همشهری آنلاین: رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: سرطان معده کشنده ترین بیماری در مرد و زن ایرانی است.

دکتر اسماعیل اکبری در هشتمین کنگره بین المللی ثبت سرطان و زیرساخت‌های برنامه جامع کنترل سرطان، آسیا و اقیانوسیه که در تالار امام خمینی(ره) دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برگزار شد، ضمن بیان این مطلب گفت: محور اصلی این کنگره مدیریت کنترل سرطان در کشور است و این که چگونه این بیماری را خوب کنترل، مدیریت و درمان کنیم تا انشاءا... شاهد کاهش مرگ و میر ناشی از این بیماری در جامعه باشیم.

رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه خاطرنشان کرد: متاسفانه آمار ابتلا به سرطان در دنیا در حال افزایش است و در کشورهای غرب آسیا از جمله ایران، میزان مرگ ناشی از سرطان سیر صعودی دارد.

رییس هشتمین کنگره بین المللی ثبت سرطان و زیرساخت‌های برنامه جامع کنترل سرطان، آسیا و اقیانوسیه اعلام کرد: در ایران سالانه حدود 90 هزار مورد ابتلای جدید به سرطان ثبت می کنیم که نزدیک به 30 هزار نفر از مبتلایان هر ساله فوت می کنند.

دکتر اکبری با اشاره به تفاوت شیوع سرطان در ایران با سایر کشورها گفت: سرطان پستان شایعترین سرطان در زنان ایرانی و سرطان معده بعنوان شایعترین سرطان در مردان ایرانی و همچنین کشنده ترین سرطان در زن و مرد ایرانی است. اما سرطان معده در سایر کشورها چنین جایگاهی ندارد و معمولا از نظر شیوع در رده های بسیار پایین تری قرار گرفته است.

وی رفتارها و فرهنگها، مسایل تغذیه ای، مصرف بالای نمک، مصرف غذاهای مانده، چربی حیوانی مانده و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان را از عوامل موثر در ایجاد سرطانهای دستگاههای گوارش و سرطان معده برشمرد.

دکتر اکبری با اشاره به شرکت سازمان بین المللی آیارک(سازمان کنترل جهانی سرطان در WHO) در این کنگره اظهار امیدواری کرد این کنگره سه روزه منجر به جمع بندی نهایی برای تهیه برنامه جامع کنترل سرطان توسط دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نیابت از وزارت بهداشت شود.

وی مصرف دخانیات را یک معضل عنوان کردو گفت: در تمام دنیا 30 درصد از مرگها وابسته به استعمال دخانیات است و در ایران نیز متاسفانه شیوع استعمال دخانیات روز به روز افزایش می یابد. میزان ابتلا به سرطان در استعمال کنندگان دخانیات چهار برابر بیشتر از سایرین است. براساس آمار در سال 1382 تقریبا 1.7 خانمهای بالغ سیگاری بودند که متاسفانه امروز این آمار نزدیک به 4 درصد رسیده و در طول یک دهه بیش از 3 برابر افزایش یافته است که این امر نه تنها خطر بروز سرطان را افزایش می دهد بلکه خطرهای فرهنگی و... را برای خانواده های ایرانی در پی دارد.

بر اساس گزارش وب دا، این کنگره بین المللی به همت مركز تحقيقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برگزار می‌شود و تا 12 آبان ماه ادامه خواهد داشت. این کنگره دارای امتیاز باز آموزی است و محورهای مورد بحث در آن عبارتند از: بار سرطان و راه های اندازه گیری، غربالگری و تشخیص زودرس، ابعاد روانی، اجتماعی و معنوی در پیشگیری و کنترل سرطان، نقش عوامل اقتصادی در کنترل سرطان، عوامل محیطی و شغلی درکنترل و پیشگیری از سرطان.

کد خبر 312253

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار