سه‌شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۰
۰ نفر

محمد علی‌زاده اصل: هم‌اکنون صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس به چند دسته تقسیم می‌شوند، ولی اساسا فرق آنها با یکدیگر در چیست؟

درحال حاضر تقسيم‌بندي‌هاي زير درمورد صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري فعال در ايران وجود دارد:
1-از لحاظ اندازه: از لحاظ اندازه، صندوق‌ها به 2دسته كوچك و بزرگ تقسيم مي‌شوند؛ حداقل سرمايه صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري در حجم كوچك 5ميليارد ريال و در حجم بزرگ 50ميليارد ريال است.

2-از لحاظ تركيب دارايي‌‌ها: صندوق‌ها از لحاظ تركيب دارايي‌ها به 3دسته سهام، اوراق بهادار با درآمد ثابت و مختلط تقسيم مي‌شوند.
الف. صندوق سرمايه‌گذاري در سهام: حداقل 70درصد دارايي‌هاي اين نوع صندوق‌ها صرف خريد سهام و حق‌تقدم سهام پذيرفته شده در بورس و بازار اول فرابورس مي‌شود و حداكثر30درصد دارايي‌هاي صندوق به‌صورت وجوه نقد، سپرده‌هاي بانكي، اوراق مشاركت و گواهي سپرده نگهداري مي‌شود.

ب. صندوق سرمايه‌گذاري در اوراق بهادار با درآمد ثابت: حداقل 70درصد دارايي‌هاي اين نوع صندوق‌ها صرف خريد سهام و حق‌تقدم سهام پذيرفته شده در بورس و بازار اول فرابورس مي‌شود و حداكثر 30درصد دارايي‌هاي صندوق صرف خريد سهام و حق‌تقدم سهام پذيرفته شده در بورس و بازار اول فرابورس مي‌شود. معمولا پرداخت سود به‌صورت فصلي به سرمايه‌گذاران انجام مي‌شود.

ج. صندوق سرمايه‌گذاري مختلط: حداقل 40درصد دارايي‌هاي صندوق صرف خريد اوراق مشاركت، سپرده‌هاي بانكي و گواهي سپرده نگهداري مي‌شود و حداكثر60درصد دارايي‌هاي صندوق به‌صورت وجوه نقد، سپرده‌هاي بانكي، اوراق مشاركت و گواهي سپرده نگهداري مي‌شود.

د. صندوق سرمايه‌گذاري صرفا در اوراق بهادار با درآمد ثابت: همه دارايي‌هاي صندوق صرف خريد اوراق مشاركت، سپرده‌هاي بانكي و گواهي سپرده مي‌شود. از آنجا كه اين نوع از صندوق‌ها مجوز خريد سهام را ندارند ريسك كاهش ارزش دارايي‌ها و عدم‌نقدشوندگي به صفر كاهش مي‌يابد. سرمايه‌گذاري در اين نوع از صندوق‌ها همانند سپرده‌گذاري در بانك با امكان دريافت نرخ سود ترجيحي است.

3-از لحاظ موضوع فعاليت: صندوق‌ها از نظر سرمايه‌گذاري در حوزه‌هايي چون بورس، طلا، ارز و زمين و ساختمان تقسيم‌بندي مي‌شوند.

4-از لحاظ بازده تضمين شده: صندوق‌ها را از منظر تضمين بازده مي‌توان به 2دسته با تضمين حداقل بازده و بدون تضمين حداقل بازده و صرفا با پيش‌بيني سود تقسيم كرد.

  • معاون تأمين سرمايه بانك ملت
کد خبر 325386

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار