزیستی کشور نگهداری می شود که از طیق مراجع قضایی ارجاع داده شدند که برای جلوگیری از مشکلات آینده بیش از 12 هزار نفر از آنها به سمت خانواده سوق داده شدند و این رویکرد اصلی سازمان بهزیستی است که کودک درون خانواده بهتر پرورش داده می شود.

وی افزود: 9000 نفر از آنان نیز در اختیار موسسه های خیریه قرار گرفتند و امید است در آینده مشکل چندانی نداشته باشند هرچند تضمینی در این مورد نداریم.

وی با اشاره به خدمات سازمان بهزیستی در راستای کاهش آسیب های اجتماعی گفت: شماره خطوط 123 اورژانس اجتماعی و 1480 مشاور خانواده رایگان است که برای راحتی خانواده ها در نظر گرفته شده است.

مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی کشور گفت: عقب ماندگی تحصیلی و وضعیت درمانی از جمله مشکلاتی است که گریبان گیر کودکان بهزیستی شده و طبق آیین نامه ابلاغی سال 88 برای رسیدگی به کودکان کار 11 دستگاه موظف شدند که متاسفانه کوتاهی هایی زیادی در این زمینه شده است.

وی گفت: در سال 94 حدود 5200 کودک خیابانی در کل کشور به سازمان ارجاع شدند که آمار واقعی 3 برابر این خواهد بود و برای در امان ماندن کودکان از آسیب‌های اجتماعی تمام سازمان ها موظف هستند وظایف خود را به درستی دهند و تنها سازمان بهزیستی متولی این امر نیست.

وی گفت: طلاق عاطفی در کشور وضع خوبی ندارد تزلزل به وجود آمده در خانواده ها طلاق عاطفی و در نهایت طلاق توافقی را موجب می شود.

کد خبر 333885

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha