همشهری آنلاین: محمد دادکان گفت: قسم می‌دهم دو گروه را که در انتخابات شرکت نکنند. یک تحصیل‌کرده‌های ورزشی که مدیریت بلد نیستند و دوم دوستان سپاهی و ارتشی که تجربه موفقی در ورزش نداشته‌اند.

دادکان

به گزارش ایسنا، محمد دادگان در پاسخ به این سوال که آیا بنا دارد در انتخابات فدراسیون کاندیدا شود، گفت: یک صحبت کلی در این زمینه دارم و آن اینکه به نظرم اگر کسی بخواهد کاندیدا شود باید یکسری شرایط را داشته باشد. اگر شرایط بخواهد مثل الان باشد خب خود آقای کفاشیان هستند. به نظرم کسی باید بیاید که مسئولان او را حمایت کنند و رسانه‌ها و مردم هم پشت او باشند یعنی با حضور او مردم خوشحال شوند و رسانه‌ها و مسئولان هم از او حمایت لازم را داشته باشند. اگر این اتفاق رخ دهد کاندیدا می‌شوم ولی هنوز این شرایط ایجاد نشده است.

رئیس سابق فدراسیون فوتبال ایران در خصوص نظرش بابت وضعیت فعلی فدراسیون فوتبال و اینکه اگر دولت بخواهد تا او رئیس فدراسیون شود این مساله را می‌پذیرد یا نه، بیان کرد: درباره رفتن یا ماندن کفاشیان باید بگویم ایشان در حد خودش تلاش کرد و زحمت کشیده است. من درباره ایشان نمی‌توانم صحبت کنم و اگر مشکلی هم میان او و برخی مسئولان ورزش کشور وجود دارد امیدوارم مرتفع شود. خود کفاشیان باید به این سوال پاسخ دهد ولی اگر من جای او بودم و با این شرایط مواجه می‌شدم قطعا فرصت را به دیگران می‌دادم. اما درباره اینکه اگر دولت از من بخواهد تا به فدراسیون بیایم باید بگویم که بله من چنین صحبتی را کرده بودم و در بهمن ماه سال گذشته هم با من در این رابطه تماسی گرفتند که آقای پهلوان هم شاهدش بودند.

دادگان در بخش دیگیری از صحبت‌های خود با بیان این که د‌انشگا‌ه آ‌زا‌د در سال جاری 10 سهمیه لیگ برتر را کسب کرده گفت: کسب این 10 سهمیه کار سختی بود که آن را انجام دادیم. تعداد زیادی ورزشکار و مربی حر‌فه‌ای داریم. به همین دلیل باید به ورزش دانشگاهی اهمیت داده شود. در کنار اهمیت به ورزش همگانی نباید ورزش دانشگاهی را فراموش کنیم.

دادگان درباره اینکه علی کفاشیان اعلام کرده برای ماندن در فدراسیون دودل است، گفت: اگر می‌بیند شرایط مناسب نیست و تحت فشار زیاد است می‌تواند به رئیس بعدی فدراسیون کمک کند.

او درباره اداره شدن سنتی فدراسیون فوتبال نیز گفت:‌ بعضا این اتفاقات می‌افتد. ما نمی‌توانیم مانند اروپا حرکت کنیم چرا که مسائل زیادی در ایران دخیل است اما باید یکسری ارتباطات را حفظ کنیم.

رئیس سابق فدراسیون فوتبال در واکنش به رایگان شدن بازی‌های لیگ برتر و توزیع ساندویچ رایگان در ورزشگاه‌ها، اظهار کرد: زمانی که مردم از فوتبال استقبال نمی‌کنند بازی‌ها رایگان می‌شود. البته این طرحی بود که باشگاه‌ها ارائه کردند و فدراسیون فوتبال نقشی در آن نداشت. زمانی که همه چیز مناسب باشد این اتفاقات نمی‌افتد. وقتی موادمخدر قاچاق می‌شود تیتر نمی‌زنیم اما برای کوچک‌ترین قاچاق میوه تیترهای درشت می‌زنیم، چنین اتفاقاتی پیش می‌آید.

دادگان همچنین با انتقاد از عملکرد فدراسیون فوتبال در مناقشه با عربستان، افزود: فدراسیون فوتبال در این پرونده کوتاهی کرد. زمانی که رئیس فدراسیون فوتبال بودم داور عربی باعث تساوی ایران و ژاپن در جام ملت‌های آسیا شد. از این موضوع بسیار ناراحت بودم. ما باید پیروز میدان می‌شدیم. هنگامی که این داور قصد عبور از میکسدزون ورزشگاه را داشت حرفم را به او زدم. در ادامه هم برای دیدار با اردن و قطر اجازه ندادم داوران عربی حضور داشته باشند. روی مواضع‌مان محکم ایستادیم چرا که نماینده 65 میلیون نفر بودیم.

او اضافه کرد: گفتم اگر داور عربی برای دیدارهای ایران انتخاب شود به میدان نمی‌رویم. AFC‌ را مجاب به این کار کردیم و در نهایت داوران ژاپنی و کره‌ای برای بازی‌های ما انتخاب شدند و ما هم این بازی‌ها را با پیروزی پشت سر گذاشتیم. البته برای بازی ایران و آلمان داور عربی انتخاب کردیم تا ذهنیت‌ها منفی نشود.

رئیس سابق فدراسیون فوتبال ادامه داد: اگر در حال حاضر مناقشه بر سر انجام بازی‌های ایران در کشور سوم است مقصر خودمان هستیم. نباید آن موقع درباره اینکه در چه کشوری به میدان برویم صحبت می‌کردیم و الان هم نیازی به دخالت وزارت امور خارجه و مسئولان دیگر نبود چرا که مساله فوتبال باید توسط فوتبال حل شود.

او افزود: وقتی نایب رئیس و دبیرکل فدراسیون را یکی دیگر می‌گذارد حتما مشکل وجود دارد. البته نمی‌خواهم با این حرفم صلاحیت کفاشیان را زیر سوال ببرم. یک جا هم او را دیدم و به او گفتم چرا می‌گذاری چنین کاری با تو بکنند، گفت تحت فشار هستم. من در گذشته یک بار به آقای کیومرث هاشمی نامه زدم و گفتم که نگذارید فوتبال پایه از بین برود. الان می‌بینیم که ما مشکلات زیادی در بخش‌های مختلف داریم.

رئیس سابق فدراسیون فوتبال در پاسخ به سوالی درباره شائبه دخالت دولت در انتخابات فدراسیون فوتبال که در روزهای اخیر مطرح شده است، گفت: اساسنامه باید به تصویب دولت برسد و این امری قطعی است. اساسنامه‌ای که قبلا نوشته شد مشکلاتی داشت و در دوران تعلیق یکی را فرستادند تا از ما نظرخواهی کنند. ما همان موقع نظرات‌مان را دادیم ولی مسئولان وقت سازمان تربیت‌بدنی علاقه‌ای نداشتند تا به آنها توجه کنند و اساسنامه‌ای را نوشتند که می‌بینید تصویب نشده و گرفتاری‌های زیادی با خود به همراه آورده است.

دادگان در پاسخ به این پرسش که آیا اگر دولت فعلی از او بخواهد برای فدراسیون فوتبال کاندیدا می‌شود، گفت: یک بار یکی از خبرنگاران از من پرسید و من به او گفتم اگر دولت حرف ما را گوش کند می‌آییم و نامزد می‌شویم ولی وقتی رسانه‌ها، دولت و مردم نخواهند کسی موفق نمی‌شود. دولت باید از رئیس فدراسیون حمایت کند. آقای خاتمی از من در دوره فدراسیون حمایت کرد. من چیزی پنهان ندارم. در آن دوره یک ریال هم از دولت نگرفتم و خود آقای خاتمی می‌توان در این زمینه صحبت کند.

وی افزود: من قسم می‌دهم دو گروه را که در انتخابات شرکت نکنند. یک تحصیل‌کرده‌های ورزشی که مدیریت بلد نیستند و دوم دوستان سپاهی و ارتشی که تجربه موفقی در ورزش نداشته‌اند. در واقع هر یک از این دو گروه سابقه موفقی در مدریت ورزشی نداشته‌اند و حتی نمی‌توانند یک اتاق را مدیریت کنند.

رئیس سابق فدراسیون فوتبال با بیان اینکه فوتبال درآمدزاست، گفت: فوتبال می‌تواند مخارج خودش را تامین کند. در زمانی که رییس فدراسیون بودم بخش اعظمی از هزینه‌های ما از طریق اسپانسرها تامین می‌شد. در فوتبال پول زیاد است اما نمی‌تواند آن را پیدا کند. دولت باید کسانی را به فدراسیون فوتبال معرفی کند که توانایی این کار را داشته باشند و تنها به دنبال ریاست نباشند.

دادگان با بیان اینکه هنوز فرم حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال را نگرفته است، افزود: با این حال تاکنون پنج نفر از اعضای مجمع اعلام کردند که از من حمایت خواهند کرد. کاندیدا شدن مهم نیست، مهم این است که چه کسانی می‌خواهند من به فدراسیون فوتبال بیایم. کسانی که حق رای دارند به افرادی رای بدهند که برای فوتبال موثر باشند نه کسانی که داشته‌های فوتبال را هم بر باد بدهند.‌ فردی که نمی‌تواند یک کمیته را اداره کند چطور می‌تواند بار یک فدراسیون را به دوش بکشد.

او خاطرنشان کرد: قبل از فوت فرج‌الله سلحشور با او صحبت می‌کردم و او می‌گفت خدا عمری بدهد که آخرین فیلمم را بسازم و من هم از خدا می‌خواهم که تا زنده هستم کسی فدراسیون فوتبال را اداره کند که توانایی آن را داشته باشد.

رئیس سابق فدراسیون فوتبال با اشاره به گروهی که فقط صندلی‌های ریاست را اشغال می‌کنند، افزود: مسئولان حواس‌شان به این افراد باشد و به این افراد کار ندهند. باید از افرادی مانند داورزنی حمایت شود چرا که آنها به بهترین نحو ممکن کارشان را انجام می‌دهند و جلوی کسانی که فقط صندلی‌ها را اشغال می‌کنند را بگیرند. اگر جلوی این افراد را بگیریم ورزش ما هم پیشرفت می‌کند.

او ادامه داد: اینکه از من می‌پرسید چه زمانی دولت با من تماس گرفته باید بگویم قبل از ماجرای برجام بود که تماس گرفتند و بعد از آن تماسی صورت نگرفت.

رئيس سابق فدراسیون فوتبال در پاسخ به سوالی درباره اظهارات عربستانی‌ها علیه فوتبال ایران، گفت: اینها همه بازی است و مقررات وجود دارد. خدا را شکر می‌کنم که به مقررات اشراف دارم و قوانین را می‌دانم.

دادگان در ادامه صحبت‌های خود با نگاهی انتقادآمیز نسبت به وضعیت فعلی ورزش ایران، گفت: وزارت ورزش نمی‌تواند برای استان‌ها رئیس هیات مشخص کند و بعد بگوید رئیس مجمع هم می‌شود. خودتان می‌دانید من با آقای هاشمی خوب نبودم ولی مدتی قبل او کسی را واسطه فرستاد و گفت اگر چیزی در گذشته گفته تحت تاثیر فشار سازمان تربیت بدنی بوده است. کیومرث هاشمی درست می‌گوید، حتی اگر دشمن من باشد. مگر وزارت ورزش خانه خاله است. البته مشکلات ما یکی دو تا نیست. وقتی آموزش و پرورش هر دوره عوض می‌شود و سیستمش به هم می‌خورد باید همه چیز ما به ما بیاید. در این کشور هر روز تریلی تریلی موادمخدر جابجا می‌شود کسی چیزی نمی‌گوید ولی درباره قاچاق موز و انبه تیتر می‌زنند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا در دوره‌ قبل کاندیدا نشده بود، بیان کرد: من نمی‌توانستم در دوره قبل شرکت کنم. در اساسنامه نوشته بودند چون دادگان برکنار شده یک دوره نمی‌تواند شرکت کند. واقعا این صندلی چه جذابیتی دارد که می‌خواستند آن را بگیرند. خیلی‌ها را کسی نمی‌شناخت ولی وقتی به ورزش آمدند همه شناختند. عکس گرفتن کنار ملی‌پوشان آدم را قلقلک می‌دهد. من قائل به اینم که موفقیت در ورزش را نباید به نام کمیته المپیک و وزارت ورزش گذاشت. فردی مثل سلیمی مادرزادی قهرمان می‌شود. ما خیلی کمک کنیم می‌توانیم به آنها انگیزه درونی بدهیم. اگر موفقیتی به دست می‌آید اول به خود آن قهرمان ربط دارد بعد به وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک. خیلی‌ها الان می‌گویند چرا من هنوز ثبت‌نام نکردم، باید بگویم باید دولت از من حمایت کند. اگر بیایم و حمایت نباشد چهار سال باعث می‌شوم که به من بخندند.

رئیس سابق فدراسیون فوتبال ادامه داد: بدهی فدراسیون فوتبال 28 میلیارد تومان است. چرا یک نظرسنجی نمی‌گذارند تا رئیس فدراسیون را مردم انتخاب کنند. رسانه ملی کسانی را دعوت می‌کند تا در آن صحبت کنند و از آنها پول می‌گیرد. چرا راه دور برویم الان شما می‌بینید کسانی به تلویزیون می‌آیند که وقتی یک مربی برکنار می‌شود آنها مربی می‌شوند. آنها می‌دانند که اگر مرا دعوت کنند می‌روم و می‌گویم آقای فلانی فلان قدر پول گرفته و بهتر است از فساد صحبت نکند. می‌دانند من اگر بروم خیلی چیزها را می‌گویم. شما تا حالا آقای نوآموز و پهلوان را دیده‌اید که به تلویزیون دعوت شوند؟ آنها کارشناس نیستند؟ از جای دیگری آمده‌اند؟ می‌دانند که من هر جا بودم رو بازی کردم و رعایت مسائل مالی را کردم، سرم بالاست. به همین دلیل به این مسائل نمی‌پردازند و کسان دیگری را به عنوان کارشناس دعوت می‌کنند.

دادگان درباره استعفای کی‌روش سه ماه مانده به اتمام ریاست علی کفاشیان، گفت: کجای دنیا یک نفر استعفاش را برای دو ماه دیگر می‌نویسد. بارها گفته‌ام کی‌روش کاربلد است اما امتیازات زیادی را به او دادیم که جزو شرح وظایفش نیست. او از امتیازاتی که در دستش است استفاده می‌کند. باز هم می‌گویم از نظر فنی ایرادی به کی‌روش وارد نیست و او حتی از برخی مربیان خارجی هم بالاتر است. نمی‌خواهم کی‌روش را بکوبم که خودم رئیس فدراسیون شوم. زمانی که اجازه ندادند برانکو از آلمان به ایران بیاید پس از آن همه در ایران دنبال او بودند چرا که او کاربلد است. کی‌روش هم جزو مربیان خارجی است که به کار خود اشراف دارد.

او اضافه کرد: اما امتیازاتی به کی‌روش دادیم که خارج از شرح وظایفش است. وقتی این اتفاق می‌افتد او هم از مواضع خود کوتاه نمی‌آید. بروید و از برانکو بپرسید که با او چطور رفتار می‌کردیم. زمانی که قصد اضافه کردن یک نفر به کادرفنی را داشت از او لیست چند نفر را می‌گرفتیم و پس از بررسی‌های زیاد یکی از آنها را برمی‌گزیدیم.

رئیس سابق فدراسیون فوتبال درباره اختلافاتش با محمد علی‌آبادی در اواخر دوره ریاستش و اینکه اگر دولت فعلی از او حمایت کند به انتخابات فدراسیون فوتبال ورود می‌کند یا نه، گفت: گودرزی را با علی‌آبادی مقایسه نکنید. گودرزی فردی تحصیلکرده و ورزشی است و فقط مانند من خصوصیات بد زیادی دارد. اگر این خصوصیات در جهت مردم باشد خیلی خوب است. با گودرزی هم تعامل خواهم کرد مگر با مهرعلیزاده و هاشمی‌طبا تعامل نکردم.

کد خبر 327359

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فوتبال ايران

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha