سه‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: تحقیقات باستان‌شناسی اخیر نشان داده است که انسان عصر حجر که تازه از کوه فرود آمده و در دشت سکونت گزیده بود بر روی مسیر کمانی شکل اطراف کویر نمک استقرار یافته بود.

Salt desert

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بهرام عنانی سرپرست هیات بررسی و باستان‌شناسی دهستان مرکزی شهرستان طبس با اعلام این مطلب افزود: فلات مرکزی ایران که بخشی از آن را کویر تشکیل می‌دهد در باستان‌شناسی پیش از تاریخ از اهمیت بالایی برخوردار است و محوطه‌های بسیار مهمی چون سیلک کاشان، استقرارهای دشت قزوین و قم در آن قرار دارند.

وی در رابطه با پیشینه فعالیت‌های باستان‌شناسی در طبس گفت‌: شهرستان طبس به دلیل جابجایی بین استان خراسان رضوی، جنوبی و یزد و نیز دوری از مرکز استانی به هیچ وجه مورد مطالعات باستان‌شناسی قرار نگرفته است.

به گفته عنانی نخستین برنامه جامع در اوایل امسال در بخش دستگردان طبس به سرپرستی خود او انجام گرفت که نتایج آن بزودی منتشر خواهد شد.

این باستان‌شناس افزود: بررسی باستان‌شناسی دهستان منتظریه دومین برنامه جامع باستان‌شناسی است که در این شهرستان در حال انجام است.

او ابراز امیدواری کرد که با همکاری پژوهشکده باستان‌شناسی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان این برنامه در کل شهرستان ادامه یابد و نقشه باستان‌شناسی کلی آن آماده شود.

عنانی افزود: درحال حاضر دهستان منتظریه با حجم عظیمی از کویر لوت و نمک در حال پیمایش توسط هیات بررسی باستان‌شناسی برای کشف آثار باستانی است.

او با ابراز امیدواری برای تبیین الگوهای استقراری دوره‌های مختلف در کل شهرستان طبس با بررسی این منطقه و سایر بخشها افزود: منطقه شرق ایران از نظر مطالعات باستان‌شناسی در قیاس با مناطق غربی ایران بسیار ناشناخته است.

این باستان‌شناس گفت: کندوکاو در تاریخ ما را به حضور در هزاره اول قبل از میلاد مسیح یعنی زمان مادها و هخامنشیان و جنگ و گریز اسکندر با داریوش سوم آخرین پادشاه هخامنشی رهنمون می‌کند.

مجوز بررسی و شناسایی باستان‌شناسی دهستان منتظریه بخش مرکزی شهرستان طبس در خراسان جنوبی توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

کد خبر 322139

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی