همشهری آنلاین: تازه‌ترین گزارش «موسسه تحقیقات سیاست جنایی» نشان می‌دهد که بیش از ۱۰ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در سراسر جهان زندانی هستند و جزیره سیشل بیشترین سرانه زندانیان را دارد.

زندان

به گزارش ایسنا، در آخرین ارزیابی «موسسه تحقیقات سیاست جنایی» از فهرست جمعیت زندان‌های جهان آمده است که در حال حاضر در سراسر جهان بیش از 10 میلیون و 350 هزار نفر در زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها نگهداری می‌شوند.

با گنجاندن تعداد افراد محبوس در بازداشتگاه‌های چین و کمپ‌های زندان در کره شمالی، مجموع زندانیان از 11 میلیون نفر فراتر می رود.

در بررسی فهرست جمعیت زندان‌های جهان بر اساس اطلاعات به روز شده، جمعیت زندانیان در 223 کشور و منطقه در جهان به ازای هر 100 هزار نفر رتبه‌بندی‌ شده است.

بنابر این محاسبات، کشور جزیره‌ای سیشل بالاترین نسبت جمعیت زندانیان را به ازای هر 100 هزار نفر دارند و پس از آن کشورهای ایالات متحده، ترکمنستان، کوبا، السالوادور و تایلند نیز بالاترین آمار را به خود اختصاص داده‌اند.

آمارها تنها برای سه کشور اریتره، کره شمالی و سومالی در دسترس نیست. همچنین در این گزارش اطلاعاتی در مورد سطح جمعیت زندان و تفاوت بین نسبت جمعیت زنان و مردان در زندان آورده شده است.

در ایالات متحده آمریکا بیش از دو میلیون و 200 هزار، در چین یک میلیون و 650 هزار، در روسیه 640 هزار، در برزیل 607 هزار و در هند 418 هزار زندانی وجود دارد.

با این حال در بیش از نیمی از تمامی کشورها و مناطق جهان نرخ جمعیت زندان‌ها در هر 100 هزار نفر کمتر از 150 نفر است. از سال 2000 مجموع جمعیت زندان‌های جهان تقریبا 20 درصد رشد داشته و این در حالیست که افزایش جمعیت کلی جهان در همین دوره حدود 18 درصد بوده است.

همچنین تفاوت‌های قابل ملاحظه‌ای در روند جمعیت زندان‌ها بین قاره‌های مختلف وجود دارد. مجموع جمعیت زندان ها در اقیانوسیه تقریبا 60 درصد و در آمریکا بیش از 40 درصد افزایش داشته اما در اروپا مجموع جمعیت زندان ها حدود 21 درصد کاهش داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز بین‌المللی مطالعات زندان، همچنین مجموع جمعیت زنان زندانی از سال 2000 حدود 50 درصد افزایش یافته که این رقم در بین مردان زندانی 18 درصد بوده است. در حقیقت تمامی قاره های جهان افزایش تعداد زندانیان زن بیش از مردان بوده است.

مرکز بین‌المللی مطالعات زندان، یک مرکز تحقیقاتی در دانشگاه «اسکسِ» انگلیس است و «موسسه تحقیقات سیاست جنایی» به سفارش این مرکز، آمار فوق را منتشر کرده است.

کد خبر 324172

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار