شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: قیمت تک محموله گاز طبیعی در بازار آسیا در حالی در هفته منتهی به ١٥ فوریه (دوشنبه ٢٦بهمن‌ماه) به کمتر از پنج دلار سقوط کرد که هفته گذشته به دلیل بروز نقص فنی در مجتمع «ساخالین» و نصف شدن تولید این مجتمع، در آستانه ٦ دلار قرار گرفته بود.

Gas

ایرنا به نقل از وزارت نفت نوشت: قیمت تک محموله گاز طبیعی در بازار شمال شرقی آسیا در هفته منتهی به ١٥ فوریه (دوشنبه، ٢٦بهمن‌ماه) برای تحویل چهار تا هشت هفته‌ای با ٨٠ سنت کاهش به چهار دلار و ٩٥ سنت برای هر میلیون بی.تی.یو رسید.

بی.تی.یو واحد اندازه‌گیری انرژی گرمایی در تاسیسات برودتی و حرارتی است.

توقف تولید در مجتمع ساخالین به دلیل بروز نقض فنی در هفته گذشته در شمال شرق آسیا سبب افزایش قیمت محموله ال.ان.جی در بازار آسیا شد، اما در این هفته، به دلیل نامشخص بودن روند تغییر قیمت‌ها در بازار، دوباره قیمت ال ان جی در بازار با کاهش همراه شد.

تک محموله گاز طبیعی در بازار جنوب غربی اروپا چهار دلار و ٣٠ سنت برای هر یک میلیون بی تی یو معامله شد که نسبت به هفته گذشته پنج سنت کاهش یافت؛ افزایش عرضه و ضعف تقاضا منجر به کاهش دوباره قیمت‌ها در این بازار شد.

به گزارش اداره امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، قیمت هر یک میلیون بی.تی.یو گاز در بازار NBP انگلستان هفت سنت افزایش یافت و چهاردلار و ٢٩ سنت معامله شد.

قیمت گاز در بازار «هنری هاب» آمریکا نیز در هفته مورد بررسی به دو دلار و ٧ سنت برای هر یک میلیون بی تی یو رسید که نسبت به هفته گذشته، یک سنت کاهش یافت.

قیمت «نت بک» فروشندگان خاورمیانه نسبت به جنوب شرق اروپا یک دلار و ٨٠ سنت بالاتر و قیمت نت بک انگلیس و بلژیک دو دلار و پنج سنت پایین‌تر از آسیا قرار گرفت.

پیشتر، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت یکی از برنامه‌هاي وزارت نفت در طول برنامه ششم را افزایش صادرات گاز عنوان کرده و گفته بود، اگر از لحاظ سیاسی مشکلی به وجود نیاید صادرات گاز ایران به ٢٠٠ میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید.

به گفته این مقام مسئول، عراق، پاکستان، عمان و برخی از کشورهای منطقه مشتریان گاز ایران خواهند بود.

کد خبر 326445

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی