همشهری آنلاین: رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در بعد فنی برجام بنده مسئولیت کار را می‌پذیرم. اگر خطایی شده باشد مسئولیتش را می‌پذیرم و هیچ کس دیگر مسئول نیست. چون با اطمینان خاطر می دانیم چه کرده‌ایم.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی،علی اکبر صالحی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی ایران شنبه-14 فروردین- در دیدار نوروزی با مسئولان و کارکنان سازمان انرژی اتمی ایران در سالن خوارزمی این مجموعه با ابراز قدردانی از مجموعه سازمان انرژی اتمی، بخشی از عزت و اقتدار کنونی کشور را مرهون تلاش مسئولان و پرسنل و جانفشانی شهدای هسته ای سازمان انرژی اتمی ذکر کرد.

وی با بیان اینکه سال 94 سال پرفراز و نشیب، سال بیم و امید و سالی ویژه در تاریخ جمهوری اسلامی بود،اظهار داشت:در این سال ملت با همدلی و همزبانی و برخورداری از عزت و اقتداری که هدایت‌های امام عزیز راحلمان برای ما به ارمغان آورده، آموخت سر تعظیم در مقابل هیچ قدرتی جز خداوند متعال فرود نیاورد و خلف صالح او این مسیر را برای این ملت و فرزندانش هموار کرد تا بتوانند سال 94 را به سالی سرنوشت ساز و تاریخ ساز تبدیل کنند.

صالحی با اشاره به بحران‌های پیچیده منطقه‌ای نظیر ظهور داعش، معیشت و امنیت را دو رکن اساسی در اسلام برشمرد که بحمدالله ملت ایران به خوبی توانسته رکن امنیت را برقرار کند و با وجود شرایط بسیار سختی که از نظر معیشتی تحمل کرده است، با سعه صدر به سمت ارتقاء سطح معیشت گام بر می‌دارد.

معاون رییس جمهوری ادامه داد:سال 94 با معجزه به پایان رسید و کسانی که این وضعیت سخت را برای ما ایجاد کردند تا تسلیم شویم، الان خودشان دچار وضعیت بغرنج و پیچیده شده اند.در حالی که ما آموختیم و سختی‌ها را به جان خریدیم. امیدوارم سال 95 آغاز یک حرکت جدی فراگیر در امر ارتقاء معیشت آحاد این ملت باشد.

صالحی با تاکید بر نرخ بالای مصرف انرژی و آب در کشورمان نسبت به کشورهای پیشرفته گفت: این نشان می دهد که تک تک ما مقداری درست عمل نمی کنیم. لذا این شرایط ما را وادار می کند راه درست را در همه زمینه هایی که به معیشت انسان مربوط می شود، اتخاذ کنیم و در این شرایط صرفه جویی در همه ابعاد باید تبدیل به باور شود.

وی سپس با اشاره به دستاوردهای برجام گفت: غنی سازی ما سرجایش است. قبلاً 9000 ماشین سانتریفیوژ غنی سازی می کرد، الان 6000 ماشین داریم که 1000 دستگاه خالی می چرخد و 5000 ماشین نیز غنی سازی می کند. این محدودیت اشکالی ایجاد نمی کند زیرا غنی سازی 9000 ماشین یا 5000 ماشین با سانتریفیوژ یک سویی نسل اول، نسبت به مقدار سوخت مورد نیاز یکساله نیروگاهی نظیر بوشهر آنچنان تفاوتی ندارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ما باید به درستی به هدف 190 هزار سو برسیم، خاطرنشان کرد: بودجه ما از جیب مردم هزینه می شود. نمی توانیم سوختی تولید کنیم که چند برابر قیمت بین المللی دربیاید. باید کاری کنیم ضمن خوداتکایی قیمت سوخت تولیدی مان اختلاف چندانی با قیمت جهانی نداشته باشد.

صالحی اضافه کرد: در تحقیق و توسعه محدودیت هایی پذیرفتیم اما آنگونه نیست که مانع رسیدن به اهدافمان باشد.

رییس سازمان انرژی اتمی با ابراز تاسف از برخورد برخی افراد با موضوع اراک، گفت: گفتند در قلب مردم ایران سیمان ریختید. آن که حقیقت را می داند ولی آگاهانه، آنرا وارونه جلوه می دهد، به خدا واگذار می کنم، اما آنکه نمی داند و شنیده هایش را می گوید، موضوع دیگری است.

صالحی یادآور شد: اکنون فرصتی پیش آمده است تا در طراحی این راکتور، مطابق آنچه می تواند به حال کشور مفید باشد، تجدید نظر کنیم و بخش هایی که می شود را اصلاح کنیم. همکاران ما جدولی را طراحی کردند که طراحی سابق و طراحی لاحق و تفاوت شاخص ها در آن آمده است.

وی در خصوص تاخیر در ساخت دو نیروگاه جدید در بوشهر گفت: طبق قرارداد ما با روسیه قرار بود تا پایان سال قبل شاهد کلنگ زنی نیروگاه جدید در بوشهر باشیم اما به دلیل برخی مسایل فنی و اختلاف در برخی شاخص ها پس از رسیدن به وحدت نظر کار را آغاز خواهیم کرد. امیدواریم امسال شاهد کلنگ زنی نیروگاه جدید باشیم. علاوه بر این ها در نظر داریم دو نیروگاه کوچک 100 مگاواتی نیز بسازیم.

  • سازمان انرژی اتمی روی ریل خود قرار گرفته است

صالحی با اشاره به اینکه امسال سال نشاط سازمان انرژی اتمی ایران در بستر آماده تر دیگری خواهد بود اظهار داشت: سازمان انرژی اتمی روی ریل خودش قرار گرفته است و ما برنامه 15 ساله خود را به آژانس بین المللی انرژی اتمی داده ایم.
رییس سازمان انرژی اتمی ایران سال 95 را برای کشور از نظر اقتصادی سالی خوب توصیف کرد و افزود: در بعد سیاسی باید دست به دست هم دهیم تا تفرقه ایجاد نشود که شدیدترین ضربه ای که می توانیم بخوریم از تفرقه است. تابحال این وحدت ملی ما زیر پرچم ولایت فقیه بوده که ما را به اینجا رسانده است.

صالحی تصریح کرد: اگر نبود تیزبینی، تیزهوشی، آینده بینی و دشمن شناسی مقام معظم رهبری، تاکنون به هزار شیوه باخته بودیم. در همین مذاکرات خیلی مقاطع شرایط خاص داشتیم که اگر حمایت رهبری و شدت و حدت و بیانات صریح ایشان نبود، این دستاورد را نداشتیم. در بحث PMD اگر رهبری صریحا نمی گفتند حق بازجویی از دانشمندان و کارشناسان ما را ندارند، آنها طور دیگری عمل می کردند. اما این اتفاق نیفتاد و این پرونده بسته شد.

وی با اشاره به دستاورد حاصل از تبادل مواد هسته ای صورت گرفته، تاکید کرد: در بعد فنی برجام بنده مسئولیت کار را می پذیرم. اگر خطایی شده باشد مسئولیتش را می پذیرم و هیچکس دیگر مسئول نیست. چون با اطمینان خاطر می دانیم چه کرده ایم. البته لطف الهی نیز همواره همراه ما و ملت ایران بوده است.

معاون رییس جمهوری در پایان خطاب به کارکنان سازمان انرژی اتمی خطاب به گفت: شما به ابتکارات و نیل به راه های جدید ادامه دهید. کاری که می کنید برای مردم است. منتی بر کسی نداشته باشید. این فرصتی است که خداوند در اختیار شما گذاشته است.

صالحی افزود: تا می توانید تلاش کنید که در نتیجه آن، هم برکت تلاشتان را در زندگی می بینید و هم مملکت برخوردار از نتایج کار شما می شود که برای نسل های بعد مفید خواهد بود.

کد خبر 329312

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha