همشهری‌آنلاین: مقامهای دولت پکن اعلام کردند مردی که ۲۰ سال پیش بعد از معرفی‌اش از سوی دالایی لاما به عنوان یکی از ارشد‌ترین مقام‌های آئین بوداییان، زندانی شده در حال حاضر زندگی عادی دارد و نمی‌خواهد هیچ کس و هیچ چیز مزاحمش شود.

دالایی لاما

دالایی لاما، گدهون چوکی نیما را در سال 1995 میلادی هنگامی که شش ساله بود به عنوان صورت تناسخ یافته پانچن لاما، دومین مقام ارشد در مدرسه گلوگ بوداییان تبت اعلام کرد.

این پسر توسط مقام‌هاي دولت چین بازداشت شده و از آن زمان به بعد دیگر دیده نشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، یکی از مسئولان اداره "اقدامات جبهه متحد تبت" گفت: گدهون چوکی نیما در حال تحصیل است، زندگی عادی دارد و با سلامت کامل رشد کرده است. او نمی‌خواهد هیچ کس مزاحمش شود. انتصاب او توسط دالایی لاما غیرقانونی و نامعتبر بود.

پکن، گائینکاین نوربو را به‌عنوان یازدهمین پانچن لاما منصوب کرد که در حال حاضر یکی از معاون‌های شورای سیاسی خلق چین است اما بسیاری از مردم تبت او را به رسمیت نمی‌شناسند.

پانچن لامای دهم در سال 1989 میلادی جان باخت.

حزب حاکم کمونیست در گزارش دولتی اخيرش حق کنترل خود را بر روند تناسخ لاماها ابراز کرد.

هم‌زمان با بالا رفتن سن دالایی لاما، مسئله انتخاب لامای بعدی به شدت مهم شده چرا که بساری گمان می‌کنند پکن قصد دارد نماينده خودش را برای جانشيني دالایی لاما انتخاب کند.

کد خبر 306523

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha