یکشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: مرکز بین‌المللی مطالعه، حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی (ایکروم- ICCROM) ارگانی است که با هدف حفاظت از میراث فرهنگی جهان از طریق آموزش، اطلاع‌رسانی، پژوهش، همکاری و برنامه‌های حمایتی و افزایش آگاهی عمومی نسبت به اهمیت و ظرافت مواریث فرهنگی تاسیس شده است.

ایکروم

اين مركز در 21 اکتبر 1993 (29 مهر 1372) در هجدهمین اجلاس مجمع عمومی سازمان‌ملل به ثبت رسید است.

مرکز بین‌المللی مطالعه، حفاظت و مرمت اموال فرهنگی که ایکروم نام گرفته موظف است تا از طریق شیوه‌های بدیع، توسعه یافته و ساده به حمایت و حفاظت از میراث فرهنگی جهان بپردازد.

ماموریت این سازمان براساس مفادی که چندی پیش از تاسیس آن نوشته شد است در نوامبر سال 2005 بازنگری شد. این ماموریت در چند بند تعریف شده که بند نخست آن بر پایه اهداف و عملکردها است.

  • هدف‌ها و فعالیت‌ها:
  1. گردآوری، مطالعه و توزیع اطلاعات مربوط به مسایل علمی، فنی و اخلاقی که با حفاظت و مرمت اموال فرهنگی در ارتباط هستند.
  2.  هماهنگ کردن، برانگیختن و ترغیب کردن تحقیقات در این زمینه، به خصوص با کمک گرفتن از هیات های کارشناسی و ابزار مدیریت، ملاقات های بین المللی، انتشارات و مبادله کارشناس.
  3. رایزنی و توصیه در مورد مسایل مطرح شده در سطح عمومی و نکات خاصی که با حفاظت و مرمت اموال فرهنگی در ارتباط هستند.
  4. ارتقا، درک و فراهم آوردن آموزش در زمینه حفاظت و مرمت اموال فرهنگی و نیز بالابردن سطح قواعد و نحوه انجام کار حفاظت و مرمت.
  5. تشویق ابتکاراتی که منجر به زمینه سازی درک بهتر از حفاظت و مرمت اموال فرهنگی خواهد شد.

این مرکز از کتابخانه‌ای مجهز برخوردار است که منابع اصلی مرتبط با حفاظت و مرمت اموال تاریخی در آن جمع‌آوری شده است. این کتابخانه محتوی 100 هزار منبع و هزار و 800 مجله تخصصی به بیش از 60 زبان زنده دنیا است. علاوه بر آن بیش از 200 هزار عکس مربوط به مواریث فرهنگی جهان نیز در این کتابخانه نگهداری می‌شود.

مركز بين‌المللي مطالعه و مرمت آثار تاريخي - فرهنگي ارگاني است بين‌المللي كه تمامي پروژه‌ها و سياست‌هاي كاربردي آن قبلا در شوراي اجرايي مركز در ايتاليا مطرح و پس از تصويب به مورد اجرا گذاشته مي‌شود اصولي‌ترين برنامه‌ها و پروژه‌هاي اجرايي اين مركز برنامه‌ريزي براي انجام دوره هاي آموزشي كوتاه مدت و بلند مدت تخصصي براي دانشجويان و متخصصين كشورهاي عضو مي‌باشد.

در حال حاضر این سازمان داراي 133 عضو مي‌باشد كه مقر اصلی آن از سال 1959 تاکنون در شهر رم ایتالیا قرار دارد. ايران از سال 1974 سابقه عضويت در اين سازمان را دارد.

کد خبر 307912

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فرهنگ عمومی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی