همشهری آنلاین: مشاور فرماندهی معظم کل قوا در امور پدافند هوایی با اشاره به عملکرد موفق پدافند هوایی در عملیات والفجر ۸ گفت: این عملیات نقطه عطفی در دفاع هوایی کشور بود زیرا در آن روش های جدید و ابتکاری مورد استفاده قرار گرفت.

پدافند

به گزارش قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص)، امیر سرتیپ براتعلی غلامی با تاکید بر نقش بی بدیل سرلشکر شهید منصور ستاری در ایجاد ابتکار و نوآوری در عملیات های پدافند هوایی این مطلب را عنوان کرد.

وی افزود: شهید ستاری برای هر سایت موشکی، چند سایت فریب ساخت تا بتوانیم آنها را در کنار یکدیگر قرار دهیم و دشمن نتواند بفهمد که کدام یک سایت اصلی است. سایت های خود را فوق العاده سبک و مختصر کردیم و هر لحظه که حس می کردیم دشمن موقعیت ما را شناسایی کرده، سریعا محل خود را تغییر می دادیم.

مشاور فرماندهی معظم کل قوا در امور پدافند هوایی ادامه داد: اصل ابتکار ما در عملیات والفجر 8، تخصص شهید ستاری بود. در این عملیات، سامانه های جستجوی هاگ را از آن جدا کردیم، شهید ستاری با استفاده از رادارهایی که در پشت آن داشتیم(به خصوص رادار بندر امام خمینی) به موشک های هاگ زاویه و مسیر می داد تا هدف را نشانه برود، علاوه بر این زمان و چگونگی حمله را نیز ایشان مشخص می کرد تا به چنگ دشمن نیافتیم و شخصا کنترل کننده موشک ها بود.

امیر سرتیپ غلامی تاکید کرد: در دوران دفاع مقدس در هر عملیاتی که پدافند هوایی موفق عمل کرد آن عملیات موفق بود و عملیات والفجر 8 یکی از شاهکارهای پدافند هوایی در زمان جنگ تحمیلی بود.

عملیات والفجر 8 از 20 بهمن سال 1364 و به مدت 75 روز در منطقه اروند کنار انجام شد.

کد خبر 329184

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار