دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال وبختیاری گفت: گونه نادر گیاهی "آلاله سفید" پس از ۸۵ سال در تالاب بین‌المللی گندمان مشاهده شد.

مشاهده آلاله سفید در "گندمان" پس از ۸۵ سال

به گزارش ايرنا، شهرام احمدی روز یکشنبه با اشاره به اقدام‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان در احیای تالاب بین‌المللی گندمان، از مشاهده گونه‌ای نادر و در خطر انقراض در این تالاب خبر داد.

وی گفت: گونه گیاهی آلاله سفید با نام علمی Parnassia palustris که یک گیاه تالابی محسوب می‌شود، آخرین بار 85 سال پیش در کشور مشاهده و گزارش شده بود.

احمدی افزود: این گونه هم اکنون توسط محققان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان در تالاب بین‌المللی گندمان، مشاهده، شناسایی و ثبت شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری، مشاهده این گونه گیاهی در عرض‌های جغرافیایی پایین را از نظر محققان قابل توجه دانست.

احمدی گفت: این گونه دارای اهمیت اکولوژیکی است که توسط محققان در دست بررسی قراردارد.

تالاب بین‌المللی گندمان در نزدیکی شهر گندمان از توابع شهرستان بروجن در چهارمحال و بختیاری است.

تالاب گندمان در فهرست 10 تالاب برتر پرنده نگری در ایران قرار دارد که این تالاب در دفتر بین‌المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن نیز ثبت شده است. وسعت این تالاب که در جنوب غربی گندمان واقع شده، 980 هکتار و ارتفاع آن از سطح آب 2 هزارو 219 متر است.

پوشش گیاهی این تالاب را گونه‌های حاشیه‌ای و نم پسند تشکیل می‌دهد که از آن جمله می‌توان به درختان بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی و بزواش اشاره کرد.

پرندگانی چون لک‌لک، شکاری‌ها، حواصیل، بالکان، مرغابی سانان، یلوه و سلیم هم در تالاب گندمان دیده می‌شوند؛ ماهی‌های تالاب نیز شامل ماهی گورخری، سفید کولی، ماهی پوزه‌دار و سیاه ماهی است.

کد خبر 329446

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha