همشهری آنلاین: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه آزمایش موشکی ایران ناقص توافق هسته‌ای نیست، گفت که هیچ‌یک از وزیران امور خارجه این اتحادیه خواستار تحریم ایران برای برنامه موشکی‌اش نشده‌اند.

موگرینی

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در نشست شورای روابط خارجی، موضوع آزمایش‌های موشکی اخیر ایران را در کنار دیگر مسائل داخلی و بین‌المللی مورد بررسی قرار دادند.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از پایان این نشست به خبرنگاران گفت: ما با وزیران امور خارجه درباره اینکه در کدام زمینه‌ها و حوزه‌ها با ایران تعامل مجدد برقرار کنیم و روابط کامل خود را با این کشور از سر بگیریم، گفت‌وگو کردیم.

وی در ادامه با اشاره به آزمایش‌های موشکی اخیر ایران تاکید کرد که این آزمایشات نقض توافق هسته‌ای نبوده است، هر چند می‌تواند به افزایش تنش‌ها در منطقه کمک کند.

موگرینی تصریح کرد: این سازمان ملل است که باید درباره اینکه آیا این آزمایشات نقض قطعنامه شورای امنیت بوده‌اند یا خیر، تصمیم‌گیری کند. هیچ یک از اعضای اتحادیه اروپا خواستار تحریم ایران به دلیل آزمایش‌های موشکی‌اش نشده‌اند.

براساس این گزارش، وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا تنها از آزمایشات موشکی ایران انتقاد کرده‌اند اما به نظر می‌آید که تمایلی برای اتخاذ تصمیم علیه ایران نداشته‌اند.

اتحادیه اروپا پس از اجرای توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که منجر به لغو تحریم‌های بین المللی علیه تهران شد، اشتیاق بسیاری برای برقراری روابط دوباره با این کشور به‌ویژه در زمینه تجاری دارد. از این رو به نظر می‌آید اروپایی‌ها خواهان از دست دادن این فرصت‌ها و اعمال تحریم‌های دوباره علیه ایران نباشند.

به گزارش ایسنا، مقامات غربی و آمریکایی در واکنش به پرتاب آزمایشی چند موشک مختلف طی هفته‌ گذشته در ایران ضمن تاکید بر اینکه این آزمایش‌ها توافق هسته‌ای را نقض نکرده است، مدعی شدند که ایران خلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل در خصوص برنامه جامع اقدام مشترک عمل کرده است.

این در حالی است که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ضمن رد این ادعاها تاکید کرد که آزمایش‌های موشکی اخیر به هیچ وجه قطعنامه 2231 را نقض نکرده و ایران همانند هر کشور دیگری که حق گسترش توان دفاعی‌اش را دارد برای توسعه ظرفیت بازدارندگی‌اش به برنامه موشکی خود ادامه می دهد.

از سوی دیگر، شورای امنیت سازمان ملل نیز در جلسه دوشنبه ( 24 اسفند) خود با وجود فشارهای زیاد رژیم صهیونیستی، آزمایش موشکی ایران را ناقض قطعنامه 2231 ندانست و هیچ بیانیه‌ای در این‌باره صادر نکرد.

کد خبر 328334

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =

دیدگاه خوانندگان