همشهری آنلاین: معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو از توقف تولید ۱۰ درصد آب‌های معدنی خبر داد و گفت: آب‌های معدنی غیر استاندارد از بازار جمع آوری شده است.

مهر نوشت: دکتر رسول دیناروند ﺑﺎ اشاره به دستور ﻭﺯﻳﺮ ﺑﻬﺪاﺷﺖ ﻣﺒنی ﺑﺮ ﺑﺮﺭسی و ﺁﻧﺎﻟﻴﺰ ﺁﺏ ﻫﺎی ﻣﻌﺪﻧﻲ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺩﺭ ﺳﻂﺢ ﺑﺎﺯاﺭ ، اﺯ ﺑﺮﺭسی و ﺁﻧﺎﻟﻴﺰ بیش از ۳۰۰ برند آب معدنی از نظر آلاینده های شیمیایی و میکروبی ﻃﻲ ﻳﻚ ماه اﺧﻴﺮ ﺧﺒﺮ داد و گفت: از این تعداد برند آنالیز شده، کمی بیشتر از ۱۰ درصد از آب معدنی‌های موجود دارای آلاینده‌های شیمیایی، میکروبی، فلزات سنگین، نیترات و نیتریت بودند که دستور جمع آوری این آب‌های معدنی از سطح بازار داده شد.

به گفته رئیس سازمان غذا و دارو، شرکت های تولید کننده آب معدنی که توقف تولید دریافت کردند تا اصلاح میزان آلاینده ها و حذف آنها نمی‌توانند محصول خود را در سطح بازار عرضه کنند.

دیناروند افزود: برخی از این شرکت‌ها پس از رفع نواقص می‌توانند تحت نظارت مسئول فنی و مدیر کنترل کیفی خود وارد بازار شوند.

به گفته وی، چنانچه شرکتی پس از تذکرات داده شده به تخلفات خود ادامه دهد، در این خصوص اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت.

رئیس سازمان غذا و دارو در ادامه با اشاره به این که آب معدنی آبی است که از یک سفره زیر زمینی و بدون هیچ گونه اصلاحی بسته بندی می شود، گفت: افزودن اوزن و یا کلر به منظور تصفیه آب معدنی آن را تبدیل به آب آشامیدنی می کند و باعث می شود تا مصرف کننده در مصرف آب معدنی طبیعی گمراه شود.

به گفته دیناروند همچنین، حدود ۱۰ درصد از شرکت‌های تولید کننده آب معدنی در برچسب زنی نواقصی داشتند که به آنها در جهت اصلاح برچسب تذکر داده شد.

رئیس سازمان غذا و دارو، از بازنگری ضوابط بسته بندی آب‌های معدنی خبر داد و گفت: وجود نواقص و اشتباه در برچسب‌های آب معدنی باعث گمراه شدن مصرف کننده می‌شود که ضروری است تمام تولید کنندگان در برچسب‌های محصول خود، ضوابط را رعایت کنند.

وی در ادامه با اشاره به دائمی بودن نظارت‌های بازرسین سازمان غذا و دارو بر محصولات آشامیدنی و خوراکی، اظهار داشت: در سال گذشته نيز آب‌‌های معدنی مورد ارزیابی قرار گرفتند و امسال هم در نيمه اول سال این ارزیابی انجام شد که البته ارزیابی یک ماه اخیر مازاد بر روش‌های جاری صورت گرفت.

به گفته دیناروند، توقف تولید ۸ شرکت آب معدنی متخلف در اوایل سال ۹۴ صورت گرفت که مربوط به ارزیابی یک ماه اخیر نمی‌‌باشد.

رئیس سازمان غذا و دارو در ادامه، از راه اندازی سامانه ای به منظور مشاهده سوابق ارزیابی‌های دوره‌ای محصولات غذایی در آينده خبر داد و گفت: این سامانه در حال حاضر عملیاتی نشده که بعد از راه اندازي، مردم می‌توانند شناسنامه ارزیابی‌های دوره‌ای محصولات غذایی را در این سامانه مشاهده کنند.

به گفته دیناروند، این سامانه در انتخاب محصولات با کیفیت و مرغوب به مردم کمک خواهد کرد.

وی در پایان گفت: در حال حاضر مردم می‌توانند بدون نگرانی از آب معدنی‌های موجود در بازار استفاده کنند، چرا که آب معدنی‌های غیر استاندارد از سطح بازار جمع آوری شده است.

کد خبر 306785

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =