همشهری آنلاین: مدیرکل پنبه، دانه‌های روغنی و محصولات صنعتی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سالانه حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن شکر تولید می‌شود که با توجه به قرار داشتن در فصل برداشت، واردات این محصول همچنان ممنوع است.

شکر

ابراهیم هزارجریبی با حضور در غرفه خبرگزاری ایسنا در بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها، اظهار کرد:‌ شکر جزو کالاهای اساسی است که از محل تولید دو محصول نیشکر، چغندرقند و واردات تامین می‌شود که ضریب خوداتکایی آن حدود 58 درصد است.

وی افزود: در استان خوزستان با افزایش سطح زیر کشت نیشکر مواجه هستیم و حدود 70 درصد از تولید داخلی این محصول از طریق استحصال نیشکر به دست می‌آید.

مدیرکل پنبه، دانه‌های روغنی و محصولات صنعتی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به سرانه مصرف 29 کیلوگرمی شکر، ادامه داد: سالانه حدود دو میلیون و 200 هزار تن نیشکر نیاز داریم که یک میلیون و 300 هزار تن آن از محل تولید داخلی و 900 هزار تن نیز از طریق واردات تامین می‌شود.

وی با بیان اینکه حدود 300 هزار تن نیز برای تامین ذخایر استراتژیک به واردات شکر نیاز داریم، گفت: هم‌اکنون فصل برداشت فرا رسیده و ذخایر استراتژیک کشور نیز تامین شده است؛ بنابراین نیازی به واردات نداریم و واردات آن همچنان ممنوع است.

هزار جریبی همچنین درباره قیمت مصوب شکر اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی متولی تولید و حمایت از تولیدکنندگان است که البته باید به رابطه بین تولید و صنعت توجه داشته باشد. در این راستا قیمت شکر که امسال به کارخانه‌ها اعلام شد حدود 15 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت که نسبتا رضایت‌بخش است.

کد خبر 313066

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار