مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: آثار منتشر شده درباره‌ی عطار نیشابوری در یک سال گذشته تا چه حد عطارپژوهی و معلومات ما را در باب احوال و آ‌ثار عطار جلوتر می‌برد؟

علی‌اصغر محمدخانی

علی‌اصغر محمدخانی، معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب، در آستانه‌ی روز بزرگداشت عطار نیشابوری در باب کارنامه‌ی عطارپژوهی در یک سال گذشته گفت: عطار از برجسته‌ترین چهره‌های شعر و عرفان ایران و جزو هفت قله‌ی بلند ادب فارسی است و با زبانی روشن، جذاب و قابل فهم تلاش کرده است که مخاطبان را با معرفت عرفانی و صفات و اخلاق حاصل از آن بیشتر آشنا سازد. شعر عطار نیز مانند عرفان او لطافت و سادگی بی‌مانندی دارد و خیلی بیش از شاعران دیگر روح و ذوق را سیراب و متاثر می‌کند.

محمدخانی افزود که جوانان، دانشجویان، عموم مردم و به ویژه مدیران فرهنگی باید بیش از گذشته به عطار و آثار و اندیشه‌های او توجه کنند تا بتوان کارنامه‌ی قابل قبولی در عرصه‌ی عطارپژوهی در هر سال ارائه کرد. توجه به عطار توجه به شعر و نثر فارسی است و بی‌شک نثر تذکره‌الاولیاء در شمار زیباترین و جذاب‌ترین نمونه‌های نثر فارسی است.

وی گفت که تعمق و تدبر در منطق‌الطیر و مصیبت‌نامه و اسرارنامه، مخاطب را با یکی از محوری‌ترین مضامین در آثار عطار که سفر روحانی و معنوی است، آشنا می‌سازد.

محمدخانی با اشاره به آثاری که در سال ۹۴ از عطار و درباره‌ی عطار انتشار یافته است گفت که در این سال مجموعا هفتاد عنوان کتاب از عطار و درباره‌ی عطار با شمارگان ۹۰ هزار منتشر شده است که در میان این آثار جای یک تک‌نگاری جذاب و عمیق با نگاهی نو درباره‌ی زندگی و آثار عطار خالی است. اما بازنویسی حکایات و آثار عطار با اقبال مخاطبان روبه‌رو بوده است و چاپ پنجاه و نهم قصه‌های برگزیده ا‌ز آثار عطار در مجموعه‌ی قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب، اثر مهدی آذریزدی در این سال منتشر شده و چندین گزیده از آثار عطار نیز تدوین و انتشار یافته است و مژگان شیخی با بازنویسی داستان‌های عطار برای کودکان و نوجوانان یکی از پرکارترین مولفان در سال ۹۴ درباره‌ی عطار بوده است.

وی به برگزاری پنجاه جلسه از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی عطار در سال‌های گذشته به همت مرکز فرهنگی شهر کتاب اشاره کرد و گفت: امیدواریم که در سال‌های آینده شاهد برنامه‌های نوین ملی و بین‌المللی درباره‌ی عطار باشیم و بخش‌های زبان و ادبیات فارسی دانشگاه‌ها به عطارپژوهی توجه بیشتری داشته باشند.

کد خبر 330270

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار