همشهری آنلاین: شروع اثرگذاریِ اینان متفاوت است. بیشترشان، سال‌ها و بلکه ده‌ها سال پس از ولادت، به نقطهای می‌رسند که میتوانند بر دیگران اثر بگذارند و عدهی کمی که والاترند، بلافاصله پس از ولادت، اثرگذار می‌شوند.

کتاب پیوند ماه و خورشید

اما در بین همه آن بزرگان، برخی اشخاص نادر هستند  که اثرگذاری آنها حتی قبل از ولادتشان آغاز می‌شود.

امیر سرزمین ولایت، حضرت علی علیه السلام از جمله همینهاست که اثرگذاری او بر زندگی دیگران، دهها و صدها و هزاران سال قبل از ولادتش آغاز شده است.

در نگاشتن زندگینامه‌ها مرسوم است که از لحظهی ولادت یا اندکی پیش از آن، آغاز می‌کنند. چنین کاری درباره ی شخصیتی سترگ مانند مولای متقیان جفاست. او را باید از هزاران سال قبل از ولادتش در نظام آفرینش دید؛ حتی پیش از پدید آمدن پدیده‌های دیگر.

برای نخستین بار در حوزهی ادبیات دینی، کتاب «پیوند ماه و خورشید»، این واقعیت را مورد توجه قرار داده است.

در این کتاب، روایت زندگی علی علیه‌السلام از حدود سی سال قبل از ولادتش آغاز می‌شود. سی سال از ولادت او، ولادت مبارک دیگری روی داده بود؛ ولادت دردانه‌ی خلقت و بهانه‌ی آفرینش - حضرت محمد مصطفی صلیالله علیه و آله.

میان این دو ولادت، پیوندی هست؛ پیوندی که نه در دنیا، بلکه در آسمان شکل گرفته و محکم شده است. یکی، به دنبال دیگری میآید. یکی، خورشید است و دیگری، ماه.

آنکه از این پیوند و برخی نشانه‌هایش حکایت میکند، مادر گرامی امیرمومنان - حضرت فاطمه بنت اسد است.

فاطمه مادری است که از سی سال قبل از ولادت نوزادش، شوق وجود او را در سینه پرورده و در آرزوی دیدار وی سوخته است.

او، مادرانه، از لحظه‌های انتظارش می‌گوید، از خاطرات بارداری و از روزهای کودکیِ فرزندش- علی .

او از محبتی سخن می‌گوید که از یک سو، به فرزند آمنه دارد، و از سوی دیگر، به فرزند خویش.

فاطمه، گویی مادر آسمان است که خورشید و ماه را در دامنش جا میدهد و از پیوند این دو، حرف‌هایی شنیدنی دارد.

کتاب پیوند ماه و خورشید نه فصل دارد که در هر فصل، خاطرهای مرور می‌شود. در نگارش این خاطرات از منابع معتبر استفاده شده است.

این کتاب را سعید روح افزا نوشته و سید میثم موسوی برای آن تصویرگری کرده است. طراحی گرافیک اثر نیز برعهدهی کوروش پارسانژاد بوده است.

دفتر نشر فرهنگ اسلامی چاپ اول این کتاب را در سال 1394 در 56 صفحه وبه قیمت 80000 ریال و برای مخاطب جوان و نوجوان به علاقمندان حوزه‌ی فرهنگ دینی تقدیم کرده است.

کد خبر 318498

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =