دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۱:۱۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: علامه شیخ مرتضی عسکری (پژوهشگر تاریخ اسلام و حدیث شناس) در سال ۱۲۸۴در ساوه متولد شد.

مرتضی عسگری

وی تحصیلات مقدماتی حوزوی خود را را تا شرح لمعه در حوزه علمیه قم خدمت استادانی چون امام‌خمینی(ره) خواند و سپس از قم به نجف ‌رفت و در نجف در درس‌های آیت‌الله حکیم شرکت کرد.

علامه عسکری همزمان با شرکت در کلاسهای درس آیت الله حکیم در فعالیت‌های سیاسی آن زمان عراق  نیز شرکت و همزمان چند دانشکده و بیمارستان و مؤسسه خیریه در عراق تاسیس ‌کرد.

ایشان همچنین در تبادل استاد میان این دانشکده‌ها و الازهر مصر نقش مهمی را ایفا می‌کرد. اکثر افرادی که اکنون مسئولان عراق هستند، شاگردان مرحوم علامه عسگری و فارغ‌التحصیل دانشکده اصول دین عراق هستند که ایشان بنا نهاده‌اند.

علامه عسکری تا زمان حکومت صدام در عراق بود و وقتی صدام خواستاردستگیری ایشان شد وی  از عراق فرار ‌کرد و به ایران ‌آمد. در ایران هم سه دانشکده اصول دین در تهران، قم و دزفول را بنیان نهاد.

علامه عسکری طی عمر خود کارهای فرهنگی بسیاری انجام داد و بیش از پنجاه کتاب نوشت. این کتاب‌ها تاثیر بسیار زیادی بر مسلمانان گذاشت و بعضی از کتاب‌های ایشان در شیعه شدن بسیاری نقش مهمی را ایفا کرد.

به طوری که در طول تاریخ هیچ کس مثل علامه عسکری نتوانست بسیاری از غیر شیعه‌ها را شیعه کند ،چنانکه گفته می شود توفیقی ایشان  در این زمینه حتی از علامه امینی و سید شرف‌الدین هم بیشتر بوده است.

از سوی دیگر علامه عسکری مناظرات بسیاری در کشورهای مختلف داشت و معمولا در تمامی مناظرات موفق بود و توانست طرف خود را قانع کند. مناظرات علامه عسگری با علمای یهود بسیار معروف است.

مهمترین ویژگی آثار علامه عسکری در این است که اولا همه آثارشان را از منابع اهل سنت نوشته است و از کتاب‌های اهل سنت استفاده کرده است و ابتکار ایشان هم این است که برای اولین بار برخی از صحابه ساختگی را مطرح کرد یعنی افرادی که اصلا وجود خارجی ندارند و شخصیت‌های ساختگی‌اند.

ایشان ثابت کرد که این افراد به اسم صحابه پیامبر مطرح شده‌اند و حرف‌هایی که از زبان ایشان نقل شده است دروغ است. این مهمترین کار ایشان است. علامه عسکری 150 نفراز صحابه ساختگی پیامبر را معرفی کرد.

آثار قرآنی ایشان نیز بسیار زیاد است. کتاب «القرآن الکریم و روایات المدرستین» از جمله این آثار است. مقصود ایشان از نوشتن این کتاب این است که قرآن در مکتب اهل بیت و در مکتب اهل سنت چگونه معرفی می‌شود و قرآن را از این دو دیدگاه بررسی  و تفاوت‌هایش را بیان می کنند.این کتاب سه جلد است و فقط در سودان خیلی‌ها را شیعه کرده است.

از خصوصیات اخلاقی ایشان این بود  که بسیار متواضع بودند و هرگز به نام و نشان و مال و ثروت وابستگی نداشت، به طوری که شاید هیچکس مثل او پیدا نشود که اعلام کند از هیچ کتابم حق‌التالیف نمی‌گیرم.

علامه عسکری برای هیچ کدام از کتاب‌هایش حق‌التالیف نگرفت و می‌گفت هر کسی که دوست دارد می‌تواند کتاب‌هایم را منتشر کند و از حقوق مادی آن استفاده کند.

مرحوم آیت‌الله العظمی گلپایگانی به علامه عسکری نامه‌ای نوشتند و در آن نامه ذکر کردند که من از شما خواهش می‌کنم که اسم من را در دانشکده خودتان بنویسید تا روز قیامت جزو خدمت‌گزاران دانشکده اصول دین محشور شوم.

علامه عسکری شب یکشنبه ، (25 شهریور 1385 مصادف با 4 رمضان 1428 و 16 سپتامبر 2007 ) در سن 98 سالگی در بیمارستان میلاد تهران جان به جان آفرین تسلیم کرد.

کد خبر 31685

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز