همشهری آنلاین: موشک زلزال یک گزینه ایده آل و عالی برای هدف قرار دادن اهداف پهن شده ای مثل باندهای فرودگاه، جنگنده‌های مستقر روی باند، آشیانه‌های جنگنده‌ها و سنگرها و مواضع دشمن است.

موشک زلزال

به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، متخصصان جوان کشورمان و صنعت راکتی و موشکی سپاه که نوپا و تازه کار بود و چند سالی بیشتر از تاسیسش نگذشته بود، فرصت بهتری داشتند تا فکری به حال دفاع از کشور و تقویت اقتدار موشکی ایران اسلامی در دوران جنگ تحمیلی کنند. این کار با تولید راکت‌هایی آغاز شده بود که نازعات نام داشت اما نازعات پاسخگوی نیازهای ایران نبود و باید راکتی به روزتر و با توان بالاتر ساخته می‌شد تا بتواند اهداف را با سرجنگی سنگین‌تر و برد بیشتر در عمق عراق هدف قرار دهد.

الگوی ساخت راکت نازعات برای شروع کار خوب بود و متخصصان کشورمان توانستند راکت جدیدی با قابلیت‌های بیشتر به خصوص با افزایش برد نسبت به راکت نازعات، در همان دوران جنگ بسازند. اما این راکت‌ها باید به‌روزرسانی می­شدند، لذا بعد از اتمام جنگ، کار به روز رسانی راکت‌هایی که آن روزها زلزال نامیده می‌شد آغاز شد و متخصصان جوان موشکی سپاه توانستند، راکت‌های زلزال را به‌روز کرده و زلزال‌های جدیدی بسازند. راکت‌ها سامانه‌های هدایت پذیری نیستند لذا کار روی آنها با تکنولوژی زیادی درگیری نیست از این رو زلزال 1، زلزال 2 و زلزال 3 به راحتی توسط صنایع موشکی ایران تولید انبوه شده و تحویل یگان‌های رزمی می‌شوند.

زلزال 1 با طول 32/8 متر ، برد 125 کیلومتر، وزن 2950 کیلویی و خطای زیر 5 درصد جزو اولین نمونه‌های زلزال به شمار می‌رود.

در به‌روزسانی زلزال 1 و تولید زلزال 2، متخصصان کشورمان در ابتدا تلاش کردند که وزن این راکت را ثابت نگه دارند و برد این راکت را افزایش دهند که این کار سرانجام با موفقیت انجام شد.

زلزال 2 با همان وزن زلزال 1، بردی نزدیک به 2 برابر داشته و می‌تواند اهداف مختلف را در فاصله 210 کیلومتری با خطای زیر 5 درصد هدف قرار دهد.

اما در زلزال 3، وزن راکت اندکی افزایش یافت. در تولید این راکت، هدف افزایش برد نبود بلکه باید توان انهدام اهداف افزایش می یافت، بر همین اساس برد راکت زلزال 3 ثابت و در حدود 200 کیلومتر باقی ماند (در شرایط آب و هوایی مناسب) ولی وزن سرجنگی این راکت به 900 کیلوگرم افزایش یافت یعنی 300 کیلوگرم بیشتر از راکت‌های زلزال 1 و 2.

راکت های زلزال همچون برادران قدیمی‌ترشان قابلیت شلیک از لانچرهای متحرک تکی و سه فروندی را دارا هستند.

اما ماجرا به همین جا ختم نشد و سرلشکر محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران در یک نشست خبری در سال 91 از افزایش برد راکت‌های زلزال به 300 کیلومتر و کاهش خطای آنها به زیر 50 متر خبر داد.

او هیچ ویژگی و نکته دیگری درباره این راکت‌ها بیان نکرد ولی همین نکته باعث شد که مشخص شود تحقیقات روی راکت‌های زلزال برای به‌روزرسانی این راکت همچنان ادامه دارد.

این فرایند ادامه یافت تا اینکه جمهوری اسلامی ایران به فناوری تجهیز راکت‌ها و موشک‌های خود به کلاهک بارشی دست یافت و قرار بر این شد که نسل جدید راکت‌های زلزال نیز مجهز به کلاهک بارشی شوند.

بر همین اساس راکتی با این فناوری در صنایع موشکی نیروی هوافضای سپاه پاسداران تولید شد که به آن زلزال بارشی می‌گویند.

این محصول که حالا دیگر یک راکت معمولی نبوده و تبدیل به یک موشک قدرتمند شده بود، در جریان بازدید امام خامنه‌ای فرماندهی معظم کل قوا از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه در 21 اردیبهشت ماه سال 93، برای نخستین بار رونمایی شد.

این موشک با حمل30 بمب کوچک که هر کدام 17 کیلو وزن دارند، یک گزینه ایده­آل و عالی برای هدف قرار دادن اهداف پهن شده‌­ای مثل باندهای فرودگاه، جنگنده‌های مستقر روی باند، آشیانه‌های جنگنده‌ها و سنگرها و مواضع دشمن است، موشکی که سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه از آن راکت به عنوان راکتی که از لحاظ عملکرد انهدامی و اقتصادی با 36 راکت برابری می‌کند، نام برد.

کد خبر 320315

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =