همشهری آنلاین: بهای نفت در آستانه نشت تولیدکنندگان نفت در دوحه و در شرایطی که گمان میرود این نشست تاثیر اندکی روی تولید داشته باشد، برای دومین روز متوالی کاهش یافت.

ایسنا به نقل از بلومبرگ نوشت: قیمت نفت آمریکا در آستانه این نشست 0.6 درصد کاهش یافت.

نمایندگان اوپک و دیگر کشورهای تولیدکننده نفت رفته رفته در حال ورود به دوحه(پایتخت قطر) هستند. این در حالیست که روند کاهش قیمتها پیشتر پس از اعلام آژانس بین‌المللی انرژی مبنی بر حرکت بازار به سمت تعادل به دلیل کاهش عرضه تولیدکنندگان خارج از اوپک ناشی از کاهش قیمت، کند شده بود.

بزرگترین صادرکنندگان نفت جهان درآمدهای حاصل از فروش این کالا را با روند پرشتابی هزینه می‌کنند که فشار را برای رسیدن به توافق در زمینه تثبیت سطح تولید و تقویت قیمت‌ها افزایش داده است.

طبق آمار 18 کشوری که قرار است فردا(یکشنبه 29 فروردين) در دوحه قطر برای مذاکره درباره تثبیت تولید دیدار کنند از زمان آغاز ریزش قیمت نفت در نوامبر سال 2014، به میزان 315 میلیارد دلار یا حدود یک پنجم از کل ذخایر ارزی خود را هزینه کرده‌اند.

در سه ماهه پایانی سال 2015 میزان ذخایر ارزی این کشورها حدود 54 میلیارد دلار کاهش یافته که بزرگترین کاهش سه ماهه از زمان آغاز این بحران بوده است.

عواقب سوختن دلارهای نفتی فراتر از کشورهای صادرکننده بوده و بر مدیران صندوق‌های بین‌المللی همچون شرکت مدیریت سرمایه آبردین و بازارهای ارزی جهان تاثیر گذاشته است. کشورهای تولیدکننده نفت معمولا ذخایر خود را به صورت اوراق خزانه آمریکا و سایر اوراق بهادار نگه می‌دارند اما با این حال به دلیل اجرای سیاست‌های تسهیلی بانک‌های مرکزی که تحت آن به بازخرید اوراق قرضه ادامه می‌دهند، تاثیر ریزش قیمت نفت بر بازارهای اعتباری چندان محسوس نبوده است.

نشست دوحه شامل کشورهای تولیدکننده عضو و غیرعضو اوپک است اما هرگونه توافق برای تقویت قیمتها تا حدود زیادی ظاهری خواهد بود زیرا این کشورها در حال حاضر تولیدشان را به میزان بی‌سابقه‌ای افزایش داده‌اند.

محمد السعده، وزیر انرژی قطر در دعوتنامه کشورهای تولیدکننده نفت برای حضور در نشست دوحه نوشت: کشورهای نفتی باید برای یک اقتصاد جهانی سالم‌تر بازار را متعادل کنند زیرا در حال حاضر کسی از قیمت‌های پایین نفت نفع نمی‌برد.

حدود نیمی از کاهش ذخایر ارزی تولیدکنندگان نفت مربوط به عربستان سعودی بوده که به 138 میلیارد دلار یا 23 درصد از کل ذخایر این کشور بالغ می‌شود و پس از آن روسیه، الجزایر، لیبی و نیجریه قرار دارند.

عربستان در سه ماهه چهارم سال گذشته 38.1 میلیارد دلار از ذخایر خود هزینه کرده که بزرگترین کاهش سه ماهه از سال 1962 است.

روند نزولی قیمت نفت از نوامبر سال 2014 آغاز شد، زمانیکه کشورهای صادرکننده نفت اوپک به رهبری عربستان تصمیم گرفتند برای بیرون انداختن تولیدکنندگان آمریکا از بازار، تولیدشان را افزایش دهند در حالیکه سابق بر آن برای حمایت از قیمتها به کاهش تولید اقدام می‌کردند.

این سیاست باعث شد قیمت نفت برنت که قیمت پایه بازار جهانی است از متوسط سالانه 111 دلار در هر بشکه در سال 2013 به متوسط 35 دلار در سال 2016 سقوط کند. ریزش قیمت نفت باعث شده که تولیدکنندگان نفت مجبور شوند از ذخایرشان برداشت کنند.

بهای نفت برنت که در ژانویه به پایین‌ترین سطح در 12 سال اخیر سقوط کرده بود، از ماه فوریه که کشورهای عربستان، روسیه، قطر و ونزوئلا برای فریز تولید به توافق رسیدند، 30 درصد صعود کرده است.

روسیه هفته جاری اعلام کرد بدون درنظر گرفتن پیوستن ایران به این توافق، انتظار دارد توافق فریز نفتی در نشست دوحه حاصل شود.

کد خبر 330735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار