یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: چگونه می‌توان ترس کودکان را از آنان دور کرد و ریشه هراس آن‌ها را پیدا کرد این امر به چه علت‌هایی در کودکان ایجاد می‌شود و توصیه روانشناسان در این زمینه کدام است بهتر است والدین در رفع این حالت در فرزندشان همکاری کنند.

راهکارهای رفع ترس در خردسالان

وقتی فرزند پیش‌دبستانی شما مضطرب شده یا از چیزی می‌ترسد، او را بغل کرده و به او اطمینان خاطر بدهید. اما کار را در همین مرحله متوقف نکنید. به او کمک کنید تا با استفاده از خلاقیت خود، بر ترس‌هایش غلبه کند. برای این کار می‌توانید از این روش‌ها استفاده کنید:

ترس کودک

  • ترس او را بشناسید

برخی از نگرانی‌های کودک پیش دبستانی شما کاملا طبیعی‌اند، و انکار آنها می‌تواند غیرواقعی باشد. مثلا اگر کودک شما از این می‌ترسد که مبادا شما را در مرکز خرید گم کند، به او بگویید که این فکر شما را هم مثل او می‌ترساند؛ به او بگویید چرا همیشه او را در نزدیکی خود نگه می‌دارید، و به خاطر همین است که باید بتواند شما را ببیند. به او یادآور شوید که هر وقت او را به پرستار کودک بسپرید، حتما به دنبالش می‌روید.

  • درباره‌ی این مشکل با او صحبت کنید

صحبت کردن درباره‌ی یک ترس می‌تواند از فشار آن کم کند. کودک شما ممکن است بعد از گفتن کابوس دیشب خود درباره ی یک غول یک پا با دماغ نارنجی بلند بخندد. گوش دادن به صحبت‌های کودک در دوران پیش دبستانی می‌تواند جزئیاتی در اختیار شما قرار دهد که به آن نیاز دارید تا بتوانید با کمک آنها کاری کنید که ترسش را کنار بگذارد.

  • به او فرصت بدهید

برخی والدین معتقدند که باید کاری کرد تا وابستگی کودک به آنها کم شود، البته این به معنای آن نیست که با این کار بخواهیم در این سن و سال، اعتماد به نفس و عزتنفس کودک را شکل بدهیم. سعی کنید به او نگویید که «دست از حماقت بردار» یا «سعی کن بزرگ شوی». وادار کردن کودک به نوازش سگی که دو برابر هیکل اوست و یا خوابیدن بدون وجود چراغ خواب در اتاق باعث کمرنگ شدن ترس او نمی‌شود. در این سن، بهتر است که در تلاش برای غلبه بر ترس‌هایش تنها نباشد.

  • ارواح شب را احضار کنید

وقتی که نوری در اتاق نباشد، هر نوع ترسی خود را نشان خواهد داد. کودک شما ممکن است نگران این مسئله باشند که غول‌ها ممکن است در کمد لباس پنهان شده یا چیزهای بدی زیر تخت باشد. برای تسکین اضطراب او، سعی کنید تخت او را تا آنجا که می‌توانید جذاب و دلربا درست کنید. همچنین، اگر کودک شما از غول‌هایی می‌ترسد که در کمد پنهان شده‌اند، می‌توانید بگویید: آنجا را نگاه کردم، هیچ غولی آنجا نیست. اما می‌توانی با این چراغ غول‌ها را بترسانی تا فرار کنند.

  • چه زمانی باید به دنبال درمان این مسئله بود؟

اگرچه ترس‌های کودک شما در دوران پیش از دبستان می‌تواند شدید باشد، اما در سن او این ترس‌ها طبیعی‌اند. با این حال، اگر ترس‌های کودک شما در روند فعالیت‌های خانواده اختلال ایجاد کرده و مانع از دوستیابی او می‌شود یا آنکه خوابش دچار مشکلاتی شده حتما با پزشک او صحبت کنید.

www.hidoctor.ir

کد خبر 316155

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار مهارت‌های زندگی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha