همشهری آنلاین: نتایج مطالعات محققان، نشان می‌دهد: مصرف مقادیر بسیار کم آرسنیک موجود در آب آشامیدنی و مواد خوراکی، توسط زنان باردار، بر رشد جنین تاثیر دارد.

جنین

به گزارش مهر، مطالعات قبلی انجام شده بر روی جمعیتی که در معرض بالای آرسنیک قرار داشتند نشان داد که تاثیر آن بر جنین با وزن کم در هنگام تولد مرتبط است.

اما محققان کالج دارتموث نیوهمپشایر تاثیر قرارگیری در معرض پایین آرسنیک را بر جنین در هنگام تولد مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند میزان بالای آرسنیک موجود در ادرار مادر باردار در سه ماهه دوم بارداری با کاهش رشد محیط پیرامونی سر در زمان تولد مرتبط است.

در این مطالعه، محققان همچنین دریافتند که میزان آرسنیک موجود در ادرار مادر با وزن و قد کم نوزاد در زمان تولد مرتبط است و این مسئله بر اساس شاخص توده بدنی مادر قبل از زمان بارداری و همچنین جنسیت نوزاد متفاوت است.

در این مطالعه ۷۰۰ زن و نوزاد تازه متولدشده مورد بررسی قرار گرفتند.

آرسنیک فلز متداول موجود در پوسته زمین است که برای مصارف صنعتی کاربرد دارد، اما گاهی اوقات موجب آلودگی آب آشامیدنی و مواد خوراکی ما می‌شود.

مارگارت کاراگاس، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: این نگرانی بیشتر در مناطق روستایی وجود دارد که بسیاری از مردم آن همچنان از آب‌های آشامیدنی چاه‌های شخصی و بدون نظارت مقامات مسئول استفاه می‌کنند.

کد خبر 328113

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار