همشهری آنلاین: توجه به موضوع آب، محیط زیست و صندوق‌های بازنشستگی از جمله موارد مورد اشاره نوبخت بود، وی تاکید کرد که اگر تا پنج سال آینده و در فضای پسابرجام نتوانیم این مسائل را حل کنیم با بحران مواجه می‌شویم.

به گزارش ایسنا، محمد باقر نوبخت در یازدهمین همایش روسای پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی که در مقر مرکزی ناجا برگزار شد، اظهار کرد: برنامه ششم توسعه که با احتساب پنج برنامه توسعه قبل از انقلاب که از سال 1328 آغاز شده برنامه یازدهم می‌شود نخستین برنامه‌ای است که در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تهیه و تدوین شده است.

وی اضافه کرد: اشتغال، تامین مالی، توانمندسازی فقرا و محرومان از مواردی است که دولت به شکل فرابخشی آن را مورد توجه قرار داده است.

سخنگوی دولت توسعه حمل‌ونقل ریلی، توسعه صنایع و معادن، گردشگری و فرآوری اطلاعات را نیز از دیگر مواردی برشمرد که دولت برای آن برنامه‌ریزی کرده و آن را مدنظر قرار دارد.

نوبخت با بیان این‌که امسال اولین سالی است که سایه ابر سیاه تحریم در آسمان کشور نیست، افزود: از سال 1391 در بحث صادرات و نقل و انتقال ارزی با محدودیت مواجه شده و حتی سنای آمریکا نیز پیشنهاد داد تا در ازای خرید نفت به ما غذا بدهد که این موضوع مورد موافقت قرار نگرفت.

وی با بیان این‌که دولت تدبیر و امید در وهله اول بر خود فرض می‌دانست که جلوی افزایش تحریم‌ها را بگیرد، اظهار کرد: در مرحله‌ بعد اولویت برخورد با مشکلات اقتصادی بود. خوشبختانه با اقدامات انجام شده رشد اقتصادی مثبت شده و دولت موفق شده روند فزاینده تحریم را نیز کاهش دهد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با بیان این‌که در سال‌های اخیر تکان‌های شدیدی به پیکره اقتصاد کشور وارد شد، گفت: درآمد 118 میلیارد دلاری ناشی از فروش نفت ابتدا به 70 تا 75 میلیارد دلار کاهش یافت که در مرحله‌ی بعد به 23 تا 24 میلیارد رسید. با تمام این شرایط و با توجه به نتیجه رسیدن مذاکرات امروز مقامات بلندپایه کشور علاوه بر برحل مشکلات اقتصادی مردم و توجه به معیشت بر ضرورت توجه به موضوع آب، محیط زیست و صندوق‌های بازنشستگی تاکید دارند، زیرا با حل نشدن این مسائل با بحران مواجه خواهیم شد.

وی با بیان این‌که بودجه سال 1395 اولین بودجه‌ای است که تحت فشار تحریم بسته نشده است، اظهار کرد: با توجه به این ویژگی در بودجه امسال موضوع فوق‌العاده شغل، پاداش بازنشستگان و غیره دیده شده و رئیس جمهور نیز تاکید زیادی بر توجه به ناجا و پلیس راهور دارد و این موضوع جزو اولویت‌هاست.

سخنگوی دولت با بیان این‌که در سال‌های آینده چهار منطقه محوری را مورد توجه قرار دادیم، افزود: حاشیه شمالی کشور یا منطقه البرز غرب کشور و منطقه زاگرس و همچنین شرق و جنوب کشور جزو این چهار محور است و در نهایت نیز با توجه به ابلاغیه مقام معظم رهبری بنا شد تا در سواحل مکران متمرکز شویم و در کنار آن به تمامی نقاط کشور نیز توجه شود.

به گفته نوبخت سواحل مکران نزدیک‌ترین راه ارتباط به اقیانوس هند و‌ آب‌های آزاد است.

وی به برگزاری انتخابات هفتم اسفند‌ماه نیز اشاره کرد و افزود: به عنوان سخنگوی دولت وظیفه خود می‌دانم که از مردم و همچنین نیروی انتظامی که در تامین امنیت این انتخابات تلاش کردند قدردانی کنم.

کد خبر 327333

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha