چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران گفت: بیش از ۸۰ درصد خودروهای موجود در تهران فاقد معاینه فنی هستند و آزادانه و بدون هیچ نظارت و کنترلی در سطح شهر تردد می کنند.

به گزارش روابط عمومی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران، ولی آذروش با بیان اینکه تردد خودروهای معیوب و فاقد معاینه فنی از جمله عوامل اصلی بروز و تشدید آلودگی هوای پایتخت است افزود: خودروهای فاقد معاینه فنی بدون هیچ نظارت و کنترلی در زمینه وضعیت آلایندگی و سلامت ایمنی در شهر تهران تردد می کنند.

وی با اشاره به اثرات مثبت معاینه فنی خودرو و تاثیر حداقل 23 درصدی آن در کاهش آلودگی هوا، اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون از حدود سه میلیون خودرو مشمول معاینه فنی در تهران، تنها 270 هزار دستگاه خودرو آن به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده اند.
آذروش با بیان اینکه وضعیت موتورسیکلت ها نیز به مراتب بدتر از خودروهای آلاینده است گفت: موتور سیکلت ها به واسطه تکنولوژی پایین و عدم رعایت استانداردهای جهانی حداقل شش برابر خودروهای دارای استاندارد یورو 2 آلایندگی تولید می کنند و براساس آمار اعلامی 24 درصد آلودگی هوا مربوط به موتورسیکلت ها می باشد. 

به گفته وی، درهمین ارتباط از 3.5 میلیون دستگاه موتورسیکلت در حال تردد شهر تهران امسال تنها 128 دستگاه به مراکز معاینه فنی پایتخت مراجعه کرده اند.

دبیر معاینه فنی کلانشهرهای کشور در خصوص اصلاح قانون معافیت معاینه فنی خودروهای نو در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: با توجه به اینکه معاینه فنی مستقیما با سلامت شهروندان در ارتباط است از نمایندگان می‌خواهیم تا در مدت باقیمانده از این دوره مجلس با تصویب این لایحه ، تصمیم گیری اشتباه در دوره گذشته را جبران کنند.

آذروش تاکید کرد: برای کاهش آلودگی هوا اقداماتی نظیر معاینه فنی خودروها، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و کاربراتوری، ارتقا استاندارد خودروهای تولیدی، توسعه حمل ونقل همگانی و استفاده کمتر از خودروهای شخصی بسیار مهم و قابل توجه است.

وی اظهار کرد: هوای تهران تنفس را برای شهروندان سخت کرده و مردم در انتظار اقدامی سازنده برای رفع آلودگی هستند.

آذروش با تاکید براینکه بروز وضعیت قرمز و بحرانی آلودگی هوا در تهران قابل پیش بینی است خاطر نشان کرد: با پایداری هوا در چند روز گذشته که هیچ گرد و غباری از خارج شهر وارد پایتخت نشده، آلودگی هوای امروز شهر ناشی از تولید آلایندگی توسط خودروهایی است که در شهر تردد می کنند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران تاکید کرد: یک روز پایداری هوا در زمستان کافیست که هوای شهر به وضعیت ناسالم و غیر قابل تنفس تبدیل شود که این نشان دهنده عدم اقدام موثر در کلان شهری مانند تهران است.

شاخص کیفیت هوای تهران در طول هفته جاری، روزهای شنبه و یکشنبه در شرایط ناسالم برای گروه های حساس، دوشنبه در شرایط ناسالم برای تمامی گروه ها و سه شنبه و امروز (چهارشنبه ) نیز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس بوده است.

کد خبر 318322

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار