همشهری آنلاین: سازمان ملل در تازه‌ترین گزارش خود از ۹۹ مورد سوء استفاده یا آزار جنسی از سوی صلح بانان خود در سال ۲۰۱۵ خبر داد که نسبت به آمار مشابه در سال ۲۰۱۴ ( که تعداد آنها ۸۰ مورد گزارش شده) افزایش قابل توجهی نشان می‌دهد.

un

به موجب این گزارش اکثریت یعنی ۶۹ مورد از جرائم جنسی مذکور علیه کارکنان سازمان ملل و در ده ماموریت اعزامی صورت گرفته است. نیروهای سازمان ملل که به ارتکاب جرایم جنسی حین خدمت متهم‌اند٬ از ۲۱ کشور اغلب آفریقایی هستند.

يورونيوز مي‌گويد این گزارش در واکنش به سیاست جدید سازمان ملل متحد در ارتباط با عملکرد صلحبانان بین‌المللی و پس از آن منتشر می‌شود که یک رشته اتهامات در زمینه تجاوز و آزار جنسی از سوی این صلحبانان در جمهوری آفریقای مرکزی مطرح شد.

تول خار٬ معاون دبیرکل سازان ملل در امور منطقه‌ای گفت: من بر این باورم که تمامی نیروهایی که زیر پرچم سازمان ملل کار می‌کنند و فردی آسیب پذیر را مورد تجاوز قرار می‌دهند مرتکب عمل شنیعی می‌شوند. ما هرگز نمی‌پذیریم که حافظان صلح تبدیل به مرتکبین جرائم شوند.

همزمان آمریکا با آماده کردن پیشنویس قطعنامه‌ای از شورای امنیت سازمان ملل خواسته تا چنانچه این جرائم توسط نیروهای ملیتی خاص صورت گرفته باشد و یا کشوری نتواند از اتهامات مطرح دفاع کند٬ صلحبانان مذکور از ماموریت‌های در حال انجام فراخوانده و یا به کشورشان بازگردانده شوند.

کد خبر 327252

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha