همشهری آنلاین: رئیس جمهوری با بیان اینکه برجام یک اجرایی شده است، گفت: همه مردم دست به دست هم بدهند و برجام دو که اقدام جامع مشترک ملی برای وحدت، رونق اقتصادی، پیشرفت کشور و قدرت ملی است را اجرایی کند.

rouhani

به گزارش ایسنا، حسن روحانی در نشست خبری با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی، با تاکید بر اینکه برجام یک تقریبا به پایان رسیده است، گفت:‌ البته ممکن است برخی جزئیات به زمان نیاز داشته باشد، اما طرف مقابل ما به تعهدات خود عمل کرده است البته تعامل با بخش اقتصادی غیر دولتی زمان‌بر است و شرایط خاص خود را دارد. هر چند تعامل بانک‌های ما و بانک‌های خارجی آغاز شده و روز به روز بهتر می‌شود. بیمه هم تا حدود زیادی اجرایی شده، اگرچه ممکن است برخی بیمه‌ها هنوز فعال نشده باشند.

روحانی در ادامه خطاب به مردم ایران گفت: اکنون هزینه صادرات ده درصد و هزینه حمل و نقل 25 کاهش یافته است. 4/2 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری به تصویب رسیده است و ایران در حال بازیافتن جایگاه خود در صادرات نفت است. احقاق حقوق ما فقط در حوزه هسته‌ای نبود. ما باید به جایگاه گذشته خود در صادرات نفت دست پیدا کنیم که البته قدم به قدم در نزدیک شدن به آن جایگاه هستیم اکنون 400 هزار بشکه صادرات نفت افزایش یافته اما برای رسیدن به جایگاه قبلی چند ماه زمان نیاز داریم.

رئیس جمهور هم‌چنین با بیان اینکه ما خواستار بازگشت صنعت هوایی کشور به جایگاه خود هستیم، تاکید کرد: ما نمی‌خواهیم مردم سالانه 4/5 میلیارد دلار پول به شرکت‌های هوایی خارجی پرداخت کنند، ما می‌خواهیم این پول به شرکت‌های هوایی داخلی برگردد و فکر نمی‌کنم کسی از این بابت ناراحت شود که پول ایرانی به جیب ایرانی برسد.

روحانی در پاسخ به ادعای خبرنگاری در این رابطه که گفت اقتصاد آن قدر که توسط دولت پویا جلوه داده می‌شود نیست و در میان مردم حس نمی‌شود و طرف آمریکایی و اروپایی در اجرای برجام آنقدر همراهی نمی‌کنند،گفت: دست ما بعد از تصویب برجام باز شده است؛ مثلا ما قبلا یک میلیون بشکه نفت می‌فروختیم اما اکنون یک میلیون و 400 بشکه می فروشیم و نمایندگان مجلس نیز دولت را مکلف به فروش بالای دو میلیون برای سال آینده کرده‌اند. در عین حال روابط بانکی ما برقرار شده و این چیزی مخفی نیست. ما امروز مشکل نفتی نداریم. قیمت دلار را مردم بالعیان در بازار می‌بینند در عین حال که می‌بینیم در کشورهای مجاور ارز خارجی چه وضعی دارد و ما چیز مخفی نداریم و همه چیز به وضوح برای مردم مشخص است.

روحانی خاطرنشان کرد: هر کس در صادرات کالا و واردات مواد اولیه است برجام را حس می‌کند،‌ هر کس می‌خواهد حساب ال سی باز کند برجام را حس می‌کند، مسافرینی که امروز سوار هواپیما یا قطار می‌شوند برجام را قدم به قدم لمس می‌کنند. در عین حال رسانه‌های منصف هم این شرایط را لمس می‌کنند اما برخی رسانه‌ها برایشان سخت است شرایط را بپذیرند.

  • امروز هم سانتریفیوژها می‌چرخد و هم چرخ زندگی مردم

وی افزود: خیلی‌ها می‌گفتند این‌ها می‌گویند سانتریفیوژ می‌چرخد زندگی مردم هم می‌چرخد اما حالا می‌بنید که واقعا سانتریفیوژهای ما می‌چرخد و زندگی مردم هم می‌چرخد و برجام یک مثل آفتاب تابان است و اگر چشم‌ها را باز کنید می‌بینید آفتاب هست.

رییس جمهور کشورمان همچنین تصریح کرد: ممکن است در مواردی ایراد و اشکال باشد که ما این ایرادات را به طرف‌های اروپایی و امریکایی تذکر می‌دهیم اما اروپا و آمریکا به تعهدات اصلی خود عمل کردند و اگر ایرادی باشد ما به آن‌ها اعلام می‌کنیم.

روحانی یادآور شد: از شرکت‌های هواپیمایی و مسافران هوایی بپرسید آن‌ها قبلا برای سوخت گیری باید در کشور ثالثی می‌نشستند اما حالا این مشکل وجود ندارد البته به این معنا نیست که حواس ما جمع نباشد و اگر در مواردی ایراد بود تذکر ندهیم.

  • بعضي رسانه‌ها در موضوع برجام كم‌لطفي كردند ؛ تهمت‌ها بر روي مردم تاثير ندارد

وی افزود: من از بعضی رسانه‌ها که در انتخابات و برجام کم لطفی داشتند می‌خواهم واقعیت را همان طور که هست برای مردم توضیح دهند. مردم نیز در انتخابات نشان دادند حرف‌های دروغ و تهمت‌ها بر رویشان اثری ندارد و در این انتخابات یک امنیت واقعی را حس کردند.

رئیس جمهور در رابطه با اظهارات اخیر دکتر صالحی مبنی بر تاخیر اجرای تعهدات برجام از سوی طرف مقابل و اینکه آیا اظهارات دکتر صالحی باید تصحیح شود یا این تاخیر اتفاق افتاده است، گفت:‌ آقای دکتر صالحی در زمینه مسائل اتمی هر چه بگویند صاحب نظر هستند چون ایشان وزیر اقتصاد یا رئیس بانک مرکزی و یا وزیر خارجه نیستند بلکه مسؤول انرژی اتمی هستند و نسبت به انرژی اتمی می‌توانید از آقای صالحی سوال کنید.

به گزارش ایسنا، روحانی افزود: البته نحوه سوال کردن بسیار اهمیت دارد. به طور مثال وقتی از مراجع سوالی می‌شود و آن‌ها دو جور جواب می‌دهند معتقدند که سوال به دو شکل مختلف از آن‌ها شده است و در مورد برجام نیز وابسته به اینکه سوال چطور مطرح شود پاسخ خواهید شنید.

وی تصریح کرد: برای اولین بار بعد از برجام وارد تجارت مواد هسته‌ای شدیم. در حالی‌که در مخیله کسی نمی‌آمد که ما بتوانیم راجع به مواد هسته‌ای با دنیا تعامل و تبادل مواد داشته باشیم و یا با همکاری کشورهای دیگر راکتور تکمیل کنیم.

روحانی با تاکید بر اینکه تعامل با دنیا شروع شده و برجام اجرا شده است، خاطرنشان کرد: این که گفته شود در اجرای برجام هیچ نقصی وجود ندارد درست نیست و ممکن است نقایصی باشد که باید برطرف شود.

رئیس دولت يازدهم با بیان اینکه برخی موسسات خصوصی و برخی بانک‌ها هنوز از ورود معامله با ایران هراس دارند که مصداق همان ترسیدن مارگزیده از ریسمان سیاه و سفید است، تصریح کرد: بانک‌هایی که قبلا به خاطر کار با ایران جریمه شده‌اند الان از کارکردن با ایران می‌ترسند که در این زمینه آمریکا باید فعال‌تر باشد و باید به همه آن‌ها با تاکید اعلام کنند که در رابطه با ایران آزاد هستند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه برجام از 26 دی ماه عملیاتی شده است، گفت: اما در یکی از کشورهای همسایه دیروز بانک مرکزی‌شان به بانک‌های دیگر اعلام کرده است که برای کار با ایران آزاد هستند. بنابراین هنوز هم آمریکایی‌ها باید در اجرای برجام فعال‌تر باشند و خواست ما این است که در برخی موارد در صورتی که تلاش لازم را نداشته‌اند، اقدامات موثر را انجام دهند اما به این معنا نیست که در بانک‌ها فعال نیستیم و مخارج تبادلات ارزی ما کاهش نیافته باشد و یا بیمه فعال نشده باشد.

روحانی گفت: ممکن است یک بیمه‌گر که شرکت آمریکایی است در کار بیمه تعلل کند و یا اینکه یکی از بانک‌ها مشکل سوئیفتش حل نشده باشد اما وقتی بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم تحریم آن بانک مربوط به مسائل هسته‌ای نبوده است.

روحانی با اشاره به اینکه مردم می خواهند همه تحریم‌ها برداشته شوند، تصریح کرد: ما می‌توانیم به هیأت مذاکره‌کننده اجازه دهیم راجع به بقیه موضوعات هم با دنیا صحبت کنند و در آن مذاکرات هم باز به نتیجه‌ای شبیه به برجام خواهیم رسید.

رئیس دولت یازدهم با تاکید بر اینکه مسیری که طی می‌کنیم از نظر من درست است و ممکن است مشکلات جزئی باشد که باید رفع شود، خاطر نشان کرد: اگر سوالی در مورد برجام باشد می‌توانید از آقای عراقچی بپرسید، اگر در زمینه سیاست خارجی سوالی باشد وزیر خارجه و در حوزه اقتصادی، وزیر اقتصاد پاسخگو هستند هم‌چنین در مسائل هسته‌ای دکتر صالحی پاسخگوی سوالات شما هستند.

دكتر روحاني در آغاز سخنانش با بیان اینکه هفتم اسفند مردم به نظام، رهبری و دولت‌شان بار دیگر اعتماد خود را نشان دادند و پای صندوق آرا آمدند و جهان را یک بار دیگر به شگفتی واداشتند، اظهار کرد: مردم با حضورشان پایه‌های نظام را بیش از گذشته مستحکم کردند و دولت نیز همه توان خود را برای برگزاری یک انتخابات قانونمند، سالم و شکوهمند به کار گرفت.

رییس جمهور با اشاره به اینکه ممکن است برخی انتظارات در انتخابات برآورده نشده باشد، تصریح کرد: از زمان ثبت‌نام کاندیداها تا روز انتخابات، دولت هیچ شب آرامی را نداشت و همه توان خود را به کار گرفت تا امید را به جامعه برگرداند.

رییس دولت يازدهم افزود: دولت همه تلاش خود را به کار گرفت تا در حد توان و با حفظ آرامش رقابت را به رقابت حداکثری برسانیم.

روحانی ضمن سپاسگزاری از همه کاندیداها به ویژه کسانی که صلاحیت آن‌ها مورد تایید قرار نگرفت به خاطر رعایت قانون و عملی کردن آن، تصریح کرد: اگر اعتراضی داشتند و اگر اقدامی کردند در چارچوب قانون بود که این به معنای بلوغ سیاسی در صحنه فعالیت‌های رقابتی و انتخاباتی بود.

رییس جمهور ضمن تشکر از همه کسانی که مردم را برای حضور پای صندوق آرا تشویق کردند، گفت: از رهبر معظم انقلاب تا همه فرهیختگان و بزرگان سیاسی جامعه که با پیام کتبی یا صوتی مردم را به انتخابات تشویق کردند تا همه گروه‌های مرجع،‌ مراجع و علما، بزرگان و هنرمندان و دانشگاهیان و ورزشکاران و همچنین اصحاب رسانه که در این مسیر گام برداشتند تشکر می‌کنیم.

روحانی با اشاره به نقش اصحاب رسانه در ایام مذاکرات هسته‌ای و در ایام انتخابات، گفت: با تلاش فراگیر همگانی خوشبختانه یک انتخابات بسیار خوب به لحاظ حضور مردم و امنیت داشتیم و حتی یک ناامنی در سراسر کشور نداشتیم و در این راستا باید از همه نیروهای امنیتی، نیروهای مسلح، انتظامی، ارتش،‌ سپاه و بسیج و همه آن‌هایی که برای امنیت کشور در طول سال تلاش می‌کنند تشکر کنیم.

وی با اشاره به اینکه ایران امروز کشور امنی است که در معرض دید جهانیان قرار دارد، گفت: در سراسر کشورهای منطقه مشابهی برای ایران از لحاظ امنیت پیدا نمی‌شود که با کمال متانت و آرامش و با نشاط، امید و اعتماد به صندوق آرا مردم در انتخابات حضور پیدا کردند.

روحانی با بیان اینکه مهمترین پایه و استحکام برای نظام اعتماد مردم به صندوق آرا و نگاه مردم برای تغییر به صندوق آراست، خاطرنشان کرد: هرچه می‌خواهیم باید از صندوق آرا بخواهیم و در نحوه رای دادن‌مان باید به داخل و خارج کشور اعلام کنیم که چه می‌خواهیم و چه مسیری را می‌پسندیم.

وی خاطرنشان کرد: بسیار خوشحالم در میان همه جناح‌ها، احزاب و گروه‌ها عمدتا معتدلین انتخاب شدند و به این معناست که مردم ما میانه‌روی را انتخاب کرده‌اند یعنی مردم راهی که در 92 انتخاب کردند را می‌خواهند ادامه دهند.

رییس جمهور با اشاره به اینکه پیام مردم به همه مسئولان این است که از آن‌ها همدلی می‌خواهند، تصریح کرد: برای دو مجلس آینده چه مجلس خبرگان رهبری که به لحاظ جایگاه دارای اهمیت ویژه است و چه مجلس شورای اسلامی که برای قانون‌گذاری و سرنوشت روزمره مردم اهمیت دارد خواست دولت هماهنگی و همکاری بیشتر میان همه نهادها و قواست.

  • مجلس تابع دولت نمی‌خواهیم

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه ما مجلس تابع دولت نمی خواهیم و اصلا چنین مجلسی نداریم، اظهار کرد: مجلس و دولت کنار هم و البته تابع اصول مشابه و واحد هستند و اهداف ملی واحدی را دنبال می کنند و ما دولت و مجلسی همراه و همدل می‌خواهیم و بسیار امیدواریم که همکاری ما با مجلس دهم بیش از مجلس نهم باشد.

وی ادامه داد: در مجلس نهم هم تلاش کردیم روابط خوبی داشته باشیم و سوالات فراوان، استیضاح‌ها، رد یا تاخیر برخی لوایح ما را عصبانی نکرد واگر بودجه یا برنامه ششم هم امسال تصویب نشود، باز هم رابطه خوبی با مجلس نهم تا آخرین روز خواهیم داشت و البته بسیار امیدواریم در مجلس دهم شرایط بهتری برای همکاری داشته باشیم.

روحانی در ادامه تاکید کرد: مردم می‌خواهند قوا در کنار هم باشند و آن‌ها دعوا و بداخلاقی نمی خواهند مردم در هفت اسفند به بداخلاقی‌ها پاسخ دادند و در هفت اسفند گفتند تهمت، افترا و شعارهای غلط نتیجه معکوس می‌دهد. همه ما باید در مسیر اخلاق، رفاه مردم، قدرت ملی و آینده درخشان کشور باشیم.

وی هم‌چنین با بیان اینکه قانون اساسی خواسته است که در مجلس افکار مختلف از سوی ملت انعکاس داشته باشد، افزود: به همین دلیل حتی مسیحیان، زرتشتیان و یهودیان باید در مجلس نماینده داشته باشند، مردم می‌خواهند همه افکار در مجلس نماینده داشته باشند. مجلس یک دست مجلس مطلوبی نیست باید همه با همفکری از نظرات هم استفاده کنیم و به فکر آینده کشور باشیم.

رییس جمهور در ادامه درباره نحوه تعامل دولت با مجلس دهم نیز گفت: من نسبت به مجلس آینده بسیار امیدوارم البته کار اصلی را مردم انجام دادند که من باید از مردم سراسر کشور به ویژه مردم تهران تشکر کنم. مردم تهران دو کار مهم انجام دادند یکی اینکه 46 اسم نوشتند و دوم اینکه با هوشمندی کار را یکسره کردند و اجازه ندادند انتخابات به مرحله دوم کشیده شود.

وی در ادامه تاکید کرد: انتخاب مردم ایران برای ما مورد احترام است. پیش بینی من این است که رابطه مجلس و دولت بهتر شود. مردم در انتخابات ریاست جمهوری گفتند ما جنگ و نزاع نمی‌خواهیم و می‌خواهیم با دنیا در تعامل باشیم. آن‌ها از دولت خواستند به فکر زندگی مردم باشند. در انتخابات مجلس هم مردم پیام مشابهی به نمایندگان دادند. به همین دلیل فکر می‌کنم تلاقی این دو پیام را در تعامل دولت و مجلس ببینیم. البته ما رابطه بدی با مجلس نهم هم نداشتیم.

وی در رابطه با مساله آشتی ملی نيز خاطرنشان کرد: بسیار مهم است که تعابیری مثل آشتی ملی و رفع کدورت‌ها انجام گیرد و همه جناح‌ها، گروه‌ها چه آن‌هایی که رای آورده‌اند و چه آن‌هایی که رای نیاورده‌اند کنار هم باشند. در انتخاباتی که گذشت همه به وظیفه سیاسی خود عمل کردند. ملت ما پیروز واقعی این انتخابات بود. آثار این پیروزی را هم می‌بینیم.

رییس جمهور تاکید کرد: ملت دعوا و شکاف اجتماعی را دوست ندارد. چه از لحاظ سیاسی و چه از لحاظ اقتصادی به ویژه در مساله اقتصادی باید کنار هم قرار بگیریم. با اینکه در سال‌های گذشته درآمد نفتی کشور خوب بود اما وقتی که به پایان سال 91 نگاه می کنیم اشتغال خاصی نمی‌بینیم. این در حالی است که ما به اشتغال میلیونی نیازمندیم و این مساله با همدلی و رونق اقتصادی آغاز می‌شود.

وی ادامه داد:‌ ما باید همه انرژی‌مان را برای رشد اقتصادی بگذاریم. نباید یکدیگر را تخریب کنیم. کسی که به مجلس راه نیافته می‌تواند در عرصه‌های دیگر فعالیت کند و برای مردم و نظام مفید باشد. برای اینکه فضای سیاسی معتدل‌تری داشته باشیم باید فضای نقد سازنده‌ای ایجاد کنیم. امیدواریم که در ماه‌های پیش رو فضای بهتری برای کشور ایجاد شود.

روحانی در بخش ديگر سخنانش با بیان اینکه سال 95 به مراتب از لحاظ اقتصادی سال بهتری خواهد بود و رفاه عمومی نسبت به سال 94 بهتر است افزود: سال 94 سال سختی بود . قیمت درآمد نفتی در سال 90، 120 میلیارد دلار و در سال 94 کمی بیش از بیست میلیارد دلار بوده است با این وجود دولت با همین درآمد کم با کمک مردم کشور را اداره کرد در حالی‌که در کشورهای همسایه صادرکننده نفت ارزش پول ملی حتی به نصف رسید و تورم 150 درصدی هم تجربه شد اما تورم ما روز به روز کاهش یافت.

  • سال آینده شرایط بهتری از نظر اقتصادی خواهیم داشت

رییس جمهور کشورمان در ادامه نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: جالب است که مردم بدانند در بهمن و اسفندماه همیشه تورم در کشور بیشتر می‌شد، اما در بهمن ماه سال جاری تورم ما منفی بود که این نتیجه همدلی و همزبانی بوده است و می‌بینیم در شرایط رکود هم ما رشد 3 درصد در کشور داشتیم و ان شاءالله سال آینده نیز رشد خوبی خواهیم داشت.

وی ادامه داد:‌ با توجه به این، خواست من پیشاپیش برای روزهای پایانی سال 94 و سال 95 همدلی برای اجرایی شدن برجام 2 است و ان‌شاءالله ما در همه زمینه‌ها با هماهنگی بیشتر بین قوا بهترین استفاده و بهره‌برداری را خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا، روحانی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه سخنگوی دولت هفته گذشته اعلام کرد وزرای کابینه به ویژه وزرای اقتصادی ملزم به تدوین برنامه‌ای کوتاه مدت شده‌اند، جزییات این برنامه چیست، ابتدا با مزاح اظهار کرد: چرا از خودش نپرسیدید؟

وی ادامه داد:‌ ان‌شاءالله سال آینده شرایط بهتری از نظر اقتصادی خواهیم داشت و به همه وزارتخانه‌ها به ویژه وزارتخانه‌های اقتصادی گفته‌ام خودشان را برای یک تحول آماده کنند و در عین حال برای جذب سرمایه های خارجی و تعامل با سایر کشورها آماده باشند که با این شرایط وضعیت بسیار بهتری خواهیم داشت.

روحانی یادآور شد: از وزرای اقتصادی خواستم هر کدام طرح ضربتی کوتاه مدتی مدنظر دارند در جلسه هیات وزیران مطرح کنند که مثلا وزیری گفت زیر ساخت‌های ما برای ریل‌گذاری آماده است و اگر پول بدهید این کارها به خوبی انجام می‌شود، در عین حال وزیر دیگری در زمینه نیرو گفت که برای جذب سرمایه و ساخت نیروگاه ظرفیت خوبی دارد که ما نیز در حد توان به تمام این وزارتخانه‌ها کمک خواهیم کرد.

رییس جمهور کشورمان همچنین تاکید کرد: من حرف تکراری را تکرار می‌کنم که دولت باید به بخش خصوصی کمک کند و اصل کار باید توسط این بخش انجام شود. در زمینه حمل و نقل دریایی دولت سهم خود را 25 درصد کاهش داده و در شرایطی هستیم که می‌توانیم در توسعه ریل نیز با کمک بخش خصوصی فعال شویم بنابراین ما در مسائل اساسی، محیط زیستی،‌آب و مساله فاضلاب در کشور و بسیاری مسائل که به سلامت و زندگی مردم مربوط می‌شود به ویژه اشتغال فعال و به فکر هستیم.

روحانی در پاسخ به سوالی در مورد برنامه‌های دولت برای جذب سرمایه های داخلی و خارجی گفت:‌ فضا برای جذب سرمایه خارجی یا فاینانس یا مشارکت آماده شده است و دیروز در سفری که نخست وزیر ترکیه به ایران داشتند آمادگی کامل برای سرمایه‌گذاری مشترک با ایران را اعلام کردند و این وضع را با فرانسه نیز داریم.

وی با اشاره به شروع سرمایه‌گذاری در پژو سیتروئن گفت: اوایل سال آینده کار مشترک آغاز خواهد شد و برای ساخت مشترک خودروهای جدید اقدام خواهیم کرد که البته تعهد صادرات سی درصدی را نیز داده‌اند.

روحانی با بیان اینکه بخش خصوصی در حد توان می‌تواند مشارکت کند و دولت مسئولیت دارد تسهیلات لازم را بدهد، خاطرنشان کرد: برخی از امور که در کشور نیاز به سرمایه‌گذاری دارد خودشان سرمایه‌شان را بر می‌گردانند و نیازی نیست که دولت بار آن را بر دوش بگیرد. مثل خرید هواپیماها که به شکل اجاره یا اجاره به شرط تملیک است و باری بر دوش دولت نیست اما در برخی موارد دولت باید تعهد دهد و در این زمینه دولت باید پیش‌بینی درآمد در سال‌های بازپرداخت را داشته باشد که در شورای اقتصاد در این زمینه بررسی های لازم انجام می‌شود و مشکلی برای سالهای بلند آتی پیش نیاید.

روحانی اظهار کرد: اینکه چه مقدار می‌توانیم در سال 95 جذب سرمایه داشته باشیم وابسته به این است که امروز تفاهمات با کشورهای مختلف چه مقدار و چگونه به قرارداد تبدیل شود و اجرایی گردد که این پروسه زمان‌بر است.

روحانی هم‌چنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر حکم قوه قضاییه برای گذراندن دوران زندان و بدهکاران در منزلشان برای بهبود فضای کسب و کار و نظر دولت در این زمینه گفت:‌ ما با زندان موافق نیستیم و هر چه دوران زندان کم شود و زندانی‌ها بتوانند از فضای زندان راحت باشند استقبال می‌کنیم.

روحانی در پاسخ به پرسشی درباره رویکرد ایران نسبت به تحولات یمن اظهار کرد: سیاست ما نسبت به مسائل منطقه‌ای روشن است. ما دنبال کمک به دولت و مردم عراق، سوریه، لبنان و سایر کشورها از جمله یمن هستیم. ما کمک‌های نوع دوستانه خود را به یمن انجام داده و انجام می‌دهیم. حالا یک کشور همسایه یمن رابطه‌اش را با ما قطع کرده، اما راه های دیگری وجود دارد تا ما کمک‌های خود را به یمن برسانیم.

وی با اشاره به وضعیت بد مردم یمن و ادامه بمباران دولت سعودی در یمن خاطرنشان کرد: سازمان‌های بین‌المللی و قدرت‌های بزرگ به یمن توجه ندارند اما ما در همه مذاکراتی که داشته‌ایم به مساله یمن اشاره کرده‌ایم. ما کمک‌های نوع‌دوستانه به مردم یمن را ادامه می‌دهیم، البته شرایط برای کمک سخت است اما هیچ وقت کمک جمهوری اسلامی ایران به مردم یمن قطع نشده است.

به گزارش ایسنا، رییس دولت تدبیر و امید درباره طرح آمریکا برای تقسیم سوریه و نحوه تعامل ایران با روسیه درباره سوریه، گفت: رابطه ما با روسیه رابطه خوبی است و همکاری میان دو کشور وجود دارد البته این بدان معنا نیست که هر اقدام روسیه مورد تایید ایران است. ما با روسیه هم تماس تلفنی داریم هم از طریق هیات‌های مختلف ارتباط داریم. هدف ما هم این است که جنگ در سوریه تمام شود و مردم به زندگی عادی خود بازگردند و آنچه خواست مردم سوریه است مبنا قرار گیرد.

روحانی در ادامه با بیان اینکه ما به همه همسایگان خود، روسیه و سایر کشورها اعلام کرده‌ایم که تمامیت ارضی کشورها اصل مورد تاکید ماست، تصریح کرد: حاکمیت ملی کشورهای منطقه و ثبات و امنیت آن‌ها برای ما مهم است. وحدت سوریه و تمامیت ارضی آن برای ما اهمیت دارد و باید با آتش بس عادلانه و مبارزه با تروریست‌ها شرایط برای اصلاح قانون اساسی و برگزاری انتخابات در این کشور فراهم شود.

رییس جمهور در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا درست است مجلس از دولت درخواست ارائه لایحه یک دوازدهم کرده است اظهار کرد: این مساله‌ای است که شما مطرح کردید. نظر ما این است که بودجه سال 95 در همین سال 94 به تصویب نهایی برسد. شما دیدید که به محض آنکه برجام اجرایی و عملیاتی شد روز بعدش یعنی 27 دی ماه لایحه‌ بودجه 95 را به مجلس ارائه دادیم.

وی ادامه داد:‌ روشن بود که زودتر از آن هم نمی‌توانستیم این کار را انجام دهیم از روز ارائه لایحه تا آخر سال 60 روز برای بررسی آن باقی بود. مجلسی‌ها هم گرفتار انتخابات خود بودند و نشد آن‌طور که باید به بررسی لایحه بپردازند. تکلیف دولت برای سال آینده روشن می‌شود. حالا که به هر دلیلی مجلس نتوانسته مصوبه نهایی را به ما بدهد باید به ساز و کاری که وجود دارد عمل کنیم. اگر مجلس نتواند این اقدام را عملی کند دولت لایحه یک دوازدهم خواهد داد.

  • مصوبه‌ای نسبت به ممنوع‌التصویری رئيس دولت‌هاي هفتم و هشتم وجود ندارد

روحانی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری با غیرقانونی خواندن مصوبه ای مبنی بر ممنوع‌التصویر بودن رییس جمهور دولت هفتم و هشتم، تصریح کرد: من قبلا هم در مورد این موضوع صحبت کردم. هیچ مصوبه‌ای نسبت به ممنوع‌التصویری حضرت آقای خاتمی رییس جمهور دولت‌های هفتم و هشتم وجود ندارد. هیچ زمانی در هیچ دوره‌ای همچنین مساله‌ای مطرح نبوده است. این نکته را با توجه به آنکه خودم در شورای عالی امنیت بوده‌ام می‌گویم. من از دبیرخانه شورای عالی امنیت پرسیده‌ام و آن‌ها گفته‌اند که چنین مصوبه‌ای نداشتند، اما هم اگر مصوبه‌ای بر این پایه داشته باشند غیرقانونی است دبیرخانه حق چنین کاری را ندارد.

وی در ادامه ممنوع‌التصویری رییس دولت اصلاحات را به شوخی تشبیه کرد.

رییس جمهور همچنین در رابطه با طرح‌های دولتی گفت: وقتی طرحی را شروع می‌کنیم و میان راه می مانیم برایمان بسیار بد است. اگر بخش خصوصی و بخش عمومی غیر دولتی آمادگی بر عهده گرفتن طرح‌های نیمه تمام را داشته باشند مشکلی با ارائه آن نداریم. بسیاری از طرح‌ها،‌ طرح‌هایی نیست که دولت بتواند با درآمدهایی که به دست می‌آورد به سود برسد.

روحانی همچنین گفت: ما امیدواریم در سال آینده برخی از این طرح‌ها که برای بخش خصوصی جاذبه دارد به آن‌ها واگذار شود از آغاز دولت یازدهم برنامه ما این بوده است که طرح‌ها را بر مبنای پیشرفت کار تکمیل کنیم. همان طور که مدتی پیش گفتم بیش از 50 درصد طرح‌هایی که در سفرهای استانی وعده داده بودم اجرایی شده است. ما امیدواریم که بقیه طرح‌ها هم به اجرا برسد.

رییس جمهور کشورمان در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به پرسشی در خصوص شاخص‌های تولید نفت و میعانات گازی در رشد اقتصادی در سال آِینده گفت: رشد اقتصادی در سال آینده رشد خوبی است و پیش بینی تیم اقتصادی دولت برای رشد این رشد 5 درصد تا 6 درصد است. خود من هم که در تمام مذاکرات تیم اقتصادی حضور دارم معتقدم سال آینده رشد اقتصادی 5 درصد را خواهیم داشت.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین روحانی در ادامه نشست خبری خود در این باره افزود:‌ در زمینه تولید نفت و میعانات گازی فکر می‌کنم تا قبل از نیمه سال آینده تولید نفت خام به دو میلیون بشکه در روز برسد و میعانات گازی نیز وابسته به کار در پارس جنوبی است که ان‌شاالله ماه های اول سال آینده فازهای 17 و 18 افتتاح می شود و در ادامه نیز افتتاح فازهای بیشتری را خواهیم داشت که به تناسب میزان تولید میعانات گازی هم بالا می‌رود.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه آقای نوبخت گفتند نمایندگان فعلی مجلس که توسط مردم تهران حذف شدند توسط دولت یازدهم به کار گرفته می‌شوند و دولت چه برنامه‌ای برای آن‌ها دارد، تصریح کرد: بسیاری از نمایندگان مجلس معمولا با تخصص و در فعالیت‌های دیگری پیش از نمایندگی مشغول به کار بودند و اکثرا پس از نمایندگی به شغل سابق خود بازمی‌گردند.

رییس جمهور افزود: به هر حال باید از نیروهای ماهر و متخصص استفاده شود و همان طور که آقای نوبخت گفتند از این افراد استفاده می‌شود.

وی کشورمان در رابطه با سوالی در خصوص اینکه گویا شرکت‌های بزرگ چینی برای تعامل و فعالیت با ایران می‌ترسند و نگران هستند توافق هسته‌ای عملیاتی نشود، گفت: در سفر رییس‌جمهور چین به ایران، مذاکرات و توافقاتی داشتیم و بحث‌های زیادی در خصوص سرمایه‌گذاری‌ها و پروژه‌ها در ایران انجام گرفت و من این نکته را احساس نکردم که ترسی وجود دارد. شاید یک شرکت خاص چینی در این رابطه تردید داشته باشند اما من تردیدی در شرکت‌های چینی،‌ کره‌ای، هندی‌، اروپایی و غیراروپایی نمی‌بینم.

روحانی خاطرنشان کرد: همه قراردادها و توافقات بر این مبناست که برجام پابرجا خواهد بود و دولت ایران بر تعهدات خود پایبند بوده و در آینده نیز این گونه است و آن‌ها نیز فهمیده‌اند تحریم و فشار راه نادرستی است بنابراین دو طرف راه تعامل را انتخاب کردند بنابراین نگرانی وجود ندارد چرا که کشور ما کشور با ثباتی بوده و دارای مزیت‌های فراوانی است.

رییس جمهور کشورمان همچنین در پاسخ به پرسشی درباره وجود تنش میان روابط ایران و عربستان و با اشاره به اینکه عربستان از حجاج خواسته به سفرهای خود ادامه بدهند و اینکه چه تضمینی برای تامین جان حجاج توسط دولت وجود دارد، گفت: هیات ایرانی ما امسال هنوز به عربستان نرفته تا در این رابطه مذاکره کند. البته حج عمره که تعطیل است و قبل از برگزاری حج امسال ما عمره را به دلایلی تعطیل کردیم.

وی افزود: در حج امسال شاهد فاجعه منا بودیم که بسیاری از هم‌وطنان ما جان خود را از دست دادند و با توجه به این مسائل امسال هنوز مذاکرات بین هیات ایرانی و هیات سعودی شروع نشده و فکر می‌کنم در روزهای آینده این مذاکرات انجام شود و تاکید ما این است که شرایط خوبی برای حجاج فراهم باشد که البته شرایطی همچون ارائه ویزا مثل قبل نیست و مشکلاتی در این زمینه خواهد بود اما در مجموع اظهار نظری نمی‌کنم تا هیات ایرانی به عربستان رفته و بازگردد تا ببینیم شرایط چگونه می‌شود.

کد خبر 327380

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha