همشهری آنلاین: در حالیکه انبوه سازان مسکن ادعا می کنند نرخ سود تسهیلات ۱۰۰ میلیونی ساخت باید ۱۴ درصد باشد،مدیر طرح و برنامه بانک مسکن با تکذیب پرداخت تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن با سود ۱۴ درصد گفت: این وام تنها به برخی مشتریان خاص و با نرخ سود ۲۴ درصد پرداخت می‌شود.

به گزارش فارس، کانون انبوه سازان مسکن در حالی بر موافقت ضمنی بانک مسکن در پرداخت تسهیلات 100 میلیونی ساخت و انتقال آن به نام خریداران تاکید دارد که با گذشت سه روز از انتشار این خبر بانک مسکن هنوز این موضوع را تایید نکرده و حتی بر جزئیات و نرخ سود آن ایراداتی وارد کرده است.

محمدحسن مرادی مدیر طرح و برنامه بانک مسکن با تکذیب پرداخت تسهیلات 100 میلیون تومانی ساخت مسکن با سود 14 درصد به انبوه‌سازان گفت: این وام تنها به برخی مشتریان خاص این بانک و با نرخ سود 24 درصد پرداخت می‌شود.

وی با تکذیب خبر اعطای وام 100 میلیون تومانی به انبوه‌سازان که روز دوشنبه از سوی جمشید برزگر رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان در نشست خبری این تشکل صنفی مسکن عنوان شده بود، اظهار کرد: این بانک به هیچ عنوان برنامه پرداخت وام 100 میلیون تومانی ساخت مسکن با سود 14 درصد را ندارد و این موضوع تنها در حد مذاکره بوده است.

مدیر طرح و برنامه بانک مسکن با اشاره به تسهیلاتی که بانک مسکن به انبوه‌سازان مسکن می‌دهد، گفت: اگرچه رقم این تسهیلات 100 میلون تومان به ازای هر واحد است، اما نرخ سود آن 14 درصد نیست و این وام را با نرخی که شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی برای نرخ سود تسهیلات عقود مشارکتی (24 درصد)‌ تعیین کرده است، به انبوه‌سازان می‌دهیم.

وی افزود: از دیگر شرایط دریافت تسهیلات 100 میلیون تومانی بانک مسکن به ازای هر واحد مسکونی از سوی انبوه‌سازان، داشتن گردش مالی بالا در بانک است که شامل انبوه سازانی می‌شود که رسوب حساب داشته باشند.

وی با بیان اینکه این برنامه از ابتدای امسال اجرایی شده است، خاطرنشان کرد: از دیگر اشتباهات رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان در تشریح این وام، اعلام قابل واگذار بودن این وام از سوی انبوه‌ساز به خریدار است؛ ‌در حالی که بر اساس قوانین بانک مسکن تنها 35 میلیون تومان از وام 100 میلیون تومانی ساخت مسکن قابل انتقال به خریدار است و 65 میلیون تومان مابقی در دست انبوه‌ساز باید بماند.

جمشید برزگر رئیس کانون انبوه سازان مسکن اعلام کرد که بانک مسکن موافقت ضمنی خود را با پرداخت تسهیلات ساخت تا سقف 100 میلیون تومان به انبوه سازان و انتقال آن به نام خریدار را اعلام کرده است اما مسئولان ارشد بانک مسکن صراحتا این موضوع را رد کرده و اعلام می‌کنند پرداخت این تسهیلات با این حجم تقاضا برای ساخت به هیچ وجه امکان پذیر نبوده و در توان بانک مسکن و حتی بانک مرکزی نیست.

وی با اعلام موافقت ضمنی بانک مسکن با پرداخت وام 100 میلیون تومانی ساخت مسکن قابل انتقال به خریداران، گفته بود که نرخ سود وام 100 میلیونی ساخت هنوز مشخص نیست، اما پیشنهاد ما 14 درصد است.

کد خبر 308980

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha