همشهری‌ آنلاین: کتاب مجموعه مقالات نخستین همایش معماری دست‌کند توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، منتشر شد.

کتاب نخستین همایش معماری دست کند منتشر شد

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، این کتاب که توسط مهنار اشرفی دبیر علمی همایش معماری دستکندگرد آوری و تدوین شده مشتمل بر مقالاتی است که در اولین همایش معماری دست کند (اردیبهشت ماه 1391-کرمان) ارایه شده است.

الگو برداری از فرم و فضای معماری صخره ای در معماری معاصر، کانال دست کند داریوش، معماری دست کند دژالموت ، نقش زمین در تنظیم شرایط محیطی، گونه شناسی فضاهای ارزشمند بوکنی در استان یزد، بامیان نیایشگاه کبیر، بازنگری تاریخگذاری فرهاد تراش بیستون و... عناوین مقالاتی که در این کتاب به نگارش در آمده است.

مهناز اشرفی در مقدمه این کتاب آورده است: آنگاه که انسان پا به این عرصه خاکی نهادو اجتماعی زیستن را با انس با طبیعت گره زد، برپایی سرپناه مناسب که وی و خانواده اش را از گزند ابرو باد و مه و خورشید و فلک در امان نگه دارد از دغدغه های دائم او بود.

انسان هوشمند آن زمان با سیر در طبیعت بسیار آموخت ، غارنشینی یکی از اولین شیوه های سکونت موقت انسان بود که به اشتباه با سکونت دائمی در غارها مترادف شده است .در هرصورت غارهای طبیعی مقوله ای آشنا برای انسان بوده است با این سبقه و با آموختن از لانه سازی جانواران ، پرندگان و حشرات در دل حفره های طبیعی یا دل زمین بود که انسان به این نتیجه رسید که جایی که غار نیست یا آن مکان مناسب سکونت نیست می تواند فضایی غار مانند در دل صخره یا درون زمین ایجاد کند.

بدین ترتیب گونه‌ای از معماری تکوین یافت که امروزه به معماری دست کند معروف است .این گونه در مقایسه با سایر سرپناه ها از دوام و پایداری قابل توجهی برخوردار و از گزند عامل فرساینده طبیعی و ناملایمات جوی نیز تا حد زیادی مصون بود.

این کتاب که توسط انتشار ات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در یک هزار نسخه منتشر شده است در کتابفروشی پژوهشگاه واقع در ابتدای خیابان سی تیر مقابل موزه ملی قابل دسترسی است.

کد خبر 307913

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار