همشهری آنلاین: جایزه نوبل علوم اقتصادی ۲۰۱۵ به آنگوس دیتون (Angus Deaton) انگلیسی تبار اختصاص یافت. این جایزه به دلیل تجزیه و تحلیل این اقتصاددان در زمینه مصرف، فقر، و رفاه به وی اعطاء شد.

 جایزه نوبل اقتصادی ۲۰۱۵ به آنگوس دیتون تعلق گرفت

به گزارش ایرنا پایگاه اینترنتی، نوبل پرایز درباره دستاوردهای دیتون نوشته است: برای طراحی سیاست های اقتصادی که باعث ترویج رفاه و کاهش فقر می شود، لازم است که ابتدا گزینه های فردی برای مصرف را درک کنیم.

آنگوس دیتون بیش از هر کس دیگری، این درک را تقویت کرده است. تحقیق وی با ارتباط دادن گزینه های مشروح فردی و مجموع نتایج، به تغییر حوزه های اقتصاد خرد، اقتصاد کلان و اقتصاد توسعه کمک کرده است.

این تحقیق که دیتون به خاطر آن مورد تقدیر قرار گرفت حول سه سوال محوری می‌چرخد:

1- چگونه مصرف کننده ها هزینه خود را در میان کالاهای مختلف توزیع می‌کنند؟

پاسخ به این سوال نه تنها به توضیح و پیش بینی الگوهای مصرف واقعی نیاز دارد ، بلکه در ارزیابی چگونگی اصلاحات سیاسی مانند تغییرات در مالیات بر مصرف حیاتی است و بر رفاه گروه های مختلف تاثیر می‌گذارد.

2- چه مقدار درآمد جامع هزینه و چه مقدار ذخیره می‌شود؟

برای توضیح تشکیل ثروت و بزرگی چرخه کسب و کار، به درک فعل و انفعالات میان درآمد و مصرف در طول زمان نیاز است.

3- چگونه رفاه و فقر را به بهترین نحوه اندازه گیری و تجزیه و تحلیل می‌کنیم؟

دیتون در تحقیقات اخیر خود تاکید می کند که چگونه می توان اقدامات قابل اعتماد در زمینه سطوح مصرف خانوار فردی را برای تشخیص مکانیسم توسعه اقتصادی مورد استفاده قرار داد.'

دیتون شهروند آمریکایی انگلیسی تبار در سال 1945 در ادینبورگ انگیس به دنیا آمد. وی مدرک پی.اچ.دی خود را در سال 1974 از دانشگاه کمبریج در انگلیس دریافت کرد.

وی از سال 1983 پروفسور اقتصاد و امور بین الملل دانشگاه پرینستون در آمریکا است.

جایزه نوبل اقتصادی سال گذشته به یک اقتصاددان فرانسوی به نام جین تیرول از دانشگاه تولوز یک کاپیتال در فرانسه به دلیل تحقیقی با موضوع «تحلیل قدرت و قوانین بازار» تعلق گرفت.

در سال 1968میلادی، سوریگز ریکس بانک که بانک مرکزی سوئد محسوب می‌شود، به یادبود «آلفرد نوبل»، جایزه ای را در زمینه علوم اقتصاد تعیین کرد.

هزینه این جایزه توسط کمک مالی که از طرف سوریگز ریکس بانک به مناسبت سیصدمین سالگرد تاسیس بانک به بنیاد نوبل در سال 1968 اهدا شد، تامین می شود.

نخستین جایزه نوبل اقتصاد در سال 1968 به طور مشترک به اقتصاددان نروژی 'راگناروک فریش' و 'جان تیمبرگن'، اقتصاددان هلندی اهدا شد.

هرسال این جایزه توسط آکادمی سلطنتی علوم سوئد در استکهلم اهدا می‌شود.

این جایزه از سال 1969 تاکنون به 75 نفر اهدا شده و مبلغ آن هشت میلیون کرون سوئد است.

کد خبر 310234

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار