همشهری آنلاین: فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) گفت: در قضیه بازداشت تفنگداران آمریکایی، آمریکایی‌ها ابتدا با قلدری به اخطار ما پاسخ ندادند، اما زمانی که دیدند ۱۲ موشک آماده شلیک به آنان است تمکین کردند و از مرزهای ایران فاصله گرفتند.

اسماعیلی

به گزارش تسنیم، امیرفرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) طی یک گفتگوی تلویزیونی در برنامه "تیتر امشب" در تشریح جزئیات بازداشت ملوانان آمریکایی توسط نیروی دریای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و برخی عملیات تحریک آمیز هواپیماهای آمریکایی گفت: این اتفاق برای پدافند هوایی طبیعی است و ما در گذشته با چنین موضوعاتی روبه‌رو بودیم.

وی افزود: موضوع توسط نیروی دریایی سپاه به شبکه‌ یک‌پارچه پدافندی اعلام می‌شود که "ما دو قایق آمریکایی را که در آن تفنگداران آمریکایی هستند، متوقف و دستگیر کردیم". ما برداشت کردیم که آنها عبور سالم نداشته‌اند، پس از اعلام نیروی دریایی پدافند هوایی تمام سامانه‌های موشکی خود را روشن می‌کند و نیروی هوایی ارتش نیز اسکرمبل‌های خود را به پرواز در می‌آورد.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء با بیان این که پس از فعل و انفعالات رخ‌داده تعداد 3 فروند اف18، یک فروند هواپیمای کنترل راداری و یک فروند گشت دریایی بر سر ناوهای آمریکایی به پرواز در می‌آیند و به منطقه نزدیک می‌شوند، اظهار داشت: در اولین اخطار آنها قلدری کردند و جوابی ندادند، اما پس از آن که دیدند سیستم‌های موشکی ما به‌طرف آنها روشن شده و حقیقتاً هم همین‌گونه بود و تنها از زمان تصمیم تا شلیک زیر 30 ثانیه فرصت داشتند، تماس برقرار کردند و گفتند "ما به‌قصد پشتیبانی از قایق‌هایمان به منطقه نزدیک شده‌ایم". 10 الی 12 موشک آماده شلیک به هواپیماهای آمریکایی بودند و این سیستم‌ها تا صبح در حالت روشن بودند و به دوستان خود در جزیره فارسی اعلام کردیم "اگر هر پرنده‌ای روی آسمان دیدید بلافاصله شلیک کنید و آتش آزاد است".

اسماعیلی گفت: آنها احساس کردند تصمیم ما جدی است، با ما تماس گرفتند که "حضور ما در اینجا خطری برای شما نیست و از شما خواهش می‌کنیم که بگویید: ناوهای ما در اینجا امنیت دارند یا خیر؟"، که افسر کنترل ما نیز به آنها پاسخ داد "شما نگران نباشید، از مرزهای ما فاصله بگیرید و طبق قوانین بین‌المللی با تفنگداران شما برخورد می‌کنیم".

وی با بیان این که مجموعه این اقدامات از ساعت 6 بعدازظهر تا ساعت 2 بامداد ادامه داشت، اظهار داشت: هواپیماهای آمریکایی با اخطارهای ما حدود 60 مایل از جزیره فارسی دور شدند. تمامی سامانه‌های موشکی ما نیز تا خود صبح روشن بود که اگر تخاصم صورت گرفت با برخورد ما روبه‌رو شوند. اگر ما در این اتفاق برخورد نرمی داشتیم آنها قطعاً آسمان جزیره فارسی را مورد تخاصم خود قرار می‌دادند.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که پدافند هوایی روزانه بین 40 تا 70 اخطار به هواپیماهای فرامنطقه‌ای می‌دهد و در این اخطارها یک مورد هم نیست که آنها تمکین نکنند، اظهار داشت: رصد پدافند هوایی 24ساعته است و تعطیلی ندارد، امروز نقاط پدافندی خود را به 3700 نقطه گسترش داده‌ایم و هدف ما این است که آن را به 5هزار نقطه برسانیم.

اسماعیلی افزود: در کشور هر پرنده که بخواهد حتی در ارتفاع 10متری هم پرواز کند باید از قرارگاه پدافند هوایی مجوز بگیرد، ما هیچ انفعالی در برابر هواپیماهایی که قصد تقرب به نقاط حساس را داشته باشند از خود نشان نخواهیم داد و به‌خاطر مسائل سیاسی مماشات نخواهیم کرد.

کد خبر 324422

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha