پنجشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۴ - ۰۰:۰۰
۰ نفر

این روزها هر روزنامه‌ای را که در گوشه و کنارجهان ورق بزنید، مطلبی درباره عربستان سعودی دارد.

کاریکاتور

 علاوه بر رسانه‌هاي غربي كه به‌صورت بي‌سابقه اين روزها سياست‌ها و شيوه حكومتي داخلي سعودي‌ها را زير ذره‌بين قرار داده‌اند و به هر شيوه از كاريكاتور و يادداشت و گزارش به اين سياست‌ها حمله مي‌كنند، آوازه بدنامي حاكمان سعودي تا شرق دور هم رسيده‌است.

روزنامه ژاپن‌تايمز ديروز با انتشار كاريكاتوري عليه سياست‌هاي تهاجمي عربستان، در گزارشي به وضعيت جديد حاكمان سعودي در منطقه و برگشتن موضع حاميان غربي سعودي‌ها پرداخته‌است. اين گزارش با واكنش‌ها به اعدام شيخ نمر در عربستان آغازشده و آمده‌است، هدف عربستان از اعدام اين روحاني معترض، دادن پيام به شيعيان داخل و رقيب منطقه‌اي خود يعني ايران و البته آمريكا بوده‌است.

شيعيان عربستان اكنون چندسالي است كه ديگر حاضر نيستند سركوب حاكمان را بپذيرند و نمي‌خواهند شهروند درجه‌2 باشند. شيخ نمر صداي اين اعتراض بود كه عربستان آن را به تيغ شمشير سپرد اما اين كار پيامدهاي زيادي داشت و تحولات ديگري را رقم زد. به نوشته ژاپن‌تايمز، واكنش‌ها به اين اقدام عربستان نشان داد كه آمريكا واقعا در حال تغيير هم‌پيمان خود در خاورميانه است.
به نوشته اين روزنامه ژاپني، اعدام شيخ نمر در عربستان نشانه قدرت حاكمان سعودي نيست بلكه نشانه احساس انزواست. سعودي‌ها از روي احساس انزوا و بيم از شرايط، دست به اين اقدامات مي‌زنند.

در ادامه اين گزارش، واكنش‌هاي ايران در مقابل اقدامات عربستان، واكنش‌هايي هوشمندانه توصيف شده‌ كه نتيجه مؤثري هم داشته‌است. حمايت آمريكا از موضع ايران در اين ميان، براي ژاپن‌تايمز قابل توجه به‌نظر رسيده‌است.

  • شرق عربستان همچنان ناآرام

با گذشت حدود يك هفته از اعدام شيخ نمر، اعتراض‌ها در شرق عربستان ادامه دارد. با وجود تدابير شديد امنيتي، استقرار نظاميان و خودروهاي زرهي در اين منطقه، اعتراض و تجمع آرام روزهاي نخست اكنون تغيير كرده و تشديد شده‌است. فعالان شبكه‌هاي اجتماعي از آتش‌زدن يك اتوبوس در منطقه عواميه در اعتراض‌هاي سه‌شنبه‌شب خبر داده‌اند. سركوب و شرايط شديد امنيتي مانع از انتشار اخبار و تصاوير اين اعتراض‌ها مي‌شود.

ديروز همچنين سايت‌هاي متعلق به مخالفان حكومت عربستان اسنادي را منتشر كردند كه نشان مي‌دهد، سعودي‌ها قبل از انتشار خبر اعدام شيخ نمر، وضعيت آماده‌باش امنيتي و نظامي در سراسر كشور اعلام كرده‌بودند.

  • حمله عربستان به مركز نابينايان يمن

درحالي‌كه در روزهاي اخير حملات هوايي عربستان به شهرهاي يمن تشديد شده‌است، در تازه‌ترين اين حملات، مركز نابينايان صنعا هدف حمله قرار گرفته‌است. تصاوير منتشر شده از اين مركز بعد از حمله، بازتاب گسترده‌اي در شبكه‌هاي اجتماعي يافته و موجي جديد عليه عربستان سعودي ايجاد كرده‌است. به گزارش خبرگزاري رسمي عربستان موسوم به سبا، جنگنده‌هاي سعودي بامداد ديروز اين مركز را در صنعا هدف قرار داده‌اند. هنوز آمار تلفات اين حمله منتشر نشده‌است.

کد خبر 320806

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار خلیج‌ فارس

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha